Home Najdôležitejšie Napravení zlí chlapci tenisu

Napravení zlí chlapci tenisu

by Marek Vaňous

Každá tenisová éra ponúka svoj prídel búrlivákov. Väčšina z nich terorizuje rozhodcov či organizátorov celú svoju kariéru, ale nájdu sa aj výnimky. Tu je päť mužov, ktorí sa rozhodli zbaviť imidžu zlého chlapca.

Martin Kližan

Slovenské médiá sa už roky vyžívajú v Kližanových výrokoch či príspevkoch na sociálnych sieťach. Z vyberania kontroverzií spomedzi ostatných informácií sa stal národný šport. Martin im to však nikdy veľmi nekomplikoval. Jeho slovám málokedy chýbal pikantný dôvetok a podobné výbuchy často predvádzal aj na kurte.

V poslednom období je však vidieť pozitívnu zmenu. S Dominikom Hrbatým po boku je nielen väčší diplomat, ale inak vyzerá aj jeho forma. Nový pokojnejší prístup so starým dobrým sebavedomím už priniesli skalp Novaka Djokoviča. A s podobným nastavením je iba otázkou času, kým pribudnú ďalšie.

Benoit Paire

Kontroverzie tohto francúzskeho lámača ženských sŕdc by vydali na samostatný článok. V skratke: stovky rozmlátených rakiet, ešte viac hádok s rozhodcami, úmyselne vypustené zápasy, verejne prezentovaná nenávisť k Wimbledonu a najnovšie aj priznanie k psychickým problémom. Benoit je jeden z najzaujímavejších hráčov na tour. Pokiaľ sa mu však nechce hrať, prepnite kanál, pretože tieto zápasy sú absolútne nepozerateľné.

Aj on však v posledných týždňoch prišiel s nečakanými novinkami. Jednak v účese, ale údajne aj v prístupe k športu.

„Chcel som si zmeniť celú tvár. Môj štýl. Celého seba. Najjednoduchšie riešenie boli vlasy. Prešiel som od bielych cez žlté až po sivé. Už s tým však musím prestať, lebo ich mám úplne spálené. Vyzerám ako Son Goku, ale to nie je podstatné. Podstatný je teraz iba tenis,“ vyjadril sa Paire.

Uvidíme, ako dlho mu táto koncentrácia vydrží.

Fabio Fognini

V podobnej kategórii ako Francúz je aj Fabio Fognini. Jeho neortodoxný štýl jednoducho priťahuje ľudí na štadióny či k obrazovkám, ale výbuchy či obscénne gestá na kurte majú skôr opačný efekt. Talian kvôli nim musel niekoľkokrát siahnuť poriadne hlboko do vrecka. Napríklad na Wimbledone 2014 zinkasoval jednu z najvyšších pokút v histórii grandslamov – takmer 18 500 eur.

Drobnú zmenu priniesla až žena. Flavia Pennettová najskôr „nakopla“ jeho výkony, potom ho dotiahla pred oltár a s narodením prvého dieťaťa zjavne aj zmenila Fabiove priority. Možno už nevyhráva tak často ako pred pár rokmi, ale pozornosť nepúta ani toľkými škandálmi.

Ernests Gulbis

„Každý človek by mal ísť aspoň raz do väzenia.“ Zrejme nepotrebujete počuť viac Ernestsových výrokov, aby ste si o ňom urobili mienku. Chlapec z miliardárskej rodiny mal odjakživa všetko, na čo si spomenul. A tak sa zrejme časom začal až príliš nudiť. Jeden z najväčších tenisových talentov sa postupne stal jedným z najznámejších „enfant terrible“ celej generácie. Okrem noci na záchytke za objednávanie prostitútky v Štokholme sa preslávil napríklad ospevovaním drog, či urážaním veľkej tenisovej štvorky. „Sú na smrť nudní,“ zneli Lotyšove presné slová.

Toto ego mu často fungovalo aj na kurte. V kariére získal skalpy Murrayho, Djokoviča, či dokonca Federera vo štvrťfinále Roland Garros 2014. Po tomto turnaji sa dostal do top 10, ale potvrdzovať to proti bežným smrteľníkom ho už nebavilo.

Odvtedy prešli štyri roky. Ernests je mimo svetovej 150-ky, ale s vekom a skúsenosťami, zdá sa, získal aj oveľa viac pokory.

„Áno, porazil som Federera, bol som svetová desiatka, no a čo? Je to celé o tom, čo to urobí s vami ako človekom. Môžete byť jednotka, desiatka, päťdesiatka. Ak práve toto chcete pre svoje ego, tak fajn. Ja už tieto ambície nemám. Chcem byť dobrý človek a manžel. Chcem to sám kvôli sebe, kvôli nikomu inému,“ tvrdí. Dnešné Gulbisove výroky už zanechávajú úplne iný dojem.

Andre Agassi

Kým ostatné premeny sú stále príliš čerstvé, aby sme sa za ne vedeli zaručiť, Andre zostáva svojmu novému pokojnému životu verný už dlhé roky. Dnešná generácia si pri mene Agassi predstaví pána s holou hlavou a úprimným úsmevom. Ich rodičia však zrejme stále vidia toho zlého chlapca v rifľových kraťasoch a s výstredným účesom. Jeho imidž navždy zmenil celý šport a Andre mu bol absolútne oddaný. Kvôli povinnému bielemu oblečeniu dokonca bojkotoval Wimbledon.

Keď mu neskôr začali vypadávať vlasy, roky nosil na verejnosti parochňu. Jeho autobiografia „Open“ priniesla ešte oveľa viac odhalení. Nenávisť k tenisu, urážky a výsmech kolegov alebo užívanie metamfetamínu, ktoré pred antidopingovou agentúrou zakrýval vymyslenými historkami o pití z kamarátovho pohára.

Upokojil ho až vzťah so Steffi Grafovou. Agassi mal pre ňu celý život slabosť a po rozvode s herečkou Brooke Shieldsovou sa konečne dali dohromady. Príčesky, divoké outfity či škandály sú už zabudnuté. Andre si dnes bez akýchkoľvek výstrelkov vychutnáva spokojný rodinný život.

Aj tie najkontrovezrnejšie tenisové postavy sa teda vedia polepšiť. Fanúšikovia zlých chlapcov sa však báť nemusia. Na súčasnej tour sa im stále núka viac než dosť obľúbencov. Napríklad súčasná austrálska generácia na čele s Tomičom či Kyrgiosom garantuje zábavu na dlhé roky.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

4 × five =