Home Najdôležitejšie Novak Djokovič, Roger Federer či Rafael Nadal? Odlišní a zároveň tak podobní šampióni

Novak Djokovič, Roger Federer či Rafael Nadal? Odlišní a zároveň tak podobní šampióni

by Ján Solčáni
Roger Federer, Novak Djokovič, Rafael Nadal

BRATISLAVA – Dnes to nebude len o veľkej trojke, ale aj o talente a o tom, čo treba u hráčov v mladosti rozvíjať.  


Predtým, ako jeden z nich ako prvý dosiahne 21., by som si pravdepodobne poslednýkrát poriadne posvietil a porovnal všetkých z trojice tenisových gigantov Roger Federer, Novak Djokovič a Rafael Nadal. Presnejšie na to, čo si ja osobne na týchto borcoch cením najviac. Myslím, že pred výsledkom finále Austrálie Open je na to ten správny čas. Vzhľadom na momentálnu rozpoltenosť spoločnosti vďaka médiám sľubujem, že sa budem snažiť byť vo všetkých svojich vyjadreniach maximálne nezaujatý. Keďže som úprimne nikdy nebol veľkým fanúšikom Rogera, Rafu a ani Novaka, tak by to nemal byť až taký problém. Napriek tomu všetkých troch menovaných športovcov obdivujem a veľmi si ich vážim.

Roger Federer

Roger Federer
Roger Federer (Foto: TASR/AP – Andy Brownbill)

Rogerovým úhlavným nepriateľom je momentálne jeho vek a zranenia. Zdá sa, že si to po minuloročnom neúspešnom comebacku uvedomil a tenis už nie je jeho prioritou. Šanca, že do svojej bohatej zbierky pridá ešte ďalšiu grandslamovú trofej je už extrémne nízka.

Novak Djokovič

Novak Djokovič
Novak Djokovič s trofejou (Foto: TASR/AP – Alberto Pezzali)

Djokovič si vďaka svojmu presvedčeniu neočkovať sa, vlastným chybám v procese, chybám zo strany usporiadateľov, prísnym proti-covidovým pravidlám v Austrálii, ako aj z politických dôvodov vďaka tohtoročným voľbám v tejto krajine, na Australian Open bohužiaľ nezahral. Novak je síce veľkým bojovníkom a takéto situácie ho zvykli v minulosti skôr posilniť, ale osobne si myslím, že tentokrát mediálne divadlo globálnych rozmerov, ktoré na tuto tému vzniklo, negatívne ovplyvní jeho blízku budúcnosť po všetkých stránkach. Týmto by som aj poprosil verejnosť, aby všetky svoje emócie spojené s pandemickou situáciou, svojim osobným postom k nej a politike dali bokom. Všetci sme už z toho unavení, ale nenávisť k športu ani k životu absolútne nepatrí.

Rafael Nadal

Rafael Nadal s trofejou
Rafael Nadal s trofejou (Foto: TASR/AP – Michel Euler)

Rafael Nadal sa tesne pred odletom do Austrálie nakazil a sťažoval sa na ťažší priebeh Covidu. Našťastie je fit a vyzerá byť v skvelej forme. Je si totiž veľmi dobre vedomý toho, že Federer a Djokovič sú mimo hry a vytúženú 21. grandslamovú trofej má momentálne na dosah. Aj keď predpokladám vzrušujúce finále Medvedeva s Nadalom, prekvapiť by v súčasnej forme kľudne mohol aj Tsitsipas s Čiličom.



Odlišní aj podobní zároveň

Každý porovnáva zoznam ich grandslamových titulov. Fanúšikovia si zaslepene obhajujú toho svojho favorita a diskutuje sa len o tom, v čom všetkom sú Federer, Djokovič a Nadal odlišní. Len málo sa píše o tom, ako sú títo traja navzájom podobní. Každý z nich prichádza z inej krajiny, hovoria inou rečou, majú iný vzhľad, temperament, rituály, chôdzu aj účes. Ale čo ich spája, okrem toho, že sú všetci traja majiteľmi dvoch desiatok grandslamových trofejí? “Býk” Nadal, “zabávač” Djokovič a “džentlmen” Federer majú síce úplne odlišný verejný prejav, ale všetci traja zdieľajú tie najdôležitejšie hodnoty a kvality naozajstných šampiónov.

Neuspokojí ich nič iné ako stáť na vrchole. Sú cieľavedomí a majú veľké ambície. Tieto vlastnosti sú dôležité pri dosahovaní úspechov nie len v športe. Ale fakt, že má junior na stene plagát Federera a sníva o tom, že sa raz stane svetovou jednotkou ešte nič neznamená.  Jedna vec je totiž o tom snívať a druhá je pre dosiahnutie svojich snov aj niečo urobiť. Dobrovoľne obetovať svoj voľný čas. Robiť veci z lásky. Robiť veci navyše. Sny a ambície nestačia. Pracovitosť, seba disciplína a vytrvalosť sú všetko vlastnosti, ktoré sa dajú v mladom veku do značnej miery ovplyvniť. Všetko záleží len od vplyvov a prostredia, v ktorom športovec vyrastá. Práve rodičia majú v tomto prípade v rukách veľkú moc.

Majú to v DNA

Nadal, Djokovič aj Federer sú tiež smrteľníci, ktorí robia chyby a majú malé technické zlozvyky, ale nikdy sa nevzdávajú a bojujú vždy až do konca. Súperom neodpustia ani jeden bod. Majú dušu bojovníka. Práve bojovnosť a súťaživosť ich ženie smerom k tomu istému cieľu. Víťaziť. Sú hladní po víťazstvách a žiadne finále ich neuspokojí. Chcú trofeje a každá prekážka, ktorá im stojí v ceste, predstavuje pre nich len ďalšiu výzvu, ktorá ich motivuje na sebe pracovať ešte tvrdšie. Preto spomeniem ďalšiu a pre tenis asi najdôležitejšiu vlastnosť, ktorú všetci traja zdieľajú. Je ňou vytrvalosť a húževnatosť. Tenis nie je o jednej loptičke, jednom sete, zápase, či turnaji. Výkonnostná vyrovnanosť počas sezóny je na tom najvyššom juniorskom a profesionálnom leveli extréme dôležitá. Každý jeden z nich tenis miluje a nedokáže ich zlomiť žiadny neúspech. Majú to v DNA. Ako bolo povedané v legendárnom filme Rockyho Balbou: „Nie je to o tom ako silno dokážeš udrieť, ale o tom koľko úderov znesieš, postavíš sa…“.

Nadal sa napriek všetkých svojim zraneniam vždy vrátil silnejší. Djokovič svoju cieľavedomosť, húževnatosť, vytrvalosť, bojovnosť a neoblomnosť dokázal len nedávno v právnych naťahovačkách s austrálskou vládou. Federer by urobil čokoľvek, aby mohol znova vyhrávať a trvalo mu dosť dlho aby pochopil, že už to asi nepôjde.



Ktorý z nich je najlepší?

Mats Wilander sa raz vyjadril o ich rivalite: „Je im jedno, a nie je pre nich podstatné, kto z nich je aktuálne svetovou jednotkou. Im záleží viac na tom, kto vyhrá vo vzájomnom súboji a kto z nich má viac trofejí, lebo len to ukáže, kto z nich je momentálne najlepší.“

Foto: Twiter/ATPCup

Je to na rodičoch…

Deti do svojich 8 rokov intenzívne vnímajú všetko, čo okolo seba vidia a počujú. Keďže mentálne vlastnosti. ktoré som dnes spomenul, sú v tenise extrémne dôležité, odporúčal by som rodičom mladých tenistov nezanedbávať rozvoj zdravej súťaživosti všade kde to len ide. Potlačiť ich keď už nevládzu, ukázať im, že sa netreba vzdávať bez boja. Ukázať im vytrvalosť dotiahnutím vecí do konca. Dodržať slovo a nemeniť neustále svoj postoj a názor. Stále silnejšej vlne presadzovania liberalizmu sa nevyhneme a zásah informačných technológií do života mládeže je a bude len intenzívnejší. Trendu, ktorý určujú najsilnejší sa nevyhneme, ale aj napriek tomu verím, že si každý dokáže určiť priority, nájsť si čas pre svoje deti a budovať šampiónov napríklad aj vďaka intenzívnej turistike, bežkovaniu, či bicyklovaniu.

Nielenže si všetci vyčistíme hlavy na čerstvom vzduchu a posilníme imunitu v lone prírody, popracujeme na kondičke, ale podvedome u svojich detí vybudujeme aj mentálnu vytrvalosť. Píšem to z vlastných skúseností ako syn jedného z najlepších československých atletických trénerov, ktorý ako jeden z prvých začal organizovať vysokohorské sústredenia v Tatrách ako súčasť predsezónnej prípravy atlétov. Dnes môžem s odstupom času jednoznačne potvrdiť, že to nebolo len o sile, výbušnosti, či vytrvalosti, ale počas ťažkých 20-50 kilometrov dlhých a náročných vysokohorských túr v nás otec podvedome budoval súťaživosť, vytrvalosť a neoblomnosť. Museli sme bojovať sami so sebou a časom si človek zautomatizuje pocit, že dokáže oveľa viac ako si o sebe myslel. Že hranica bolesti a únavy je len tam, kde jej sami nastavíme hranicu. Šampiónov časom začne baviť si túto latku posúvať vyššie a vyššie aby zistili, čo dokážu. Aj takto sa dá maximalizovať potenciál športovca.

Ďakujem za čas a prajem krásny deň, @coach_jan_solcani.

V prípade akýchkoľvek otázok ma kontaktujte na jansolcani@yahoo.com.



Bio trénera Jána Solčániho

V tomto blogu sa slovenský tenisový tréner Ján Solčáni s vami podelí o bohaté skúsenosti nadobudnuté počas trénerskej kariéry, ktorá bola naozaj pestrá. Po ukončení univerzitného štúdia v USA, ako tréner pôsobil až v deviatich krajinách po celom svete s hráčmi, ktorí reprezentujú svoje krajiny v Davis Cupe, Fed Cupe a juniorských národných mužstvách. Pre ilustráciu spomenieme maďarskú mužskú, bývalú juniorskú svetovú jednotku, majstra Európy družstiev a wimbledonského víťaza Mártona Fucsovicsa (ATP 31), novozélandského deblistu Marcusa Daniella (ATP 34), Bulharku Diu Evtimovovú (WTA 145), Američanov Jana-Michaela a Toriho Gambilla (ATP 14), čínskych reprezentantov Di Wu (ATP 186), Zhang Zhizhen (ATP 136), Zhou Yi-miao (WTA 127) a  mnoho ďalších juniorských reprezentantov. Ján písal metodické články do mesačníka Slovenský tenis, švajčiarskeho mesačníka Smash, čínskeho tenisového magazínu a v roku 2010 vydal knihu Tenista – Profil tenisového hráča. 

Momentálne Ján pôsobí popri trénovaní aj ako výkonnostný analytik, technický expert a poradca.

Zdroj: ts – Ján Solčáni

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

ten − 6 =

1 comment

Doplnky24 22 septembra, 2022 - 1:00 am

Super, konkrétny článok. Keď ho človek číta, vie, čo sa deje, a ako môžete vidieť na podobných blogoch, nie je to skôr pravidlom. Myslím, že sem budem chodiť častejšie a mám pocit, že nebudem sklamaná 🙂

Reply