Sieň slávy: Patrick Rafter – Týždňová svetová jednotka a špecialista na americké turnaje

by Michal Pokrivka

Dnešné vydanie tradičnej rubriky o legendách bieleho športu nás zavedie do Austrálie. Práve tá je totiž vlasťou slávneho Patricka Raftera, hviezdy z druhej polovice 90. rokov.

Detstvo a začiatky profesionálnej kariéry

Patrick Michael Rafter, známejší ako Pat Rafter, sa narodil 28. decembra 1972 v mestečku Mount Isa v zväzovom štáte Queensland ako tretie z deviatich detí. Tenis začal hrať ako 5-ročný s otcom a bratmi. Na profesionálnu scénu vstúpil v sezóne 1991. Bol typickým predstaviteľom štýlu servis-volej, ktorý mal v krvi. Na rozdiel od mnohých iných hviezdnych tenistov mu trvalo pomerne dlho kým sa výraznejšie presadil.

Svoj prvý titul získal až v roku 1994. V rovnakom roku hral aj prvé grandslamové osemfinále. Dosiahol ho na Roland Garros. V sezóne 1995 sa dostal medzi najlepšiu šestnástku na Australian Open, o rok neskôr na Wimbledone. Stále však patril medzi priemerných tenistov a málokto asi čakal, že sa raz z neho stane veľký šampión.

?bn=23516932;srctype=4;ord=[timestamp]

Obrovský herný progres a grandslamový titul

Prelomovou bola pre Austrálčana sezóna 1997. Vstupoval do nej pri tom ako držiteľ jediného singlového titulu z okruhu ATP. Prvý šok prišiel na antukovom Roland Garros, kde sa Rafter dostal do semifinále. V ňom ho zastavil Španiel Sergi Bruguera.

To najväčšie prekvapenie ale prišlo na US Open. Pat si postupne poradil aj s hráčmi ako Michael Chang či Andre Agassi, aby následne vo finále zaskočil Grega Rusedského. Brita zdolal 6:3, 6:2, 4:6, 7:5. Tento titul mu zaručil, že sezónu ukončil ako svetová dvojka. Začínal ju pri tom až na 62. mieste! Jeho víťazstvo v New Yorku kritizoval napríklad John McEnroe, ktorý hovoril o „zázraku jedného Grand Slamu“.

Finále US Open 1997 – zostrih:

https://www.youtube.com/watch?v=atli5DripSQ

American Summer Slam

Že nešlo o náhodu potvrdil Rafter v roku 1998. Úvodné tri grandslamové turnaje mu pri tom vôbec nevyšli, keď bolo jeho maximom osemfinále Wimbledonu. Znova však pookrial počas severoamerickej šnúry. Ovládol Masters turnaj v Kanade, v Cincinnati a napokon aj US Open.

Stal sa prvým mužom v Open ére s podobným úspechom, pre ktorý sa používa označenie American Summer Slam. Na US Open si poradil v päťsetovom semifinálovom maratóne s Petom Samprasom a vo finále v štyroch setoch s krajanom Markom Philippoussisom. Štatistiky uvádzajú, že Rafter spravil vo finále iba 5 nevynútených chýb!

Finále US Open 1998 – zostrih:

https://www.youtube.com/watch?v=78is90u1Ez8

Svetová jednotka a neúspešná honba za tretím grandslamovým titulom

Rok 1999 odštartoval deblovým titulom z Australian Open. Jeho partnerom bol Švéd Jonas Björkman. Dvadsiateho šiesteho júla 1999 sa stal vďaka semifinálovej účasti na Wimbledone svetovou jednotkou. Na tomto poste vydržal jediný týždeň, čo sa nestalo žiadnemu inému hráčovi v histórii. Pri snahe o zavŕšenie víťazného hetriku na US Open stroskotal už v 1. kole. V piatom sete vzdal súboj s Francúzom Cédricom Piolinom.

V sezóne 2000 dosiahol najväčší úspech na Wimbledone. V semifinále si poradil s Agassim, no vo finále napriek vyhratému prvému setu podľahol Samprasovi. V roku 2001 sa konečne presadil aj na domácom Australian Open. V semifinále však zarmútil fanúšikov, keď neudržal vedenie 2:0 na sety v súboji s Agassim.

Na Wimbledone opäť postúpil do finále. V epickom päťsetovom maratóne ale prehral s Goranom Ivaniševičom 3:6, 6:3, 3:6, 6:2, 7:9. V roku 2002 sa už na kurtoch neobjavil a na jeho konci oznámil vo veku 30 rokov koniec kariéry.

Finále Wimbledonu 2001 – zostrih:

Návraty do súťažného diania

Na začiatku sezóny 2004 si Rafter predsa len ešte zahral. Absolvoval štvorhru na ATP turnaji v Adelaide i domácom Australian Open. Po boku krajana Joshuu Eagla však v oboch prípadoch vypadol v 1. kole. Druhý, ešte prekvapujúcejší návrat, prišiel na domácom grandslamovom podujatí v roku 2014. Spolu s kamarátom Lleytonom Hewittom však neprešli vo štvorhre bránami 1. kola.

rafter hewitt

Rafter s Hewittom na Australian Open 2014

Úspechy Patricka Raftera v kocke

Celkovo získal Rafter 11 singlových a 10 deblových titulov na hlavnom okruhu. Kým vo dvojhre to dotiahol až na 1. miesto, vo štvorhre bol najlepšie šiesty. S Austráliou hral neúspešne finále Davisovho pohára v rokoch 2000 a 2001. V sezóne 1999, keď Austrália prestížnu tímovú súťaž ovládla, nemohol Rafter pre zranenie zasiahnuť do finálového súboja.

V rokoch 1999 a 2001 vyhral so svojimi krajanmi dnes už neexistujúci Svetový pohár družstiev. Na odmenách zarobil počas kariéry vyše 11 miliónov amerických dolárov. V roku 2006 bol uvedený do Medzinárodnej tenisovej siene slávy i Austrálskej športovej siene slávy. V roku 2008 bol uvedený do siene slávy Australian Open.

Ukážka tenisového kumštu Patricka Raftera:

Obdobie po skončení kariéry

Pat Rafter sa od tenisu nevzdialil ani po skončení kariéry. Pravidelne hráva veteránske turnaje a exhibície. Od októbra 2010 do januára 2015 pôsobil ako nehrajúci kapitán austrálskeho daviscupového tímu.

V roku 2004 si na tichomorskom Fidži vzal za manželku svoju priateľku Laru Felthamovú. Spolu majú syna Joshuu a dcéru Indiu. Angažuje sa ako bojovník za práva zvierat a má i nadáciu na pomoc deťom. Polovicu svojich finančných výhier z US Open 1997 a 1998 venoval na charitu. Okrem tenisových aktivít sa v súčasnosti venuje aj podnikaniu.

Medailón Patricka Raftera:

https://www.youtube.com/watch?v=8NsVmmTNeyA

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

two × 5 =