Home Australian Open Osaková vyhrala 13. grandslamový zápas za sebou – zabojuje o titul z Australian Open

MELBOURNE – Druhou finalistkou grandslamového Australian Open (60 500 000 AUD, tvrdý povrch vonku) sa stala štvrtá nasadená Naomi Osaková z Japonska po víťazstve 6:2, 4:6, 6:4 nad českou sedmičkou „pavúka“ Karolínou Plíškovou.

Úvod stretnutia patril japonskej tenistke. Hrala s maximálnou agresivitou, zatiaľ čo Plíšková zostávala vo výmenách na svoje pomery pasívna. Výsledkom bol brejk na 2:1. Aj v ďalšom priebehu ničila nasadená štvorka súperku množstvom víťazných úderov. Za stavu 4:2 pridala druhý úspech na príjme, po zmene strán ukončila prvý set dvoma esami za sebou.

Druhé dejstvo otvorila Osaková brejkom, o ktorý vzápätí vinou zbytočných chýb prišla. Češka následne ustála pri vlastnom podaní skóre 0:40, postupne zvyšovala aktivitu a pomer síl na kurte sa vyrovnával. Záver patril sedmičke žrebu, ktorá sa za stavu 5:4 blysla čistou hrou na riterne.

V rozhodujúcej časti odvrátila Japonka tri súperkine brejkbaly na 2:0, čo ju dobilo energiou a okamžite vytiahla sama čistú hru na príjme. Vo zvyšku zápasu dobre servovala, v ôsmom geme vymazala nechytateľným podaním ďalší brejkbal. Za stavu 5:4 premenila esom svoj prvý mečbal, o čom muselo rozhodnúť vzhľadom na zahlásený aut „jastrabie oko“.

• Osaková prestrieľala súperku na víťazné údery 56:20 (z toho 15:3 na esá)
  • spravila iba o 9 nevynútených chýb viac (30:21)
  • po 1. podaní zvládla 81 percent výmen, Plíšková len 69 percent
  • od US Open 2018 ťahá na Grand Slamoch 13-zápasovú víťaznú šnúru

„Čakala som, že sa Karolína po prvom sete zlepší. Bola to napokon bitka. Pred tretím setom som si povedala, že sa musím dať opäť dokopy. Zvládla som to. Teraz sa chcem najmä poriadne vyspať,“ povedala víťazka bezprostredne po zápase.

V sobotňajšom finále so začiatkom o 9:30 SEČ narazí šampiónka US Open 2018 na ďalšiu Češku Petru Kvitovú, ktorá dnes zdolala americké prekvapenie Danielle Collinsovú. Víťazka sa stane v pondelok prvýkrát v kariére svetovou jednotkou.