Home Bratislava Open 2024 Lukratívny termín, Kližan v akcii a veľký návrat: Najväčší slovenský turnaj Bratislava Open opäť láka fanúšikov

Lukratívny termín, Kližan v akcii a veľký návrat: Najväčší slovenský turnaj Bratislava Open opäť láka fanúšikov

by Igor Uher
Branislav Stankovič

BRATISLAVA – S vrcholom antukovej sezóny na hlavnom okruhu, ktoré sa tradične bude konať na kurtoch parížskeho Roland Garros sa blíži aj termín divácky najatraktívnejšieho tenisového podujatia na Slovensku. Bratislava Open 2024 sa bude konať od 10. do 16. júna na kurtoch TK Slovan. 

Organizátor tohto tradičného challengererového podujatia Branislav Stankovič nám v predstihu prezradil mená prvých hviezd. Diváci sa môžu tešiť okrem iných aj na Martina Kližana, ktorý po svojom návrate na kurty získal už štvrtý titul na menších turnajoch a míľovými krokmi sa blíži k pozícii, ktorá mu donedávna vo svetovom tenise patrila. Ďalším ťahákom bude návrat Andreja Martina, ktorý sa na kurtoch Slovana vráti do tenisového diania po nútenej dvojročnej pauze zavinenej pozitívnym dopingovým nálezom.

Čo očakávate od tohtoročnej edície Bratislava Open?

“Dúfam, že prebehne podobne ako predchádzajúcich 21 ročníkov, k spokojnosti fanúšikov tenisu, sponzorov, ako aj účastníkov turnaja. Robíme všetko pre to, aby podujatie mohlo úspešne reprezentovať našu krajinu medzi konkurenčnými challengerovými turnajmi vo svete. Z tohto dôvodu sme vlani pristúpili k navýšeniu prize money ako aj hospitality. A preto aj očakávame tak kvalitnú účasť hráčov ako v minulosti, ktorých sme neskôr mohli vidieť aj v záverečných kolách grandslamových turnajov. Zároveň s výnimkou zraneného Lukáša Kleina očakávam aj kompletnú špičku slovenského tenisu. Aj preto by som bol rád, keby si cestu na turnaj našiel veľký počet divákov, vrátane mládeže.”

Minulý rok bol hlavným turnajovým ťahákom španielsky veterán Fernando Verdasco. Plánujete pozvať opäť nejakú výraznú osobnosť, ktorá priláka fanúšikov?

“Oslovili sme viacerých významných hráčov. Medzi inými aj Stana Wawrinku, momentálne 87. hráča rebríčka ATP, ktorý sa nám ospravedlnil s odôvodnením, že chce ešte hrať väčšie turnaje. Ďalšou hviezdou, s ktorou stále komunikujeme, je Dominic Thiem, ktorý koncom roka ukončí svoju profesionálnu kariéru. Napriek tomu, že jeho manažér podotkol, že ani Dominic nemá v pláne štartovať na challengerových turnajoch, snažím sa ho presvedčiť k účasti aj preto, aby ho mohli vidieť jeho rakúski fanúšikovia, keďže Bratislava je len kúsok od Viedne. Sme samozrejme v kontakte s viacerými ďalšími hráčmi, ktorí majú v termíne konania turnaja na výber aj ďalšie antukové podujatia v Perugii alebo v Lyone.”Ako je to aktuálne s účasťou najlepších Slovákov?

“Rovno predbehnem aj ďalšiu, logicky nasledujúcu otázku. Dúfam, že to bude milé prekvapenie pre všetkých fanúšikov tenisu, keď oznámim, že v hlavnej súťaži sa predstaví aj Martin Kližan. A to nielen na základe jeho výborných výkonov v posledných mesiacoch a preto, že bol svojho času hráčom prvej päťdesiatky. Martin veľakrát pomohol reprezentácii a vždy, keď mohol prísť, sa nášho turnaja aj zúčastnil. A navyše, máme výborné vzájomné vzťahy.”

Máte už hotový zoznam prihlásených hráčov?

“Uzávierka sa robí tri týždne prd samotným turnajom, takže v najbližších hodinách už budeme poznať väčšinu mien účastníkov.”

Aké bude najvyššie rebríčkové postavenie hráčov v hlavnej súťaži a v kvalifikácii? Kližan je v súčasnosti na hrane siedmej stovky…

“V pavúku hlavnej súťaže budú hráči od druhej päťdesiatky svetového rebríčka. Vyššie postavení by mohli štartovať iba na základe udelenia voľnej karty. Vlani bol najnižšie v hlavnej súťaži tenista na 230. mieste. Z tohto dôvodu aj Martin Kližan dostane do hlavnej súťaže voľnú kartu. Hodláme podporiť aj ďalšieho bývalého reprezentanta Andreja Martina, ktorý si odpykal dvojročný dištanc za pozitívny nález z dopingovej kontroly, ktorý mu zistili práve na našom turnaji. Andrej dostane voľnú kartu do kvalifikácie. Bude to zároveň jeho premiérové vystúpenie na okruhu po dvoch rokoch.”

Dá sa povedať, že Martin začína tam, kde pred dvoma rokmi skončil…

“Je to tak. Musel som prijať toto rozhodnutie, keďže som mal k dispozícii iba jedinú voľnú kartu do hlavnej súťaže a jednu do kvalifikácie. V rámci pokračovania obojstranne dobrej spolupráce s STZ dostal zväz na turnaj dve voľné karty do hlavnej súťaže ako aj do kvalifikácie.”

Na ktorého hráča v histórii bratislavského turnaja si spomínate najradšej?

“Sú to viacerí. Veď spomedzi súčasných hviezd u nás štartovali aj Casper Ruud, Cameron Norrie, Sebastián Báez, či Alexander Ševčenko, ktorý práve na bratislavskom turnaji získal svoj prvý titul, čím naštartoval svoju kariéru. Vždy sú však môjmu srdcu najbližší slovenskí hráči, ktorí, ako dúfam, po dlhšom zabojujú o titul aj vďaka vytvoreným podmienkam a domácemu prostrediu.”Podľa informácií z oficiálnej webovej stránky turnaja ste už vlani v septembri mali dohodnutú spoluprácu s hlavnými sponzormi aj pre ročník 2024. To je zrejme tá najdôležitejšia správa pre organizátora turnaja.

“Dohodu som uzavrel s najdôležitejšími partnermi, ktorých príspevok mi vykrýva väčšiu časť nákladov na organizáciu podujatia. Môžem povedať, že vďaka ich podpore cítim pevnú zem pod nohami. Práve účasť týchto partnerov je zárukou našej spoľahlivosti a kvality podujatia. Ich záštitou dostáva turnaj vyšší kredit. Avšak do úplného vykrytia nákladov nám toho chýba ešte veľa. Preto aj sponzori s nižším vkladom sú pre podujatie nesmierne dôležití.”

Spomínali ste hospitality pre hráčov. Akú ponúkate pre účastníkov vášho turnaja?

“Garantujeme ubytovanie pre hráčov na dvojlôžkovej izbe v hoteli Lindner vrátane raňajok. Podotýkam, že hotel musí byť podľa platných regúl aspoň štvorhviezdičkový, pričom vedenie nášho turnaja musí zabezpečiť približne 400 nocľahov. Garantujeme im odmeny za dosiahnuté umiestnenie ako aj nové loptičky na každodenný tréning a pitný režim vrátane izotonických nápojov. Pre organizátora je dôležité, aby zabezpečil pre hráčov masáže, fyzioterapeutov, ako aj posilňovne v NTC a v obchodnom centre, ktorého súčasťou je aj hotel.”

Predpokladám, že na organizáciu podujatia máte svoj tím ľudí…

“Samozrejme. Odvtedy, čo organizujem turnaj v Bratislave, mi pomáha zohraná partia kolegov. Ide o poriadny záber. V priebehu turnaja je v akcii okolo 120 ľudí, vrátane 45 zberačov, 30 čiarových rozhodcov, 8 hlavných rozhodcov, troch fyzioterapeutov, niekoľkých grafikov, údržbárov kurtov a okrem toho aj ľudí pracujúcich na direktoriáte turnaja. Naše podujatie je svojim spôsobom veľký kolos ľudí, ktorý sa svojim počtom nelíši od turnajov hlavného okruhu.”     

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

4 + eight =