Home Najdôležitejšie Sieň slávy: Margaret Courtová – Austrálska rekordérka, po ktorej je pomenovaný štadión v Melbourne

Sieň slávy: Margaret Courtová – Austrálska rekordérka, po ktorej je pomenovaný štadión v Melbourne

by Michal Pokrivka

Keďže sa blíži Australian Open, nemôže byť v rubrike o legendách svetového tenisu nik vhodnejší na spomínanie než Margaret Courtová.

Obdobie pred otvorenou érou

Margaret Courtová, známa tiež pod menom Margaret Smithová-Courtová, sa narodila v austrálskom Perthe 16. júla 1942. Svoju „veľkú“ kariéru odštartovala v roku 1960 a okamžite sa zaradila medzi svetovú špičku. Už v tomto roku totiž ovládla domáci Australian Open. Pred rokom 1968, ktorý je začiatkom tzv. otvorenej éry, sa jej podarilo získať dovedna 91 turnajových titulov, vrátane 13 grandslamových.

Doma na Australian Open ich získala v rokoch 1960 – 1966 sedem za sebou, na Roland Garros sa tešila v sezónach 1962 a 1964, Wimbledon dobyla v rokoch 1963, 1965 a na US Open nenašla premožiteľku v rokoch 1962, 1965. Na post svetovej jednotky sa dostala premiérovo v roku 1962. Už vtedy tak bola nezmazateľne zapísaná v histórii.

Margaret Courtová vs Billie Jean Kingová (zostrih finále Wimbledonu 1963):

Úspechy počas otvorenej éry

V roku 1968 sa konečne zjednotil amatérsky okruh s profesionálnym a tí najlepší si mohli zmerať sily. Perthská rodáčka získala za ďalších 10 rokov kariéry 101 turnajových titulov, čo znamená spolu s predchádzajúcim obdobím neuveriteľných 192 turnajových vavrínov! Tak, ako získala Courtová kariérny Grand Slam pred Open érou, tak ho získala aj v nej.

Domáci Australian Open si podmanila v konfrontácii s najlepšími tenistkami sveta v rokoch 1969, 1970, 1971 a 1973, z Paríža odchádzala s najcennejšou trofejou v sezónach 1969, 1970, 1973, z Londýna v roku 1970 a z New Yorku v rokoch 1969, 1970 a 1973.

Margaret Courtová vs Chris Evertová (zostrih finále Roland Garros 1973):

Prvá mamička – šampiónka

Na prelome rokov 1971 a 1972 prerušilo kariéru Courtovej tehotenstvo. Po jednom titule z Australian Open, Roland Garros a US Open si tak pripísala ako matka. Podobný kúsok sa už potom podaril len jej krajanke Evonne Goolagongovej a Belgičanke Kim Clijstersovej. Pridajú sa v čoskoro Američanka Serena Williamsová a Bieloruska Viktoria Azarenková?

Podobne radostné očakávanie prerušilo kariéru fantastickej Austrálčanky v ďalších rokoch ešte dvakrát a napokon očakávanie štvrtého dieťaťa v roku 1977 znamenalo definitívny koniec. Posledný zápas odohrala vo februári 1977 v Detroite, kde zdolala v 3. kole Juhoafričanku Greer Stevensovú a následne nenastúpila na štvrťfinále proti Francúzke Francoise Durrovej.

Bitka pohlaví

Trinásteho mája 1973 sa dohrala slávna bitka pohlaví. V Kalifornii vyzvala najlepšia hráčka svojej doby niekdajšiu mužskú svetovú jednotku Bobbyho Riggsa. Slávny Američan mal už 55 rokov, no austrálsku hviezdu zmietol z kurtu po výsledku 6:2, 6:1. Zápas sa zapísal do histórie pod krycím menom „Masaker na Deň matiek“, keďže práve tento sviatok sa oslavoval.

Krátky dokument o zápase:

O štyri mesiace neskôr to skúšal Riggs proti svojej krajanke Billie Jean Kingovej, no tvrdo narazil. Ukázalo sa, že poraziť starnúceho šampióna nie je pre ženu v najlepšej forme nemožné.

Úspechy v kocke s jedným unikátom

Courtová získala dovedna 24 singlových grandslamových titulov, o jeden viac ako Serena Williamsová. Vo štvorhre sa tešila 19-krát, v mixe pridala 21 úspechov. Vo dvojhre i štvorhre sa stala svetovou jednotkou. Aj svoju vlasť potiahla na vrchol. Austrália ovládla Pohár federácie v rokoch 1964, 1965, 1968, 1971.

Okrem toho, že Courtová získala kariérny Grand Slam vo dvojhre pred i počas Open éry, podobný kúsok sa jej podaril aj vo štvorhre a miešanej štvorhre. Nevídaný zápis. V minulosti získala kariérny Grand Slam vo všetkých troch „disciplínach“ okrem nej už len Martina Navrátilová. Samozrejme, všetky v otvorenej ére.

Ocenenia, kontroverzie, súčasnosť

V roku 1979 bola austrálska ikona uvedená do Medzinárodnej tenisovej siene slávy. V roku 1985 bola uvedená aj do Austrálskej siene slávy športovcov a v roku 1993 do Austrálskej tenisovej siene slávy. Veľkú úctu jej prejavili organizátori Australian Open. V roku 2003 premenovali dovtedajší Show Court 1 na Arénu Margaret Courtovej. Veľký rozruch spôsobila v roku 1994, keď počas vystúpenia v austrálskom parlamente označila homosexualitu a potraty za ohavnosť.

Aréna Margaret Courtovej

V podobnom duchu sa vyjadruje aj dnes. V Perthe pôsobí ako pastorka, nahlas kritizuje komunitu ľudí s inou orientáciou, bojuje proti rozširovaniu ich práv a posledných päť rokov sa dokonca hovorí o premenovaní Arény Margaret Courtovej. Za všetko môžu práve jej vyhlásenia, ktoré viaceré tenistky poburujú. Austrálsky premiér sa vyjadril proti zmene, podľa neho názov štadióna oslavuje hráčkine športové výsledky, nie názory.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

three × five =