Rafa Nadal má hru vybudovanú na antuku. A takisto na Federera. Strýko Toni už dávnejšie priznal, že tenis svojho synovca modeloval práve na úspech proti najlepšiemu tenistovi všetkých čias. Vyplatilo sa. Španiel bol počas väčšiny kariéry Rogerovou nočnou morou. Ako by však vyzerala antuková nemesis Nadala? Poďme si ju spoločne zložiť.
Postava – Jiří Veselý
Český tenista ponúka najlepšiu protinadalovskú kombináciu – vysoký ľavák s obojručným bekhendom. Rafova hra je postavená na extrémnom topspine, ktorý súperovi vyskakuje vysoko nad ramená. Nižší praváci, obzvlášť s jednoručným bekhendom, z takýchto pozícií nemajú šancu útočiť. Hráč Veselého parametrov však berie lopty v lepšej výške. Zo Španielovho obľúbeného krosu môže navyše tlačiť vlastným ľaváckym forhendom. Obojručný bekhend k tomu zaručuje, že ho Nadal tak ľahko nedostane pod tlak ani na druhej strane.
Servis – Roger Federer
Na servise to proti Rafovi veľa tenistov skúša silou. Jeho odpoveď? Postavenie ďaleko vzadu pri reklamných baneroch. Odtiaľ dokáže vrátiť takmer čokoľvek a rýchlo sa presunúť bližšie k čiare. Oveľa väčšie problémy mu robí presnosť a variabilita. V tej sa k Federerovi nikto ani nepribližuje. Okrem toho má výborné aj druhé podanie, ktoré je v súbojoch s Nadalom kľúčové.
Forhend – Robin Söderling
Tu sa ponúkalo veľa možností. Nakoniec však zvíťazila praktická ukážka z Roland Garros 2009. Spôsob akým Söderling Nadala odstrelil z kurtu, nakoniec prekonal Federerovu forhendovú variabilitu. Z ľavej ruky by boli jeho priamky ešte smrteľnejšie. Rafa sa dá iba ťažko ubehať, málokto ho dokáže zdolať aj na uhly či rotácie, ale zoberte mu čas na jeho vlastnú hru a máte napoly vyhraté.
Bekhend – Alexander Zverev
Podobnú agresivitu treba dávkovať aj z druhej strany. Momentálne na tour nie je hráč, ktorý by to na antuke zvládal lepšie ako Alexander. Má toľko možností. Svoj obojručný bekhend vie hrať v plnom behu, ďaleko spoza čiary, dokáže držať dĺžku, aj poriadne pritvrdiť. Takisto mu nechýba cit na využívanie rotácií a uhlov.
Volej – Dustin Brown
Jednou z najdôležitejších súčastí hry proti Nadalovi je skracovanie výmen. Rafa sa dokáže dostať z nemožných pozícií ako nikto iný a neexistuje lepší spôsob, ako mu v tom zabrániť než práve nábehmi na sieť. Dustin Brown to už dvakrát predviedol na tráve. Antuku síce neobľubuje, ale náš dokonalý protinadalovský hráč by jeho servis-volej, prechod na sieť či skvelý cit v ruke určite bral.
Dropšot – Benoit Paire
Už sme spomínali Nadalovo postavenie na príjme. Keď odborníci analyzujú spôsob, ako proti nemu na antuke uspieť, vždy pripomínajú skrátenia. Od zadného mantinelu to má Rafa k sieti poriadne ďaleko. Pár pairovských dropšotov by v zápase urobilo veľký rozdiel.
Return – Novak Djokovič
Jedna vec je dostať Nadala pod tlak pri vlastnom servise, ale na príjme je to úplne iná pesnička. Španiel možno nemá najdrvivejšie podanie. Rokmi z neho však spravil dokonalú antukovú zbraň. Cieľom je pripraviť si pozíciu na druhý úder a ten býva väčšinou smrteľný. Djokovič je jeden z mála hráčov, ktorí vo vzájomných zápasoch našli odpoveď. Dokáže returnovať ďaleko spoza čiary, aj súperove podania blokovať vnútri v kurte. To je dôvod, prečo proti nemu Nadal dostáva výrazne menej prvých forhendov.
Pohyb – Novak Djokovič
Novak nad Rafom vyhral celkovo sedem antukových duelov. To je v porovnaní s ktorýmkoľvek iným tenistom viac než dvojnásobok. Dôvod? Srb je jediný hráč histórie, ktorý s Nadalom dokázal udržať krok aj z defenzívy a jeho pohyb nášmu hráčovi nemôže chýbať.
Takýto tenisový „Frankenstein“ by bol pre Španiela iba ťažko riešiteľnou prekážkou. Existujú však aj skutoční hráči, ktorí mu dokážu podobným spôsobom ublížiť. Najbližšie k tomu má zrejme Alexander Zverev. Pokiaľ využije svoju výšku v kombinácii s dobrým pohybom, udrží Nadala pod tlakom svojím bekhendom a nábehmi na sieť, či skráteniami mu zoberie pozíciu za čiarou, Rafova nočná mora môže byť realitou.
Pridajte komentár