Home Najdôležitejšie Sieň slávy: Guillermo Vilas – Antukový kráľ, ktorého zosadil z trónu až Nadal

Sieň slávy: Guillermo Vilas – Antukový kráľ, ktorého zosadil z trónu až Nadal

by Michal Pokrivka

Tenis patrí v súčasnosti v Argentíne medzi najpopulárnejšie športy. Nebolo to tak vždy. Za jeho popularizáciu v 70. rokoch 20. storočia môže predovšetkým Guillermo Vilas.

Od prvých tenisových krokov ku kariére profesionála

Guillermo Vilas sa narodil 17. augusta 1952 v argentínskej metropole Buenos Aires. Vyrastal v Mar del Plate – prímorskom letovisku neďaleko svojho rodiska. Otec ho v piatich rokoch priviedol k tenisu. Tréneri si rýchlo všimli jeho obrovský talent, ktorý bolo potrebné rozvíjať. Napriek tomu sa poctivo venoval aj štúdiu a v škole vynikal.

V rokoch 1968 a 1969 zvíťazil na prestížnom floridskom juniorskom Orange Bowle a stal sa argentínskou tenisovou jednotkou. Musel sa rozhodnúť – šport alebo vzdelanie. V roku 1970 zanechal štúdium práva a vydal sa na dráhu profesionálneho tenistu.

Ťažké prvé roky na okruhu

Argentínčan nemal v prvých rokoch medzi profesionálmi na ružiach ustlané. V sezónach 1970 – 1973 postúpil iba raz do 4. kola Grand Slamu. Podarilo sa mu to na Roland Garros 1972. Napriek tomu zaznamenal jeden výrazný úspech, od ktorého sa dokázal odraziť. V roku 1973 vyhral turnaj v Buenos Aires po finálovom triumfe nad Björnom Borgom.

V nasledujúcej sezóne už získal sedem titulov vrátane toho z Turnaja majstrov. V Melbourne si zahral na výberovom šampionáte napriek tomu, že jeho grandslamovým maximom bolo 4. kolo US Open. V Austrálii ukončil po víťazstve 7:6(6), 6:2, 3:6, 3:6, 6:4 trojročnú nadvládu Rumuna Ilieho Nastaseho, pre ktorého to bola jediná prehra vo finále Turnaja majstrov.

Fragmenty z finále Turnaja majstrov:

Dominancia argentínskej hviezdy na najpomalšom povrchu

Z nenápadného argentínskeho chlapca, ktorý hral na svoju dobu netypicky často prilepený na základnej čiare, sa stala razom hviezda. Víťazstvo na Turnaji majstrov mu dodalo sebavedomie. Na Roland Garros 1975 postúpil do svojho prvého grandslamového finále. Proti Borgovi v ňom nezískal ani set. Na Australian Open 1977 opäť nezvládol posledný krok, tentokrát ho zdolal 3:0 Američan Roscoe Tanner.

Vilas si všetko vynahradil v Paríži. Vo finále deklasoval Američana Briana Gottfrieda 6:0, 6:3, 6:0. Druhý grandslamový titul pridal o pár mesiacov na US Open. Dokonale využil, že sa hralo na antuke, na ktorej bol lepším hráčom ako jeho finálový súper Jimmy Connors. Zaujímavé je, že aj jemu uštedril pri triumfe 3:1 v poslednom sete „kanára“.

Záver finále US Open:

Strhnutie nálepky „antukár“

O tom, že je Guillermo excelentný antukár, už nebolo pochýb. V nasledujúcich rokoch ale ukázal svoju komplexnosť. Na Roland Garros 1978 tretí grandslamový vavrín nepridal, keď znova nestačil na Borga, všetko si ale vynahradil na prelome rokov na Australian Open. Na melbournskej tráve zdolal vo finále domáceho Johna Marksa v štyroch dejstvách.

O 12 mesiacov neskôr, v januári 1980, zdvíhal nad hlavu ďalšiu trofej pre víťaza austrálskeho Grand Slamu. Vo finále nedal šancu Američanovi Johnovi Sadrimu. Stále sa hralo na tráve, a tak bola nálepka „antukár“ definitívne strhnutá.

Posledné úspešné grandslamové finále:

Posledné veľké finále a nekonečná vášeň pre tenis

Do grandslamového finále sa dostal rodák z Buenos Aires poslednýkrát na Roland Garros 1982. Prehral v ňom 1:3 na sety so Švédom Matsom Wilanderom. V nasledujúcej sezóne ešte vyhral tri turnaje, no jeho výkonnosť klesala. Postupne obmedzoval aj počet turnajov, na ktorých štartoval. Prioritou sa preňho stal Roland Garros, ale tretí miestny titul visel privysoko.

V roku 1989 sa práve vo francúzskej metropole rozlúčil s kariérou prehrou v 1. kole s Talianom Claudiom Pistolesim. Bez tenisu nevydržal. O dva roky sa vrátil, na challengeroch však kráčal od prehry k prehre. O to obdivuhodnejšie je, že druhý, definitívny koniec, prišiel až vo februári 1994. Posledný zápas odohral v súťaži deblistov na challengeri v uruguajskom Punta del Este.

Svetová jednotka?

Ani 16 titulov z hlavného okruhu, vrátane Roland Garros, US Open, a finálová účasť na Australian Open nezaručili Vilasovi v roku 1977 post svetovej jednotky. Neuveriteľné? Áno, ATP však vtedy stanovovala rebríček na základe priemerných výsledkov na turnajoch a ako líder jej vyšiel Američan Jimmy Connors. Argentínčan bol najvyššie na 2. mieste.

Seriózny problém sa z toho stal, keď sa argentínsky novinár Eduardo Puppo a rumunský matematik Marian Ciulpan pustili do výskumu a prepočtov. Koncom roka 2014 dospeli k záveru, že Vilas mal byť svetovou jednotkou dokonca už počas sezón 1975 (5 týždňov) a 1976 (2 týždne). ATP sa musela ich prácou zaoberať. V máji 2015 rozhodla, že neprizná argentínskej ikone líderstvo v renkingu.

Úspechy a rekordy v kocke

Počas aktívnej kariéry získal len 180 centimetrov vysoký ľavák 62 singlových (8. miesto v historickej tabuľke) a 13 deblových titulov z hlavného okruhu. V roku 1981 doviedol Argentínu do prvého finále v Davisovom pohári. V sezóne 1977 predviedol 53-zápasovú víťaznú šnúru na antuke. Prekonal ho až Španiel Rafael Nadal o 29 rokov neskôr. Premožiteľa nenašiel 81-krát za sebou.

stretnutie antukových kráľov

Množstvo zápisov Vilasa však zostáva neprekonaných – na US Open 1977 vyhral 72,1% gemov, na Grand Slamoch má 75 antukových víťazných zápasov, v jednom roku získal 16 titulov (1977), celkovo vyhral neuveriteľných 145 zápasov (1977). Na antuke zvíťazil 632-krát v kariére. Aj v týchto štatistikách je zatiaľ lídrom.

A či je kráľom antuky Vilas alebo Nadal? Štatistiky dnes hovoria v prospech Nadala, ktorý získal na tomto povrchu 57 titulov, zatiaľ čo rodák z Buenos Aires „iba“ 49. Navyše, Juhoameričan má na Roland Garros na pomery elitného antukára nie úplne lichotivú bilanciu 54:16. Predvlani ho britský The Times označil za antukovú trojku za Nadalom a Borgom. Už v roku 1991 bol uvedený do Medzinárodnej tenisovej siene slávy.

Guillermo Vilas v roku 2015:

Zaujímavosti a súkromný život

Tweener, úder ktorým bavia divákov najmä hráči ako Nick Kyrgios, Roger Federer či Grigor Dimitrov, spopularizoval práve Guillermo Vilas. V Mar del Plate je otvorené múzeum venované jeho životu. Okrem tenisu „kafral“ aj do umenia. Vydal dve zbierky básní, jednu autobiografickú knihu a tri CD nosiče. Svojich synov po ňom pomenovali mnohé rodiny v Argentíne. Najslávnejšími nositeľmi mena Guillermo sa stali v tenisovom svete Coria a Caňas.

V mestečku Palmanova na Malorke sa nachádza Guillermo Vilas Tennis Academy, v ktorej vyrastajú možní budúci nástupcovia tohto ikonického tenistu. Argentínska športová značka Topper vyrába jeho vlastnú kolekciu oblečenia a obuvi. S manželkou Phiang má štyri deti. Vlani pribudol k dcéram Andanin, Lalindao a Intile syn Guillermo junior. Vtedy 64-ročný Vilas povedal: „Byť otcom je tá najlepšia vec, ktorá sa mi mohla stať.“

Guillermo Vilas s manželkou a štyrmi deťmi

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

three × four =