Home Najdôležitejšie Sieň slávy: Flavia Pennettová – Keď sa na sklonku kariéry splní sen, je čas odísť

Sieň slávy: Flavia Pennettová – Keď sa na sklonku kariéry splní sen, je čas odísť

by Michal Pokrivka

Počas US Open je správny čas venovať sa v rubrike zameranej na legendy svetového tenisu tým, ktorí sa v New Yorku zapísali do histórie. V posledných rokoch zarezonovalo najmä meno Flavia Pennettová.

Vplyv otca a juniorské úspechy

Flavia Pennettová sa narodila 25. februára 1982 v talianskom Brindisi Concette a Oronzovi Pennettovcom. Práve otec bol v jej detstve kľúčovou osobnosťou. Keď mala 5 rokov, priviedol ju k tenisu. Detstvo a dospievanie strávila Talianka intenzívnym tréningom v tenisovom centre v Ríme. Už vtedy sa o nej hovorilo ako o jednom z najväčších talentov. Predpoklady naplnila na juniorskom okruhu. Na Roland Garros 1999 získala po boku Roberty Vinciovej, svojej kamarátky z detstva, deblový titul.

Prechod medzi profesionálky

Na prelome milénií jej spočiatku prechod medzi profesionálky nevychádzal. Bola však trpezlivá, jazdila na rôzne ITF turnaje a dočkala sa. V roku 2002 prenikla do top 100 rebríčka WTA. V Sopote získala v sezóne 2003 prvý titul a začala sa objavovať na Grand Slamoch. Hoci podávala stabilné výkony, na svetovú špičku nestačila. Až do roku 2007 sa o nej dalo hovoriť ako o priemernej tenistke z top 50. Ba čo viac, v podstate od nej nik viac nečakal. Možno s výnimkou talianskej verejnosti, pre ktorú bola dlhé roky talentom číslo 1.

Flavia Pennettová na Wimbledone 2005

Zlomová americká šnúra I.

Na US Open 2008 dosiahla sympatická Flavia prvý výrazný grandslamový úspech. Postúpila do štvrťfinále a rok zakončila na 13. mieste rebríčka WTA. Bolo jasné, že ciele sa musia posúvať. A z 13. miesta sa ako najbližší logický míľnik núka top 10. Akoby jej to však zväzovalo ruky. V nasledujúcom roku neprešla ani na jednom z úvodných troch podujatí „veľkej štvorky“ cez 3. kolo.

Zlomová americká šnúra II.

Návrat na severoamerické betóny vlial Talianke do žíl novú energiu. Zvíťazila v Los Angeles, postúpila do semifinále v Cincinnati a ako prvá zástupkyňa svojej krajiny si vybojovala k 17. augustu 2009 miesto v top 10. „Je to splnený sen. Vždy som dúfala, že sa stanem jednou z najlepších hráčok. A teraz ňou som. Je to bláznivé,“ radovala sa vtedy. Na US Open dokázala štvrťfinále obhájiť .

s trofejou z Los Angeles

Singlová stagnácia, deblové úspechy

V rokoch 2010 – 2013 sa rodáčke z Brindisi vo dvojhre nedarilo. Vyhrala len jeden menší WTA turnaj v Marbelle a v renkingu oscilovala medzi 20. a 50. miestom. Hviezdne chvíle však zažívala ako deblistka. S Argentínčankou Giselou Dulkovou patrili nielen medzi najpôvabnejšie, ale aj najúspešnejšie páry. Vyhrali MS WTA Tour 2010 a na Australian Open 2011 dokráčali ku grandslamovému titulu. Pre obe bol prvý a posledný v rámci štvorhry. Vo februári sa stala Pennettová svetovou jednotkou, prvou talianskou.

Gisela Dulková a Flavia Pennettová s trofejou z Australian Open

A čo singlová kariéra? Okrem spomínaného titulu z menšieho WTA podujatia dokázala ožiť vždy na US Open. V edícii 2011 bola opäť vo štvrťfinále, o 2 roky neskôr dokonca vylepšila postupom do semifinále svoje maximum. V sezóne 2012 podstúpila počas US Open operáciu pravého zápästia.

Návrat medzi elitu

Rok 2014 priniesol talianskej tenistke nečakané znovuzrodenie. Samozrejme, najmä na americkej pôde. Na „piatom Grand Slame“ v Indian Wells zaknihovala svoj najcennejší titul. Predtým hrala svoje prvé „neamerické“ grandslamové štvrťfinále, keď bola medzi najlepšou osmičkou na Australian Open. US Open 2014 bol opäť veľkolepým predstavením. Vo dvojhre prišlo tradičné štvrťfinále, vo štvorhre bojovala po boku Švajčiarky Martiny Hingisovej o titul.

Zostrih finále z Indian Wells:

Posledný rok: od trápenia na výslnie a do dôchodku

V sezóne 2015 sa zdalo, že Flavia je na ústupe. Márna bola jej snaha obhájiť výsledok z Melbourne či Indian Wells. A nepookriala ani v príprave na US Open. Do New Yorku pricestovala ako 26. hráčka sveta s prípravnou bilanciou 2 víťazstvá, 3 prehry. Kurz na jej newyorský triumf bol 150:1. No začali sa diať divy. Po vydretých víťazstvách nad Jarmilou Gajdošovou či Petrou Cetkovskou bola skúsená bojovníčka „na vlne“. Od osemfinále pritom čelila len silným súperkám. Postupne zdolala Samanthu Stosurovú, Petru Kvitovú a Simonu Halepovú.

Keď jej kamarátka Roberta Vinciová zvíťazila v druhom semifinále nad Serenou Williamsovou, jedno z najšokujúcejších finále grandslamovej histórie bolo realitou. Flavia Pennettová v ňom uspela po výsledku 7:6(4), 6:2 a splnila si tajný sen. Ak by ho nahlas vyslovila pred turnajom, asi by ju tenisový svet považoval za blázna. Po turnaji poskočila na 8. miesto renkingu.

Zostrih finále US Open 2015:

https://www.youtube.com/watch?v=k6jHkbytAiQ&t=19s

Zaujímavé fakty o finále Pennettová – Vinciová:

  • Pennettová získala prvý titul až pri 49. štarte na Grand Slame, čo je dodnes platné maximum
  • vo veku 33 rokov a 6 mesiacov sa stala najstaršou grandslamovou „prvofinalistkou“
  • stala sa prvou šampiónkou US Open s renkingom mimo top 10 (Clijstersová nemala v roku 2009 žiadny renking, pozn. red.)
  • v čase víťazstva bola najstaršou grandslamovou šampiónkou (dnes je ňou Serena Williamsová, pozn. red.)
  • bolo to najstaršie grandslamové finále histórie so súčtom 66 rokov (dnes Australian Open 2017 – 71 rokov  a 11 mesiacov, pozn. red.)
  • prvé čisto talianske finále Grand Slamu

po finále panovala dobrá nálada

Už v prvej ďakovnej reči víťazka oznámila, že po sezóne končí. Tento krok mala vraj dopredu premyslený, titul tak získala pri poslednom možnom pokuse. „Som neskutočne prekvapená a naozaj šťastná. Bolo pekné zahrať si toto finále s kamarátkou. Počínala si neuveriteľne. Splnil sa mi sen a pri tejto príležitosti hovorím zbohom tenisu,“ prekvapila všetkých prítomných vrátane rodičov. Tí sa ju dokonca snažili prehovoriť, aby si to rozmyslela.

S kariérou sa definitívne rozlúčila na MS WTA Tour v Singapure. Nepostúpila zo skupiny. Zdolala Agnieszku Radwaňskú, prehrala so Simonou Halepovou a v úplne poslednom zápase s Mariou Šarapovovou.

Úspechy v kocke

Počas svojej bohatej kariéry vyhrala talianska univerzálka 11 WTA turnajov vo dvojhre a 17 vo štvorhre. Kým v debli bola v rebríčku až na vrchole, v singli sa dočkala maxima v podobe 6. priečky pár týždňov po US Open 2015. Úspechy zbierala aj v národných farbách. Členkou víťazného výberu v Pohári federácie bola v rokoch 2006, 2009, 2010, 2013. Na odmenách zarobila takmer 14,2 milióna amerických dolárov.

víťazky Pohára federácie 2010

Obdobie po ukončení kariéry

Od roku 2014 tvorí s krajanom Fabiom Fogninim jeden z najslávnejších tenisových párov. V mladosti chodila aj so Španielom Carlosom Moyom a traumatické zážitky z tohto obdobia popísala v knihe Dritto al cuore (Priamo do srdca). Zrejme aj túžba po založení rodiny s Fabiom jej uľahčila rozhodovanie o konci kariéry. Dvojica sa zobrala v júni 2016 v Ostuni a 19. mája 2017 sa jej narodil syn Frederico.

Fabio Fognini a Flavia Pennettová

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

16 − 5 =