Home Najdôležitejšie Po piatich rokoch sa dočkala triumfu: Bývalá česká svetová jednotka vo víťaznom comebacku pokračovať nemôže

Lucie Šafářová

REIMS – Bývalá česká deblová svetová jednotka a singlová päťka Lucie Šafářová vo víťaznom comebacku na podujatí ITF W25 vo francúzskom Reims už pokračovať nebude.

Aktuálne 36-ročná matka dvoch detí sa po piatich rokoch vrátila vo Francúzsku na súťažné kurty obratom proti iba 18-ročnej Yaroslave Bartashevichovej z Francúzska, s ktorou prehrala úvodný set 3:6, ale ďalšie už vyhrala 6:3 a 6:1. V druhom kole mala nastúpiť proti nemeckej turnajovej trojke Mone Barthelovej, ale zápas sa už nekonal…

Niekdajšia česká finalistka Roland Garros totiž už vo Francúzsku nenastúpi. Hoci vopred avizovala, že ide o jednorazovú akciu a obnovenie kariéry, ktorú v roku 2019 oficiálne ukončila nechystá. ITF ale jej štart vyhodnotila ako „oficiálny návrat k profesionálnemu tenisu“, ktorý treba vopred nahlásiť, čo Šafářová neurobila.

Mala bojovať aj v debli s neterou, ale…

Vo Francúzsku si Šafářová chcela zahrať aj v debli so svojou neterou, ale do štvorhry po boku Emmy Dvořáčkovej, dcéry svojej staršej sestry Veroniky, už tiež nezasiahla. Do dvojhry sa rodáčka z Brna prihlásila aj kvôli tomu, že ju za dva týždne v Luxemburgu čaká silne obsadený turnaj veteránok a v Reims sa naň chcela rozohrať.

“Niekedy si človek niečo naplánuje, ale dopadne to inak. Žiaľ, nemôžem pokračovať na turnaji vo Francúzsku, pretože môj štart bol kvalifikovaný ako návrat do profesionálneho tenisu a pre ten som nesplnila náležitý proces, ktorý vyžaduje ITF už pred začiatkom turnaja. O tom som bohužiaľ nevedela, ale rešpektujem dané pravidlá,“ napísala Češka na sociálnej sieti k svojmu odstúpeniu.

Šafářová odohrala súťažný singlový zápas na okruhu WTA naposledy v septembri roku 2018 v Québecu, kde prehrala s aktuálnou svetovou sedmičkou Ons Jabeurovou z Tuniska a svoju bohatú kariéru uzavrela v roku 2019 vo štvorhre na parížskom Roland Garros. Následne sa zamerala na rodinný život, keď sa ako manželka známeho hokejistu Tomáša Plekanca stala dvojnásobnou matkou a tenis šiel do úzadia.

Bývalá deblová svetová jednotka získala na okruhu WTA sedem titulov vo dvojhre a pätnásť vo štvorhre vrátane piatich grandslamových. V roku 2015 postúpila do finále Roland Garros, v ktorom podľahla Serene Williamsovej, rok predtým ju porazila Petra Kvitová v semifinále Wimbledonu. Päťkrát sa radovala z fedcupového triumfu a získala aj bronzovú olympijskú medailu vo štvorhre v brazílskom Riu.