Lipták: „Schmiedlová líderkou, Kužmová stagnuje“

by Igor Uher

Po rozhovore s dvojbodovou Annou Karolínou Schmiedlovou prinášame aj pohľad fedcupového kapitána Mateja Liptáka.

Funkcia reprezentačného kormidelníka si vyžaduje pokojného a trpezlivého človeka, ktorý okrem všetkých aspektov vyplývajúcich z tejto funkcie na dvorci, musí obstáť aj pri nekonečných otázkach zvedavých novinárov. Matej Lipták je povestný svojou vecnosťou a stoickým pokojom, s akým ich dokáže zodpovedať za každých okolností. Víťazný fedcupový zápas našich tenistiek s výberom Veľkej Británie nám poskytol naozaj veľký priestor k podrobnejšej analýze, ako aj k prognózam možností jeho zvereniek pred aprílovým finálovým turnajom v Budapešti. Začali sme hodnotením rozhodujúceho zápasu.

?bn=23516932;srctype=4;ord=[timestamp]

„Karolína si zaslúži absolutórium. V obidvoch zápasoch predviedla skvelý výkon, ktorý môžem zaradiť k jej najlepším vystúpeniam vo Fed Cupe. Od začiatku prípravy sa javila byť v absolútnej pohode, forma jej postupne gradovala. Takže to už bolo len o tom, ako zvládne zápasy. V oboch ju podržalo podanie, výborne sa pohybovala a bola neomylná pri hre od základnej čiary. A to napriek tomu, že Dartová ešte vylepšila svoj výkon z predchádzajúceho zápasu s Viktóriou. Kajin štýl hry jej vyhovoval o niečo viac. Aj preto naša hráčka musela zahrať ešte lepšie, ako v úvodnej dvojhre.“

Je Schmiedlová psychicky odolnejšia než v čase, keď začínala v reprezentácii?

„Určite. Výrazne jej k tomu pomohla spolupráca s Petrom Huberom. Na herných činnostiach, ktoré sme mali možnosť vidieť v jej zápase,poriadne zapracovali. Jej aktuálny výkon nie je výsledkom práce odrobenej zo dňa na deň. Už v Austrálii, kde odohrala iba dva turnaje, naznačila vzostup formy a v Bratislave potvrdila, že je na dobrej ceste. Dlhodobá príprava, ktorú absolvovala po operácií kolena mala svoj efekt, výsledkom čoho boli jej skvelé výkony.Verím, že ich prenesie aj do ďalších súbojov na turnajoch.“

Dartovú ste mali dobre prečítanú z jej súboja s Kužmovou. S akými taktickými pokynmi ste poslali Schmiedlovú na dvorec?

„Taktiku som musel ušiť na svoju hráčku. Hariett Dartová deň predtým absolvovala duel proti Viktórii, hrajúcej úplne odlišným štýlom ako Kaja. Všetko to bolo naordinované tak, aby sme eliminovali zbrane, ktorými britská tenistka disponuje. Podstatné bolo,aby moja zverenkyňa rozvíjala v zápase svoju hru, ktorou na kurte napokon aj dominovala. Aj keď mi súboj Dartovej s Kužmovou pomohol vidieť,ako hosťujúca hráčka podáva, riternuje, aké varianty hry v zápase používa. Včerajší zápas však bol po taktickej stránke úplne o niečom inom ako ten dnešný. V niektorých ohľadoch ma Britka dokonca aj zaskočila, čo sme museli s Kajou riešiť aj priamo v priebehu zápasu.“

Bola Schmiedlová výkonnostne slovenskou jednotkou?

„Pravdupovediac áno. V tomto zložení nášho tímu, vo forme s akou nastúpila a s tým, že sa hralo na antuke, bola líderkou výberu. Aj spolupráca s novým trénerom a do značnej miery aj zranenie, ktoré prekonala dopomohlo k uvoľneniu jej psychického napätia. Viac si váži skutočnosť, že môže byť na dvorci v tak dôležitom zápase. V tomto ohľade zohrala svoju úlohu aj dlhšia príprava. Urobili sme maximum preto, aby na zápasy nastúpila stopercentne pripravená. Sám som bol zvedavý, či prenesie pohodu z tréningov aj do zápasov, čo napokon aj dokázala. To je pre ňu bonus do ďalších turnajov.“

Na tlačovke spomínala, že pred zápasom bola veľmi nervózna. Museli ste ju mentálne nastaviť?

„A kto by nebol pred tak dôležitým zápasom nervózny? Tomu sa jednoducho nevyhnete. Záleží len na tom, ako to na dvorci hráčky zvládnu. Ako sa vysporiadajú s enormným tlakom, s emóciami, kritickými situáciami, alebo s nutnosťou úspešne dohrať zápas. To všetko musia riešiť v jeho priebehu vo vlastných hlavách.Celé je to o tom, či si to pripustia, alebo sa skoncentrujú na to, čo majú hrať. Na vopred určený systém a stratégiua nebudú vnímať aktuálne skóre a predovšetkým to, o čo všetko v tom rozhodujúcom zápase vlastne ide.“



Niektoré tenistky, obľubujú „veľké“ zápasy. Aká je v tomto ohľade Karolína?

„Kaja sa k týmto typom sama nepriraďuje. Nie je hráčkou, ktorá by si o sebe myslela, že vie rozhodnúť takto „veľké“ súboje. V jej prípade to vždy bolo len o tom, ako sa herne cítila, a v akej forme bola v čase fedcupových zápasov.“

Je v našom tíme aspoň jedna, ktorá je rodená pre tak významné zápasy?

„Za takú hráčku som donedávna považoval Viktóriu. Staval som ju do tej pozície aj napriek tomu, že nikdy nebola na rebríčku tak vysoko ako napríklad Hantuchová alebo Cibulková.  Vnímal som ju ako pre súperky nebezpečnú tenistku, ktorá je schopná poraziť kohokoľvek. Momentálne sa však výkonnostne trápi a nenapreduje.“

Ako pripraviť Kužmovú tak, aby bola konečne ona tou líderkou?

„Predchádzajúce zápasy hrala omnoho lepšie. Všetko je však ovplyvnené aktuálnou formou. Momentálne jej chýbajú turnajové víťazstvá a pocit z toho, že dokáže zvládnuť aj náročné súboje. Verím tomu, že aj ten jediný zápas, ktorý tu odohrala jej môže k tomu dopomôcť. Poskytne jej návod a dobrú štartovaciu pozíciu do ďalších zápasov. Dúfam, že sa z neho poučí a porozmýšľa, kde sa má ešte zlepšiť. Zistí, v ktorých veciach sa musí posunúť ďalej a že na tom bude aj pracovať. To si samozrejme vyžaduje dlhodobejší proces. Nateraz jej aspoň zvýši sebavedomie.“

Slovensky sú silnejšie na hardových povrchoch alebo na antuke?

„Karolína preferuje súboje na antuke, Viktória pre zmenu obľubuje hardové povrchy. Keď sme sa rozhodovali, aký podklad vyberieme pre tento zápas, riešili sme dilemu. Napokon sme ho zvolili tak, aby čo najmenej vyhovoval súperkám.“

Plánujete dlhšie sústredenie aj pred finálovým turnajom v Budapešti?

„Nemám prehľad o turnajoch, ktoré by v tom období dievčatá mali absolvovať. Dôležité bude, v akom fyzickom aj mentálnom rozpoložení prídu na zraz a potom cez prípravný týždeň môžeme doladiť už iba detaily. Netuším, aký veľký časový priestor budeme mať k dispozícií. Ale ak by sme opäť mali možnosť pre dlhšiu spoločnú prípravu, určite ju využijeme.“

Na rozdiel od súboja s ostrovným tímom nebudú Slovenky v Maďarsku v pozícií favoritiek. Ako by mohli obstáť?

„Hrá sa formátom štyroch skupín s troma družstvami, pričom do semifinále postupujú iba víťazi skupín. Konkurencia tímov bude obrovská. Budeme hrať proti najlepším tímom na svete, proti hráčkam hrajúcim pravidelne svetovú skupinu. Pre naše dievčatá to bude výborná skúsenosť a zároveň možnosť porovnať sa s tými najlepšími. Odohrajú dva single a jednu štvorhru, čo je diametrálne odlišné od súboja hraného dva dni. A to by mohla byť aj väčšia šanca pre naše dievčatá. Môžeme prekvapiť. Viaceré tímy disponujú zväčša iba jednou hráčkou vo výbornej forme. Výhodu budú mať družstvá s výborným deblovým párom preto, že pri tomto formáte má štvorhra podstatne väčší význam, ako pri súbojoch hraných na päť zápasov. Na to, v akom období sa ten turnaj koná, bude nesmierne kvalitný aj preto, že sa hrá na antuke, ktorá tvorí podklad pre nasledujúci turnaj v Stuttgarte.“

Ste zvedavý, či sa nový formát ujme?

„Sledoval som súboje ATP Cupu. Musím priznať, že sa mi ten systém naozaj páčil. Aj keď na rozdiel od budapeštianskeho podujatia bol zorganizovaný v troch rôznych mestách. Myslím, že Fed Cupu by zvýšilo prestíž, ak by hráčky za turnaj zinkasovali body. V tomto ohľade sa organizácie WTA a ITF zatiaľ nedohodli. Ak sa to v budúcnosti podarí a stabilizuje sa povrch primeraný k danému obdobiu, zmenilo by to pohľad všetkých top hráčok na túto súťaž.“

Je pre nás výhodou malá vzdialenosť od Budapešti?

„Je to pre nás obrovská výhoda vďaka divákom, ktorí nás môžu prísť povzbudiť. Lákadlom by mohli byť svetové top tímy, proti ktorým budeme hrať.“



Koho by ste chceli za súpera?

„To nechám na osud. My môžeme iba prekvapiť. Nemáme kolektív s dvoma hráčkami v top dvadsiatke a excelentným deblovým párom disponuje aspoň polovica zúčastnených krajín. Ak sa nám podarí niečo uhrať, bude to bonus navyše.“

Počítate v Budapešti aj so službami Magdalény Rybárikovej?

„Veľa variant pre štvorhru nemáme. Do úvahy prichádzajú ešte Kužmová s Čepelovou. Avšak, ak bude Magdaléna pripravená a bude chcieť do Budapešti ísť, určite s ňou počítam. Svojimi kvalitami vo štvorhre hráčky z nášho tímu prevyšuje.“

Rybárikovej však dlhodobo chýba herná prax. Nebudete ju prehovárať, aby zvážila štart na niektorom z turnajov aspoň vo štvorhre?

„Magda už v hlave ukončila kariéru. Tenis už nechce hrať. Chce len pomôcť tímu a byť jeho súčasťou. Nie je už nastavená na fyzickú záťaž nevyhnutnú pre zvládnutie turnajov.“

V ženskom tenise máte dokonalý prehľad. Zodpovedá Dartovej výkon levelu hráčky na 140. priečke?

„Úroveň ženského tenisu sa zvyšuje. Nasadené hráčky už neabsolvujú v úvodných kolách grandslamových podujatí so súperkami okolo deväťdesiateho miesta alebo s kvalifikantkami také ľahké zápasy ako kedysi. Pred pár rokmi prechádzali úvodnými dvoma kolami s prehľadom. Dnes nastúpia proti 140. hráčke sveta a majú čo robiť, aby prešli ďalej. Dartová to jasne ukázala aj vo vyrovnanom súboji druhého kola v Melbourne s Halepovou.“

Boli sme v NTC svedkami nadpriemerného tenisu?

„Schmiedlová s Dartovou predviedli antukový tenis na úrovni. Dlhé výmeny, presnosť úderov, výborný pohyb aj servis a skvelé strategické rozhodnutia. Pre diváka to musel byť veľmi atraktívny zápas.“

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

three − two =