Home Najdôležitejšie Pôjde Djokovič kvôli porušeniu izolácie do väzenia? Srbská premiérka zastáva striktný názor

Pôjde Djokovič kvôli porušeniu izolácie do väzenia? Srbská premiérka zastáva striktný názor

by Roderik Pastier
Novak Djokovič

BELEHRAD – Srbskému tenistovi Novakovi Djokovičovi hrozí v Srbsku kvôli porušeniu izolácie pokuta, alebo dokonca väzenie, tvrdia tamojší právnici. Najpravdepodobnejší je ale podľa nich variant všeobecne prospešných prác.


Srbská premiérka Ana Brnabičová uviedla, že športovcovo správanie sa javí ako “zjavné porušenie” pravidiel. Upozornil na to denník The Guardian. Djokovič v stredu priznal, že sa po pozitívnom teste na koronavírus, teda s vedomím nákazy, zúčastnil na rozhovore pre denník L’Équipe.

34-ročný tenista nie je očkovaný proti covidu-19. Výnimku na cestu na Australian Open dostal na základe prekonaného ochorenia. Austrálska vláda zvažuje odobratie jeho víza a deportáciu svetovej jednotky

Právnici v Srbsku miestnym novinárom povedali, že porušenie prísnych pravidiel izolácie v krajine je trestným činom podľa článku 248 trestného zákonníka a hrozí zaň pokuta alebo trest odňatia slobody až na tri roky. Djokovič ako významná verejná osobnosť by v prípade uznania viny mohol dostať exemplárny trest. Podľa právnikov by však mal mať možnosť vyjednať si príkaz všeobecne prospešných prác.V počiatočných fázach pandémie bolo niekoľko Srbov, ktorí mali pozitívny test, odsúdených na trest odňatia slobody až na tri roky za to, že nesplnili povinnú dvojtýždňovú izoláciu. Aktuálnejšie tresty bývajú spravidla pokuty približne 150 000 dinárov (približne 1300€), pripomenul The Guardian.

Podľa Brnabičovej by mal Djokovič vysvetliť to, čo označila za “šedú zónu”. “Ak ste pozitívny, musíte sa izolovať,” povedala srbská premiérka spravodajskému serveru BBC a dodala, že pokiaľ hráč porušil pravidlá, bude sa musieť poradiť s “príslušnými orgánmi”.

Brnabičová ďalej uviedla, že nevie iste, “kedy vlastne výsledky dostal”. Povedala, že síce nesúhlasí s jeho odmietavým postojom k očkovaniu.

“Djokovič je “jedným z veľkých srbských šampiónov”, dodala s tým, že dúfa, že bude môcť na turnaji hrať. Prvý grandslam sezóny začína v pondelok.

Zdroj: sport.cz, ts

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

4 × 2 =