Home Najdôležitejšie Parížski „one slam wonders“

Parížski „one slam wonders“

by Dominika Mikušiaková

Na Roland Garros tradične nie je núdza o prekvapenia. Vlani to potvrdila Jelena Ostapenková, ktorá sa pridala do celého zástupu nečakaných šampiónov. Ktorí však dodnes trčia najviac?

Sú to Iva Majoliová, Anastasia Myskinová a Gastón Gaudio. Pre všetkých troch bol triumf na kurtoch Rolanda Garrosa najväčším kariérnym úspechom, ktorý už nikdy nenapodobili.

Iva Majoliová

Chorvátska tenistka nastúpila na Roland Garros 1997 ako nasadená deviatka. V ročníkoch 1995 a 1996 sa na týchto dvorcoch prebojovala do štvrťfinále, predtým sa dvakrát predstavila v osemfinále. Na víťazku by ju však tipoval málokto. Postup do finále sa nerodil jednoducho. Majoliová vyhrala štyri ťažké trojseťáky za sebou a vo svojom najväčšom kariérnom finále ju čakala svetová jednotka Martina Hingisová. Súboj o titul zvládla Chorvátka fantasticky. Svetovú jednotku porazila pomerne hladko 6:4, 6:2 a získala tak jediný titul z grandslamovej úrovne v kariére. Na dobrú formu z Paríža nadviazala aj na Wimbledone, kde postúpila do štvrťfinále, rovnaký výsledok dosiahla aj na Roland Garros 1998. Ďalšie podobné úspechy už neprišli a v roku 2004 ukončila kariéru.

Anastasia Myskinová

Anastasia Myskinová sa v roku 2004 stala prvou ruskou tenistkou s grandslamovou trofejou. Do turnaja vstupovala v pozícii nasadenej šestky a s katastrofálnou bilanciou z predošlých ročníkov. Zo štyroch pokusov postúpila do druhého kola iba raz. O to prekvapivejší bol jej celkový triumf. Vo štvrtom kole prežila klinickú smrť, keď v zápase proti krajanke Kuznecovovej odvrátila mečbal a zvíťazila 8:6 v treťom sete. Od toho momentu sa začala jej spanilá jazda. V dvoch setoch si poradila s Venus Williamsovou aj Jennifer Capriatiovou a vo finále deklasovala svoju krajanku Dementievovú za necelú hodinu 6:1, 6:2. Myskinová nikdy predtým a ani potom nepostúpila na turnaji „veľkej štvorky“ ďalej ako do štvrťfinále.

Gastón Gaudio

Šokujúci rok 2004 korunovala mužská dvojhra. Gastón Gaudio nepatril medzi nasadených hráčov a svojím celkovým triumfom zaskočil celý tenisový svet. Argentínčan dovtedy na turnaji „veľkej štvorky“ nebol ani vo štvrťfinále. Tentoraz si v ňom bez straty setu poradil s dvojnásobným grandslamovým šampiónom Lleytonom Hewittom. Hladké víťazstvo si pripísal aj v semifinále, kde krajanovi Davidovi Nalbandianovi v treťom sete dokonca uštedril „kanára“ a čisto argentínsky súboj ho čakal aj v súboji o titul proti favorizovanému Guillermovi Coríovi.

Bolo z toho fantastické tenisové predstavenie. Gaudio po dvoch setoch prehrával 0:6, 3:6, ale po neuveriteľnom obrate zápas dotiahol až do rozhodujúceho dejstva. V ňom Coría za stavu 5:4 servoval na víťazstvo, Gaudio sa však dostal aj z tejto situácie a záverečný set napokon získal 8:6. Na úrovni „veľkej štvorky“ už nikdy podobný úspech nedosiahol. V dvoch nasledujúcich edíciách Roland Garros postúpil do 4. kola a na ostatných grandslamoch ostalo jeho maximom 3. kolo.

 

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

two + four =