Home Zo zákulisia Kuriózny dopingový prípad – mladá Turkyňa užívala kvôli skúškam liek proti chorobnej spavosti

Kuriózny dopingový prípad – mladá Turkyňa užívala kvôli skúškam liek proti chorobnej spavosti

by Michal Pokrivka

ISTANBUL – Pätnásťročná Turkyňa Zeynep Sönmezová patrí vo svojej vekovej kategórii medzi najväčšie svetové talenty. Teraz ju v rozlete zastavil ročný zákaz činnosti za doping. Skrývajú sa za ním kuriózne okolnosti.

Mladá turecká tenistka vlani v lete zabodovala na 15-tisícovom ITF podujatí v Istanbule a v rebríčku WTA jej patrí 1219. pozícia. Medzi juniorkami je na 157. mieste, čo je v jej veku úctyhodné. V októbri však prišla tvrdá rana. Na 25-ke v Istanbule, kde prehrala v 1. kole 6:4, 3:6, 0:6 so známou Ruskou Vitaliou Diačenkovou, mala pozitívny test na liek Modafinil.

Za zdanlivo jednoduchým prípadom porušenia antidopingových pravidiel sa skrýva zaujímavý príbeh. Talentovaná Turkyňa trénovala pravidelne 5 – 6 hodín denne, čo jej telo zvládalo ťažko. Výsledkom bola narkolepsia – chorobná spavosť. Lekár jej proti nej predpísal Modafinil, ktorý dokázateľne znižuje únavu. Sönmezová ho však neužívala pravidelne, ale len v období, keď sa musela popri tenise venovať učeniu na skúšky. Prvýkrát ho užila v máji 2017, potom v októbri. A práve druhá skúsenosť s týmto liekom sa jej stala osudnou.

Medzinárodná tenisová federácia vydala predvčerom stanovisko, v ktorom uznala tureckú hráčku za vinnú. So spätným účinkom jej bol uložený ročný zákaz činnosti, ktorý vyprší o polnoci 23. októbra 2018. V tom čase 16-ročná tenistka tak bude začínať od nuly.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

4 + two =