Máme tu ďalšie vydanie pravidelnej rubriky Sieň slávy, v ktorom sa presunieme do Ruska, ktoré dalo tenisu v posledných dekádach množstvo slávnych osobností. Jednou z nich je aj Jelena Dementievová.
Začiatky tenisovej kariéry
Jelena Viačeslavovna Dementievová, ako znie celé meno tejto bývalej tenistky, sa narodila 15. októbra 1981 v Moskve, hlavnom meste vtedajšieho Sovietskeho zväzu. S tenisom začala ako 7-ročná.
Medzi profesionálky vkĺzla v roku 1998. O rok neskôr sa usadila v elitnej svetovej stovke. Od sezóny 2000 už bola stabilnou členkou širšej svetovej špičky a v 18 rokoch získala striebro na olympiáde v austrálskom Sydney. Vo finále prehrala 2:6, 4:6 s Američankou Venus Williamsovou. Na US Open postúpila ako prvá Ruska v histórii do semifinále. Skvelé spomienky na túto sympatickú tenistku má i naša Janette Husárová, keďže spolu hrali finále štvorhry na US Open 2002 a v tom istom roku vyhrali koncoročné MS WTA Tour.
Skok medzi absolútnu špičku
Výnimočný bol rok 2003, keď Jelena prenikla medzi elitnú svetovú desiatku napriek priemerným výsledkom na Grand Slamoch. O inom to bolo v roku 2004. Mladá 22-ročná Moskovčanka to dotiahla do finále Roland Garros i US Open. V oboch prípadoch ju zdolali krajanky. Najskôr Anastasia Myskinová, potom Svetlana Kuznecovová.
Zostrih finále US Open 2004:
Odborníci prorokovali, že by v budúcnosti mohla získať jeden z grandslamových vavrínov. Napriek úžasnej konzistentnosti výkonov, žiaľ, ostal tento cieľ nenaplnený a v nasledujúcich rokoch bolo Dementievovej maximom už len šesť semifinálových účastí.
Predsa len sa však Ruska nezmazateľne zapísala do histórie. Na olympiáde v čínskom Pekingu v roku 2008 získala zlatú medailu, osem rokov po striebornom úlovku zo Sydney. Klinickú smrť prežila vo štvrťfinále. Proti Američanke Serene Williamsovej bola set a brejk „dole“, aby napokon zvíťazila 3:6, 6:4, 6:3. V boji o zlato zdolala krajanku Dinaru Safinovú 3:6, 7:5, 6:3.
Ďalšie roky medzi špičkou
V sezónach 2009 a 2010 bola moskovská rodáčka stále medzi elitou. Márne však dobýjala grandslamové finále. Na Australian Open a Wimbledone 2009 stroskotala v semifinále, rovnako ako na Roland Garros 2010. V prvých dvoch prípadoch ju zastavila Serena Williamsová, v Paríži nedohrala proti Talianke Francesce Schiavoneovej pre problémy s ľavým lýtkovým svalom.
Zostrih semifinále Wimbledonu 2009:
Po zotavení sa vrátila počas letnej americkej šnúry. Žiadny výrazný úspech už nedosiahla a príliš sa jej nedarilo ani na koncoročných MS WTA Tour, kde zdolala len Austrálčanku Samanthu Stosurová a skončila v skupine.
Šokujúci koniec kariéry
V sezónach 2003 až 2010 bola Dementievová takmer nepretržite členkou elitnej svetovej desiatky, no vo veku 29 rokov, keď mohla ešte stále dúfať v zisk grandslamového vavrínu, náhle ukončila kariéru. Rozhodnutie oznámila po spomínaných MS WTA Tour. Väčšina ľudí zostala v šoku. Ruska však vyhlásila, že koniec po sezóne 2010 mala dopredu naplánovaný.
„Je to môj posledný turnaj. Ďakujem všetkým ľudom, s ktorými som spolupracovala. Aj ostatným hráčkam za úžasný zážitok, je to pre mňa veľmi emotívne. Poďakovať sa chcem aj ľuďom na celom svete, ktorí ma podporovali a rodine, najmä mojej mame. Je ťažké povedať vám všetkým zbohom. Budete mi veľmi chýbať,“ uviedla vtedy v Dauhe pri rozlúčke.
Rozlúčkový ceremoniál:
Úspechy v kocke
Ruská plavovláska získala počas 13 sezón na profesionálnom okruhu 15 singlových titulov z turnajov WTA, plus nezabudnuteľný olympijský titul. V rebríčku to dotiahla najvyššie v apríli 2009 na 3. miesto. S ruským tímom sa tešila v roku 2005 aj z triumfu v Pohári federácie.
Medzi elitu patrila aj vo štvorhre, v ktorej ovládla 6 WTA podujatí. Štyri z toho po boku Janette Husárovej. Grandslamové finále hrala na US Open 2002 a 2005. V renkingu sa vyšplhala v apríli 2003 na 5. miesto.
Život po skončení kariéry
Jedna z najlepších ruských tenistiek sa po skončení kariéry rozhodne nenudí a svoj život zasvätila rodine. Šestnásteho júla 2011 sa vydala za slávneho ruského hokejistu Maxima Afinogenova a v apríli 2014 sa šťastnej dvojici narodil prvý potomok – dcéra Veronika.
Dementievovej stopa sa zachovala aj na poli umenia. Komediálna dvojica Blue Dog a Sponge Cake naspievala o nej a Marii Šarapovovej pesničku Dementapova. Objavila sa aj vo videoklipe k piesni ruského speváka Igora Nikolajeva Kak ty prekrasna.
Pridajte komentár