Sieň slávy: Conchita Martínezová – Aj zo Španielska môže prísť wimbledonský zázrak

by Michal Pokrivka

Dnešné vydanie rubriky o legendách nás prenesie do rokov nie takých dávno minulých. Zaspomíname si na Conchitu Martínezovú, ktorá dosiahla na rozdiel od väčšiny svojich krajaniek životný úspech na wimbledonskej tráve.

Impozantné začiatky na profesionálnom okruhu

Conchita Martínezová Bernatová, ako znie celé meno tejto bývalej úspešnej tenistky, sa narodila 16. apríla 1972 v meste Monzón. Písal sa rok 1988, keď sa stala profesionálkou. Tesne po dovŕšení 16 rokov života už dokráčala z kvalifikácie do 4. kola Roland Garros, čím vzbudila nemalú pozornosť. Bol to len jej druhý profesionálny turnaj v kariére!

?bn=23516932;srctype=4;ord=[timestamp]

Netrvalo dlho a v bulharskej Sofii prišiel aj prvý titul z okruhu WTA. V ďalších rokoch vzostup mladej Španielky pokračoval. Na Roland Garros už pravidelne postupovala do štvrťfinále (1989, 1990, 1991), čo je však zaujímavé, vynechávala trávnatý Wimbledon a ani v Austrálii sa neobjavovala každoročne.

Zostrih štvrťfinále Roland Garros 1991:

Prvé kompletné sezóny

V roku 1992 už Martínezová absolvovala plnohodnotnú sezónu. Najlepším výsledkom bolo opäť štvrťfinále Roland Garros. Vo štvorhre bojovala v Paríži neúspešne o titul.

O rok neskôr konečne našla rytmus aj pri hre na tráve. Na legendárnom Wimbledone si zahrala semifinále, čo bolo dovtedy jej najlepším výsledkom na podujatiach „veľkej štvorky“. Stopla ju Nemka Steffi Grafová. Na menších WTA podujatiach už zbierala tituly ako na bežiacom páse.



Senzácia na Wimbledone 1994

Wimbledon 1994 sa určite nezmazateľne vryl do pamäte dnes už bývalej hráčky. Stala sa totiž prvou a do Wimbledonu 2017 aj jedinou španielskou víťazkou tohto prestížneho turnaja. Víťazstvo sa pritom nerodilo vôbec ľahko. Už vo 4. kole musela Martínezová otáčať zápas s Radfordovou, následne absolvovala tri sety aj proti Davenportovej.

V semifinále zdolala v strhujúcej bitke 3:6, 6:2, 10:8 Lori McNeilovú, aby zisk trofeje spečatila skalpom slávnej Martiny Navrátilovej. Pre 22-ročnú rodáčku z Monzónu išlo o prvý vavrín z turnajov „veľkej štvorky“, no nik vtedy nepochyboval o tom, že získa aj ďalšie.

Rozšírený príspevok o finále Wimbledonu:

Neúspešné dobýjanie ďalšieho grandslamového prvenstva

V roku 1995 hrala Španielka mimoriadne konštantne. Na všetkých podujatiach „veľkej štvorky“ však vypadla v semifinále. Napriek tomu sa ocitla koncom októbra na svojom rebríčkovom maxime v podobe 2. pozície.

Šanca na zisk ďalšieho veľkého titulu prišla v roku 1998. Vo finále Australian Open ale nestačila Martínezová na Martinu Hingisovú. Poslednú skvelú sezónu zažila v roku 2000. Vrátila sa do top 5 rebríčka WTA a na Roland Garros dokráčala do finále. V ňom ju schladila domáca Francúzka Mary Piercová.

Zostrih finále Roland Garros 2000:

Ústup z popredných pozícií

Ďalšie roky nového milénia znamenali ústup španielskej tenistky z výslnia. Definitívne opustila top 10 rebríčka WTA a na grandslamových podujatiach sa už len dvakrát prepracovala medzi najlepšiu osmičku. Stalo sa to na Wimbledone 2001 a Roland Garros 2003.

V debli si v roku 2001 zahrala svoje druhé finále na Roland Garros. Ani na menších turnajoch to už nebola žiadna sláva. Od roku 2000 sa bývalej druhej žene sveta nedarilo získať žiadnu cennú trofej v rámci dvojhry. V posledných rokoch kariéry sa zlepšila vo štvorhre.

Záverečná sezóna a symbolická labutia pieseň

Rok 2005 bol posledný v kariére úspešnej Španielky. Na jeho začiatku utrpela na Australian Open debakel 1:6, 0:6 od Lindsay Davenportovej, no vzápätí si napravila chuť v thajskej Pattayi. Po takmer piatich rokoch získala na okruhu WTA titul vo dvojhre.

Na grandslamových turnajoch sa jej už nedarilo. Vďaka skvelému záveru sezóny sa však po boku krajanky Virginie Ruanovej Pascualovej dostala na deblové MS WTA Tour. Prehra s dvojicou Raymondová/Stosurová bola poslednou v kariére nevysokej Španielky. Rozlúčka tak symbolicky prebehla na jednom z najvýznamnejších turnajov sveta. Definitívne ukončenie kariéry oznámila až o pár mesiacov neskôr.

Prehra v 1. kole Roland Garros so Justine Heninovou:

Kariéra Conchity Martínezovej v číslach

Počas 18 sezón strávených na okruhu získala španielska hráčka 33 singlových a 13 deblových titulov. V top 10 bola vo dvojhre i štvorhre. Kým medzi singlistkami to dotiahla až pod samotný vrchol (2.), vo štvorhre bola najvyššie na 7. mieste v roku 1993.

Ďalšie sezóny znamenali pokles deblovej výkonnosti a k svojmu maximu sa priblížila až tesne pred koncom. Na odmenách zarobila vyše 11 miliónov amerických dolárov. Pod olympijskými kruhmi získala až tri medaily. Všetky pochádzajú zo štvorhry. V rokoch 1992 a 2004 sa radovala zo striebra, v roku 1996 z bronzu.



So Španielskom sa tešila z triumfu v Pohári federácie v rokoch 1991, 1993, 1994, 1995, 1998. Bola aj členkou fedcupového tímu, ktorý podľahol vo finále v roku 2002 Slovensku.

Obdobie po ukončení kariéry

V rokoch 2008 až 2010 si zahrala Martínezová na Wimbledone štvorhru v rámci pozývacieho turnaja legiend. Dodnes sa z tenisového života nestiahla. V rozmedzí rokov 2013 – 2017 viedla španielsky daviscupový tím a realizuje sa aj na individuálnej úrovni.

Na Wimbledone 2017 doviedla krajanku Garbine Muguruzovú k zisku wimbledonskej trofeje, následne sa ujala Češky Karolíny Plíškovej. Vytúžený titul z Grand Slamu neprišiel a momentálne je opäť naporúdzi Muguruzovej.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

nineteen + five =