Home Najdôležitejšie Martin Kližan o šanciach pri voľbe prezidenta STZ: Záleží, či voliči chcú, aby sa slovenský tenis niekam posunul

Martin Kližan o šanciach pri voľbe prezidenta STZ: Záleží, či voliči chcú, aby sa slovenský tenis niekam posunul

by Igor Uher
Martin Kližan

BRATISLAVA – Bývalý 24. hráč sveta Martin Kližan vždy bol a nepochybne stále je veľký bojovník, ktorý hrá a bojuje aj o ten posledný zápasový fiftín. A to nie len na tenisovom kurte.


Ako jediný z proreformne orientovanej skupiny bývalých reprezentantov a úspešných trénerov sa bude v sobotu uchádzať o post prezidenta STZ. A to aj napriek očakávanému mediálnemu tlaku zo strany súčasného vedenia zväzu, ktoré už aj v priebehu volieb do krajských orgánov neváhalo do hry vytiahnuť aj trestné oznámenia, aby zastrašilo a znechutilo tých, ktorí prejavili náznak pochybnosti o správnosti súčasného smerovania slovenského tenisu.

Martin Kližan
Martin Kližan počas tlačovej konferencie, na ktorej predstavil svoju kandidatúru na prezidenta Slovenského tenisového zväzu (Foto: TASR – Dano Veselský)

Ako vidíte svoje šance pred voľbou prezidenta?

Martin Kližan: “Je to len o tom, či voliči naozaj chcú zmenu a prijmú reformný program. Záleží na nich, či chcú, aby sa slovenský tenis niekam posunul, alebo si vystačia s istotou toho mála, čo mali doposiaľ a chcú pokračovať v tom istom nastavenom systéme, ktorý ťahá slovenský tenis smerom dolu. Teraz je to už len v rukách tých tridsiatich troch voličov.”Ako vnímate antikampaň, ktorú  v priebehu krajských volieb naplno spustilo vedenie STZ?

Novozvolený predseda BTZ Peter Miklušičák: “V priebehu krajských volieb odznelo viacero účelových dezinformácií, s ktorými operoval na niektorých stretnutiach aj generálny sekretár Igor Moška. Podľa jednej z nich, ktorá bezprostredne citlivo zasiahla viacerých funkcionárov, by kluby prišli o to málo peňazí a o tie výhody, ktoré teraz dostávajú, ak v nadchádzajúcich voľbách zvíťazí nová generácia. V tomto ohľade by sme jednoznačne chceli deklarovať, že o prerozdeľovaní finančných prostriedkov klubom nerozhodujú už ani súčasní ani budúci funkcionári STZ. Tie peniaze majú garantované Zákonom o športe, ktorý ich rozdeľuje na základe už existujúceho vzorca. A znenie tohto zákona môže byť upravené iba jeho novelizáciou v parlamente.”

Nie Martin Kližan za Tibor Macko: Vo voľbách prezidenta STZ ide o zmenu programu a nastavenia

František Babej: “Tieto slová potvrdil na stredoslovenskej konferencii poslanec Ján Krošlák, ktorý na nej priamo vystúpil a vyvrátil tak dezinformácie, ktoré jeden z prítomných funkcionárov na zasadaní šíril. Zažili sme pomerne absurdnú situáciu po skončení oficiálnej časti volebného programu na jednej z krajských konferencií. Prišli za nami funkcionári, o ktorých sme vedeli, že volili predstaviteľov súčasného vedenia. A títo funkcionári nám začali podávať ruky a gratulovať k tomu, že sme si trúfli priamo pomenovať chyby, predložiť alternatívny program a riešenia zo súčasnej krízy. S tým, že nikto z nich doposiaľ na to odvahu nenašiel. A to iba dokresľuje aktuálnu situáciu v našom hnutí, ktorá je absurdná.”

Bolo meno Martina Kližana od začiatku jasnou voľbou na post prezidenta STZ?

Peter Miklušičák: “Oslovili sme aj niekoľko iných verejnosti známych osobností. Problém bol v tom, že po výsledkoch v krajských voľbách nikto nechcel ísť do otvoreného súboja s Milošom Mečířom, ktorý je ako olympijský víťaz stále najväčším pojmom v slovenskom tenise. Jedine Martin našiel tú odvahu a to aj napriek tomu, že šance na úspech oboch kandidátov sú aj naďalej vyrovnané.”    Ako vnímate kandidatúru Jána Krošláka?

Martin Kližan: “S Janom aktívne komunikujeme. Ide však vlastnou cestou. Nie je mi známe, či navštívil pred voľbami aspoň jeden klub. Podobne ako ostatní protikandidáti, ani on nevyrukoval so žiadnym konkrétnym programom.”

Reforma slovenského tenisu 2022: Kližan vedie do volieb skupinu so silným menoslovom a jasným plánom

Budete po voľbách pracovať aj s tými trénermi a funkcionármi, ktorí sa priameho boja o post prezidenta napokon vzdali?

Martin Kližan: “Isteže. Existuje aj množstvo ľudí, ktorí chcú zmenu, avšak nechcú sa zapojiť do mediálneho predvolebného boja z dôvodu, že za tie dlhé roky majú vybudované výborné vzťahy na zväze, ktoré nechcú naštrbiť. My chceme spolupracovať s každým, kto má záujem posunúť slovenský tenis dopredu. A to aj so súčasnými aktívnymi funkcionármi STZ. Avšak za predpokladu, že spĺňajú kvalifikačné kritéria. Vieme o tom, že aj na vedení zväzu pracuje dostatok šikovných ľudí, ktorí si zaslúžia naďalej pokračovať v ich práci. Súbežne s tým vieme aj o tých ľuďoch, ktorí chcú s nami spolupracovať a mediálne sa v súčasnosti neprezentujú. Sú to známe tváre, o ktorých nepochybujem, že slovenskému tenisu ešte v blízkej budúcnosti pomôžu.”

Viete si predstaviť spoluprácu s iniciatívou Hrajme tenis Slovensko?

Martin Kližan: “Je to iniciatíva, na ktorej čele stoja Marián Vajda, Branislav Stankovič a Filip Polášek. S určitosťou vám môžem povedať, že s nimi v prípade úspešných volieb nadviažeme spoluprácu aj preto, že aj ich strana o to záujem prejavila. Takže ak ich záujem pretrvá, sme naklonení tejto spolupráci aj preto, že sú to ľudia, ktorí sa v tenise pohybujú dlho, majú svoju kvalitu aj zdravé myšlienkové pochody na to, ako zlepšiť tenis na Slovensku. A tiež musím zdôrazniť, že táto iniciatíva vznikla preto, že ich signatári boli očitými svedkami upadajúcej kvality práce s mládežou vo vekovej kategórii od desať do pätnásť rokov, pričom si všimli to isté, čo my.  Že zväz v tejto oblasti pre nápravu absolútne nič nerobí. A to je na tom to smutné, že musela vzniknúť táto iniciatíva, aby niekto už konečne napravil fatálne pochybenia súčasného vedenia zväzu.”Myslíte si, že už v tenisovom hnutí nastal dostatočný názorový posun na to, aby aj v prípade volebného neúspechu reformistov prišlo k zmenám? Alebo pôjde všetko v starých zabehnutých koľajách tak, ako za posledných takmer 30 rokov?

Peter Miklušičák: “Ešte pred dvoma mesiacmi sa na zväze vôbec neriešili problémy slovenského tenisu. Až po voľbách v Bratislave sa konečne pohli ľady. Posledných pätnásť rokov bolo všetko v réžii jediného muža a jediného názoru. V bratislavskom kraji sme bez ohľadu na konečný výsledok pripravení vybudovať našu organizáciu tak, aby šla príkladom ostatným regiónom aj strešnému zväzu. Už teraz komunikujeme s novozvolenými predstaviteľmi ostatných regiónov, ktorí sú nastavení rovnako ako my. Ak by aj voľba prezidenta nedopadla podľa našich predstáv, určite to celé malo veľký význam. Už len z pohľadu novej povolebnej komunikácie medzi predstaviteľmi klubov a regiónov je vidno veľký prínos.”  

Istota, nádej, budúcnosť: Zmena na poste prezidenta STZ nie je o mene Martin Kližan

Aký program vás čaká do volieb?

Martin Kližan: “Absolvujeme viacero ďalších už dopredu naplánovaných stretnutí s predstaviteľmi klubov, s ktorými budeme hovoriť o našom programe a samozrejme o problémoch, s ktorými zápasia. Rovnako tak budeme rokovať aj s novozvolenými zástupcami do Rady STZ, s ktorými sme zatiaľ absolvovali iba formálne stretnutia a chceli by sme s nimi predebatovať ďalšie smerovanie v konkrétnych oblastiach. Mňa osobne ešte čaká rozhovor v štúdiu s Dušanom Gabánim.”Očakávate tesne pred voľbami ďalšie útoky zo strany STZ?

Martin Kližan: “Osobne si myslím, že s ohľadom na to, aký brutálny nátlak boli schopní vyvinúť na kluby prostredníctvom rôznych vykonštruovaných udaní a trestných oznámení, je naozaj veľmi málo pravdepodobné, že by v tejto aktivite prestali. Lenže práve týmto konaním dokazujú, ako veľmi sa boja o svoje miesta. My sa k týmto praktikám neuchyľujeme. Prezentujeme svoj program, oni iba prezentujú to, akí sme zlí. Bez akýchkoľvek okolkov spomeniem, ako nás pri voľbách vykreslil Miloš Mečíř. Fero Babej je skrachovaný tenista, Miklušičák je bufetár a ja som chrapúň. Napriek tomu prechovávame k Milošovi veľkú úctu. Vážime si ho, ako najúspešnejšieho slovenského tenistu, ktorý urobil veľa pre propagáciu tohto športu u nás.”

Martin Kližan
Martin Kližan počas tlačovej konferencie, na ktorej predstavil svoju kandidatúru na prezidenta Slovenského tenisového zväzu (Foto: TASR – Dano Veselský)

Myslíte si, že na vás vytiahnu niečo z vašej minulosti?

Martin Kližan: “Potom by už záležalo len na tom, ako vníma moju osobu tenisová verejnosť. Či ma bude posudzovať ako bývalého hráča, ktorý všetko to, čo vnímal negatívne, aj  na rovinu pomenoval, alebo ako budúceho funkcionára, ktorý názor nezmenil, len prišiel aj s riešením na zlepšenie situácie.”

Čo by ste urobili ako prvé v novej funkcii v prípade vašej úspešnej kandidatúry?

Martin Kližan: “Hneď v prvý pracovný deň po nástupe by sme začali realizovať náš reformný program. Vieme o veciach v programe, ktoré sa dajú urobiť v podstate okamžite.”

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Leave a Comment

nineteen − 13 =

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy