Päť dôvodov mizérie Grigora Dimitrova

by Marek Vaňous

Grigor Dimitrov bol odmalička tipovaný na budúcu svetovú jednotku. Aj po dekáde na tour však zostáva iba pri očakávaniach. Okrem dvoch uľahčených ciest za titulmi v Cincinnati a na Turnaji majstrov stále nič veľké nevyhral a čerstvý debakel v prvom kole US Open je iba ďalším sklamaním do partie. Čo stojí za Bulharovou mizériou? Prečo stále nenaplnil svoj potenciál? Tu je päť hlavných dôvodov.

Baby Federer

Tým hlavným sú práve veľké očakávania. Od prvých krokov v juniorskom tenise ho prenasledovali porovnania s Rogerom Federerom. Na jednej strane mu vyniesli veľkú popularitu a sponzorov vo veku, keď ostatných chlapcov dotovali hlavne zadlžení rodičia. Znamenali však aj obrovský tlak.

Ako ťažko sa zvláda, predviedol už pár rokov pred ním Richard Gasquet. Francúz dodnes baví divákov svojím elegantným štýlom, ale k očakávanému útoku na tenisový trón sa ani len nepriblížil. Dimitrov má stále niekoľko rokov k dobru. Sezóna 2018 sa však ukazuje ako jedna z najhorších v jeho kariére. Stále nemá titul, na Grand Slamoch prehráva v úvodných kolách a stále nezískal ani jeden hviezdny skalp. V 27 rokoch sme ho všetci videli úplne inde.

Imidž a vzťahy

Nepomáha mu ani jeho celebritný status. Ako jeden z najatraktívnejších hráčov priťahuje veľkú pozornosť a takisto si ju poriadne užíva. „Nepomohli“ tomu ani jeho vzťahy. Prvé dva verejne prepierané so Serenou Williamsovou a Mariou Šarapovovou boli aspoň tenisové a držali Grigorovu hlavu čiastočne na kurtoch. Najnovší s Nicole Scherzingerovou však znamená skok do úplne iného sveta. Speváčkin hollywoodsky život znamená neustály záujem médií a jej kariéra zas takmer nulovú šancu cestovať s Dimitrovom po turnajoch. Neustále prispôsobovanie programu a tréningového plánu cestám do Kalifornie Bulharovým výkonom určite nepomáha.

?bn=23516932;srctype=4;ord=[timestamp]

Taktika a zvládanie tlaku

Grigorovi hlava často nepomáha ani na kurte. Technicky dokáže úplne všetko, ale stále tomu nedokázal prispôsobiť dlhodobú taktiku. Namiesto vlastnej aktivity pravidelne cúva dozadu a spolieha sa na svoju skvelú fyzičku. Je z toho možno celý tucet príspevkov do hitparády o úder roka, ale takými sa veľké zápasy nevyhrávajú. Tie rozhoduje agresívna koncentrovaná hra v kľúčových chvíľach. A presne tie Dimitrov nezvláda. Stačí si spomenúť na pár veľkých zápasov proti top hráčom. Vlani na Australian Open mal v piatom sete proti Nadalovi brejkbal. Pred pár dňami zas viedol 6:2, 3:1 nad utrápeným Djokovičom. Vždy to však dopadlo rovnako. Grigor sa zľakol, prestal hrať svoju hru a súperovi víťazstvo doslova odovzdal.

Bekhend

Jeden z dôvodov, prečo si na útok neverí, je aj nestabilný bekhend. V posledných rokoch pridal slajz, ktorý mu tak veľmi pomohol na ceste za obidvoma veľkými titulmi. Ale akoby s ním úplne stratil topspin. Koľkokrát sme ho len v tejto sezóne videli skvele si otvoriť kurt servisom alebo forhendom a potom súperovi poslať bekhendový darček, alebo ho opatrným čopom vrátiť do hry? Bez jedného zo základných úderov sa dnes jednoducho vyhrávať nedá. A už vôbec nie na tej najvyššej úrovni.

Druhý servis

Aby toho nebolo málo, k bekhendu sa pridal aj druhý servis. Popravde, Grigor ho nikdy nemal svetový. Práve tam odborníci videli najväčší technický rozdiel oproti jeho vzoru Federerovi. Kým Roger si veľkú časť kariéry uhral práve vďaka skvelému druhému podaniu, Dimitrov je po ňom roky až príliš zraniteľný. Navyše, tento rok išli jeho čísla ešte výraznejšie dolu. Keď netrafí prvý servis, získava v priemere len niečo cez 48 % loptičiek. To je jeho najhoršia bilancia od roku 2009. Kvôli neustálym dvojchybám, obzvlášť v kľúčových chvíľach, ho viacerí odborníci posielajú k psychológovi. Pokiaľ chce Grigor konečne naplniť veľké očakávania a vyťažiť zo svojej kariéry maximum, je na čase vážne sa nad tým zamyslieť.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

10 + fifteen =