Minulý týždeň odohral v Madride svoj posledný súťažný zápas Španiel David Ferrer. Patril medzi najväčšie stálice na okruhu, bol jedným z najväčších bojovníkov a milovali ho fanúšikovia na celom svete. Jeho cesta na vrchol však bola poriadne tŕnistá.
Talentovaný chlapec s nízkou tréningovou morálkou
David Ferrer sa narodil 2. apríla 1982 v Jávei na pobreží Stredozemného mora. S tenisom začal až ako osemročný, ale veľmi rýchlo sa prejavil jeho veľký talent. V 15 rokoch prišiel prvý významný moment v jeho tenisovom živote. Trénujúc v akadémii Equelite vo Villene bojoval o podporu zo strany Španielskej tenisovej federácie. Tá sa rozhodla staviť radšej na Tommyho Robreda.
David si v tom čase tenis príliš neužíval. Okrem výzoru rockovej hviezdy ho lákali aj podobné aktivity – večerom stráveným na diskotéke či v bare nikdy nepohrdol. Rovnako ako cigaretou, čo sa s ním viezlo až do konca kariéry. Minimálne v rečiach ľudí.
Fámy o „fajčiarovi Ferrerovi“ boli v tenisových kruhoch vždy veľmi populárne, hoci sa tenista priamej odpovedi na túto otázku vyhýbal. Možno to súvisí aj s jeho charakterom a faktom, že si uvedomoval, ako musí správny vzor pre mládež vystupovať. Podľa Srba Janka Tipsareviča sa tohto zlozvyku zbavil okolo roku 2013.
Zlomový moment po tvrdom treste
Kým príbeh o vzťahu španielskeho tenistu k cigaretám žije najmä vďaka „ľudovej slovesnosti“, príbeh o tom, ako sa v ňom prebudila láska k tenisu, opakoval často sám. Raz ho po tréningu, ktorý „odflákol“, zamkol tréner Javier Piles do maličkej temnej skrine, pričom mu dal len kúsok chleba a vodu.
Bola to vtedy posledná kvapka. Urazený tínedžer takéto konanie trénera odmietol akceptovať, nahnevane ohlásil koniec kariéry a odišiel pracovať na stavbu. Tam pochopil, že to nie je o nič menšia drina a nijak ho stereotyp v partii robotníkov a horúčave nenapĺňa. Po týždni prišiel so sklopenými ušami za Pilesom a poprosil ho, či by mohol pod jeho vedením pokračovať. Kouč súhlasil.
David Ferrer bol po tvrdej lekcii ako vymenený. Z problémového tínedžera sa stal obrovský pracant, ktorý už na kurte nikdy nič nevypustil. A s Pilesom si vytvorili vrúcny vzťah. Prísny tréner sa stal tenistovým „druhým otcom“ – zostali spolu do konca roka 2013.
Cesta medzi tenisovú elitu
Hoci je len 175 cm vysoký a servisom si nikdy príliš nepomáhal, vďaka húževnatosti prenikol rodák z Jávey v sezóne 2002 prvýkrát do top 100 rebríčka ATP. Na Grand Slame po prvý raz zaujal v roku 2005, keď si pripísal štvrťfinále Roland Garros. Zastavil ho v ňom krajan Rafael Nadal, ktorý ho neskôr obral o nejeden významný antukový úspech. V rovnakej sezóne získal „Ferru“, ako ho prezývajú, v Bukurešti prvý ATP titul. Na konci roka bol pevnou súčasťou elitnej dvadsiatky.
Ďalšie míľniky prišli v roku 2007. Subtílny Španiel sa predral do najlepšej desiatky a zaknihoval prvé grandslamové semifinále. Prekvapivo na harde na US Open. Tentoraz naňho vo 4. kole nevyzrel ani Nadal, no v semifinále bol Srb Novak Djokovič priveľké sústo. Sezónu uzavrel prienikom do finále Turnaja majstrov v Šanghaji, kde mu nedal šancu Švajčiar Roger Federer.
Zostrih finále Turnaja majstrov:
Po drobnej kríze roky na výslní – Masters titul a grandslamové finále
Od jesene 2008 do leta 2010 sa Davidovi nedarilo úplne ideálne a nachádzal sa v druhej, chvíľu i v tretej desiatke hodnotenia. Nakoniec však ukončil sezónu 2010 ako svetová sedmička a v top 10 zimoval pravidelne aj počas nasledujúcich piatich rokov. Úžasná konzistencia výkonov z neho robila prakticky pred každým Grand Slamom jedného z favoritov druhého sledu.
Bohužiaľ, turnaje „veľkej štvorky“ boli v jeho najlepších rokoch absolútnou doménou Federera, Nadala a Djokoviča. Španielsky bojovník na nich prešiel 17-krát aspoň do štvrťfinále, len štyrikrát však spravil aj ďalší krok a finále má na konte jediné. Zrodilo sa na Roland Garros 2013. Prešiel doň bez straty setu, no Nadalovi vzal v boji o titul len osem gemov. O pár týždňov si pripísal aspoň renkingové maximum, keď sa stal svetovou trojkou.
Zostrih finále Roland Garros 2013:
„Nemal som žiadnu šancu. Nikoho neobviňujem, no moja motivácia na zápas nebola najlepšia. Šiel som na kurt trochu zúfalý. Je to normálne, logické, bolo to moje prvé finále. Ja ani môj tím sme vtedy nevedeli, ako sa na zápas čo najlepšie pripraviť,“ priznal minulý týždeň v jednom z rozhovorov.
Najväčším singlovým úspechom Ferrera napokon zostalo nečakané víťazstvo na ATP Masters 1000 turnaji v Paríži o rok skôr. Na rýchlom halovom harde sa s ním príliš nepočítalo, ale bol to turnaj prekvapení, na ktorom sa navyše nezúčastnili Federer ani Nadal.
David Ferrer vs Jerzy Janowicz (zostrih finále z Paríža):
https://www.youtube.com/watch?v=5aUB6IyX904
Ústup z pozícií a ohlásený koniec
Od jari 2016 bol ústup bojovného Španiela nezastaviteľný. Problémy mu robili mladší draví súperi, jeho defenzíva postupne stratila auru nepreraziteľnosti, prehrával aj so stálicami z top 20. Za 12 mesiacov sa zo 7. miesta prepadol o 14 pozícií nižšie. Predvlani už bolo v podstate jasné, že je koniec blízko. Letné vzopätie síce prinieslo Ferrerovi posledný ATP titul, keď triumfoval vo švédskom Bastade a semifinále z Mastersu v Cincinnati, no boli to posledné záblesky.
David Ferrer vs Alexandr Dolgopolov (zostrih finále z Bastadu):
https://www.youtube.com/watch?v=T1nTADW1-6M
Vlani vyhral „Ferru“ iba 13 z 31 zápasov, z toho štyri na challengeri v Mexiku a jeden v Davis Cupe, ktorý bol jednou z jeho srdcoviek a v rokoch 2008, 2009 a 2011 ho s krajanmi vyhral. Pred US Open oznámil, že je to jeho posledný Grand Slam. Pre bolesti lýtka na ňom vzdal 1. kolo proti Nadalovi. O to obdivuhodnejšie je, akú bojovnosť ukázal v októbri na challengeri v mexickom Monterrey, kde prakticky o nič nehral a získal titul.
Smutný grandslamový koniec:
Rozlúčka
Aktuálna sezóna mala prívlastok rozlúčková. Celosvetovo milovaný Španiel si vytypoval päť turnajov, na ktorých sa chce fanúšikom naposledy ukázať. Auckland, Buenos Aires, Acapulco, Barcelona, Madrid. Na poslednú chvíľu pribudlo po Acapulcu ešte Miami. David sa nechcel s fanúšikmi iba rozlúčiť, chcel všade naposledy uspieť.
Bez víťazstva neodišiel ani raz! Štyrikrát uhral jedno, dvakrát dokonca dve kolá. Skalpy Nemca Alexandra Zvereva, Francúza Lucasa Pouilleho či svojho krajana Roberta Bautistu Aguta ukázali, že hviezdny sympaťák odchádza v čase, keď je stále schopný konkurovať najlepším. Ako však často prízvukoval, zdravie neslúži a druhý zápas v priebehu pár dní ho bolí. Navyše, manželka Marta mu priviedla vlani v máji na svet prvého syna a priority sa zmenili.
Aj po konci kariéry boli odkazy Davida Ferrera silné a plné ľudskosti. „‚Rafa‘ bol pre mňa vždy zrkadlom. Aj keď je mladší a na okruh prišiel neskôr, veľa som sa od neho naučil. Vyhraj a vyhraj znova. Vyhraj Roland Garros, choď do Queensu a vyhraj znova. Ukázalo mi to, že vyhrať turnaj nestačí, treba ísť stále ďalej. Pomohlo mi to stať sa svetovou trojkou a byť konzistentný,“ vzdal hold svojmu veľkému rivalovi.
„Keby som nevidel týchto hráčov, keby som hral s inými, ktorých som vídal na začiatku kariéry, nestal by som sa takým dobrým tenistom. Federer všetko zmenil, pobláznil ma. Možno sa proti mne zapotil, no nikdy som nemal šancu poraziť ho,“ priznal sebakriticky.
„Grand Slam som nevyhral, lebo som toho nebol schopný. Dal som do toho všetko, nemenil by som s hráčmi, ktorým sa to raz podarilo. Môj tenisový život bol skvelý. Nevyhral som v Madride, na Roland Garros, nevyhral som veľa turnajov, ktoré som chcel, ale sú to len materiálne trofeje. Odnášam si lásku, ktorú od vás cítim a tá zostane v mojom srdci navždy,“ znel jeden z najsilnejších rozlúčkových odkazov fanúšikom.
Madridský rozlúčkový ceremoniál:
Zhrnutie
David Ferrer bol nepochybne jednou z najvýznamnejších tenisových osobností 21. storočia. Vyhral 27 ATP turnajov vo dvojhre, dva vo štvorhre. V top 10 strávil 292 týždňov, odohral 1110 zápasov, z ktorých 734 vyhral. Z aktívnych borcov je na tom lepšie len „veľká trojka“ Federer, Nadal, Djokovič. Vyhrať v ich ére Masters 1000 podujatie, dostať sa do finále Grand Slamu a stať sa svetovou trojkou je samo osebe jedinečné.
Hráči vzdávajú hold Ferrerovi:
Výnimočnosť drobného Španiela netkvie len v jeho tenisových úspechoch. Jeho odkaz bude dlhé roky živý najmä vďaka jeho morálnym vlastnostiam. Na kurte vždy férový, no nezlomný. Pri Ferrerovi sme mali ako fanúšikovia istotu, že nevypustí jediný zápas, set, gem či výmenu. A to je niečo, čo mnohým mladíkom hrajúcim evidentne pre materiálne zabezpečenie chýba. Športovú vášeň môže Davidovi závidieť 99 percent kolegov z okruhu.
Pridajte komentár