BRATISLAVA – Ak sa niekoho opýtate na najtalentovanejších tínedžerov, zrejme spomenie Tiafoeho, Fritza, Rubľova, Ruuda či Augera-Aliassimeho. Málokto však vyriekne meno Daniel Altmaier. A to je chyba.
Detstvo a nevýrazná juniorská kariéra
Daniel Altmaier sa narodil 12. septembra 1998 v Kempene. Malé 30-tisícové mestečko v Severnom Porýní-Vestfálsku bolo miestom, kde začal v 5 rokoch snívať svoj sen o kariére tenistu. To je, žiaľ, všetko, čo internet (vraj miesto, kde sa dajú nájsť najrôznejšie informácie) o detských časoch tohto mladíka vie.
Jeho juniorská kariéra nebola ničím výnimočná. A pravdupovediac, Nemec sa jej príliš nevenoval. Vlani si odskočil len na grandslamový Roland Garros, kde vypadol v 1. kole, potom vyhral turnaj v Berlíne a dokráčal do 3. kola Wimbledonu. Tieto výsledky nestačili na viac než na 161. pozíciu v juniorskom rebríčku.
Iné priority už v mladom veku
V Nemecku nie je ničím výnimočným, že si hráč razí vlastnú cestu. Namiesto juniorských podujatí pláva vo vodách „veľkého“ tenisu už ako 15 či 16-ročný. Takto to mala nastavené napr. Carina Witthöftová. A takto si to nastavil so svojím tímom aj Daniel. Je to dvojsečná zbraň. Na jednej strane nie ste tak na očiach a sponzori sa o vás nebijú, na strane druhej nie ste pod veľkým tlakom, keďže nemáte na chrbte „nálepku“ budúci hráč top 10, ktorá môže zväzovať ruky, no predovšetkým nervové zakončenia.
Medzi „profíkmi“ to skúša Nemec už od roku 2013! Samozrejme, spočiatku to bolo najmä o prehrách. V sezóne 2014 sa však ako 15-ročný dostal na rebríček, čo sa mnohým talentom nedarí ani vo vyššom veku. Prvé víťazstvo, prvé štvrťfinále, prvé semifinále. Všetko malo svoju postupnosť a nadväzovalo na seba. V septembri 2015 oslávil 17. narodeniny prienikom do finále ITF Futures podujatia v Santa Margherite di Pula. Vlani v lete získal v belgických mestách Havre a Knokke prvé dva profesionálne tituly. V decembri v Dauhe pridal tretí úspech a to bolo signálom, že je vhodné posunúť sa o poschodie vyššie. Na challengre.
Ich čas prišiel v januári 2017 a Daniel začal semifinálovou účasťou v Bangkoku. Keď sa vrátil na ITF okruh, aby získal „lacnejšie“ body, ukázalo sa to ako správna voľba. Vyhral v Bellevue a Dauhe. Razom tak nie je potrebné prebíjať sa challengerovými kvalifikáciami. Altmaier však zacítil, že má aj na viac. V máji prekĺzol elimináciou ATP turnaja v Ženeve, aby pred Wimbledonom dokonale šokoval na tráve v Antalyi. Využil prijateľný žreb a cez Víctora Estrellu Burgosa a Marsela Ilhana prešiel do štvrťfinále.
Záver zápasu Daniel Altmaier vs Marsel Ilhan:
https://www.youtube.com/watch?v=erKDCsrOyB8
Po tomto prekvapujúcom úspechu sa začína meno tohto nemeckého mladíka skloňovať v súvislosti s tzv. „NextGen“ skupinou, do ktorej zaraďujú odborníci hviezdy rokov budúcich. Súčasné 210. miesto v rebríčku, ktoré je jeho maximom, znamená, že na US Open ho čaká prvá grandslamová kvalifikácia.
Antalya 2017:
Profil hráča
Daniel Altmaier je 188 centimetrov vysoký pravák. Ako jeden z mála tínedžerov využíva jednoručný bekhend. Buďme za to radi, tento kedysi samozrejmý úder tak ďalších minimálne 15 rokov nevyhynie. Napriek tomu, že je jednou z najväčších Altmaierových zbraní servis, za obľúbený povrch označuje antuku. Jeho koučom je bývalý profesionál Patrice Hopfe. Do Daniela vkladá obrovské nádeje: „Je jedným z najtalentovanejších hráčov v Európe. Má na to dostať sa v rebríčku ATP do top 100.“
Ak niečo nemeckého mladíka limituje, je to jeho nekontrolovateľná výbušnosť. Dokonca ho vďaka nej prezývajú „Malý McEnroe“. Snáď raz nájde podobnú mentálnu rovnováhu ako Roger Federer, ktorý v mladosti tiež bojoval s prílišnými emóciami. Pri záľube, ktorou je rybárčenie, má na premýšľanie a usporadúvanie si myšlienok času dosť.
Pridajte komentár