BRATISLAVA – Vo svojich prioritách má jasno, rovnako tak, ako o svojej budúcnosti. Karol Kučera je v týchto dňoch nepochybne najviac skloňovanou osobnosťou slovenského tenisu.
O tom, či by uprednostnil politickú kariéru pred prácou trénera v NTC, či by sa dokázal postaviť pred kamery v predvolebnej politickej diskusii, ako aj o bulvárom medializovanej stavbe jeho športového komplexu vo Svätom Jure sme sa pozhovárali po skončení exhibičného charitatívneho podujatia ProAm Challenge by Adifex, ktoré zorganizovala Tommorow Agency v sobotu na dvorcoch bratislavskej Slávie.
Aké sú vaše dojmy z exhibičného podujatia?
„Toto bol už tretí ročník, čo bolo aj vidieť na kvalitnejšom hráčskom obsadení. Išlo o veľmi príjemnú akciu pre dobrú vec na pomoc Nadácii detského kardiocentra. Zorganizovať svojím formátom jedinečné podujatie a ešte aj s takýmto charitatívnym zámerom je naozaj výborná myšlienka.“
Na dvorci ste sa cítili skôr v úlohe trénera alebo hráča?
„Musím priznať, že som sa zozačiatku cítil predovšetkým veľmi zle, a to preto, že tie údery už nemám v ruke tak, ako kedysi. Preto aj chvíľu trvalo než sme sa rozohrali. Potom sme sa postupne zlepšovali a na konci turnaja sme už boli obaja úplne vyčerpaní. Takže máme aj dobrú výhovorku po prehratom finále.“
Zmeňme však tému. Ak dvaja kolegovia a rovesníci z daviscupového tímu kandidujú v rovnakom volebnom období za to isté politické hnutie, zrejme nejde o náhodu.
„Samozrejme, nejde o náhodu, ale na druhej strane sme sa s Janom Krošlákom ani nedohodli, že do toho pôjdeme spoločne. Vzišlo to z nás tak akosi prirodzene. Zrejme to bude vekom, ale aj pre vyhrotenie všetkých tých udalostí, ktoré sa stali za posledné dva roky. S Igorom Matovičom sa poznám už dlhšiu dobu. Lámal ma aj pred poslednými dvoma parlamentnými voľbami. V tom čase som sa nato ešte necítil. Mám pocit, že teraz som už dozrel, takže ma už ani nemusel prehovárať.“
Väčšina bývalých vrcholových športovcov vstupovala do politiky s cieľom pomôcť športu, napríklad pri riešení otázky podpory jeho financovania. Vy ste sa však prostredníctvom statusov na sociálnych sieťach vyhranili čisto politickými témami.
„Je to tak. Väčšinou som zdieľal Matovičove statusy. Tým, že roky cestujem po svete, som zabŕdol aj do migračnej problematiky, za čo som, samozrejme, dostal poza uši od liberálov. V tejto téme zastávam konzervatívnejší postoj. Solidárnosť rád prejavím, ale mimo našej republiky.“
Matovič však nie je na našej politickej scéne jednoznačne kladne vnímaná osoba. Svojím agresívnym prejavom skôr polarizuje spoločnosť. Vy na druhej strane vždy zvažujete slová a preferujete diplomatické vyjadrenia. Svojím spôsobom tvoríte dva povahové protiklady.
„Takto to nevnímam. Po zápasoch bývam k svojim zverencom veľmi otvorený. A ak by som lepšie videl do tém spoločenského života, bol by som rovnako otvorený. Ak sa prevalí nejaký škandál, vnímam ho rovnako, ako Matovič. V hnutí riešime slovenské témy, ktoré sú mi blízke a musíme si otvorene priznať, že máme problém s mafiánskym štátom. V iných stranách sa pritom k politickým otázkam vyjadrujú iba lídri, zatiaľ čo ostatní stoja väčšinou v úzadí. Strany sú vo svojich vyjadreniach zdržanlivejšie, tak ako napríklad liberáli, ktorí riešia z môjho pohľadu často aj nepodstatné témy.“
Šieste miesto na kandidátke hnutia s preferenciami do desiatich percent vytvára veľmi reálnu nádej na zisk poslaneckého mandátu. Viete si vôbec predstaviť ako sa zmení váš život po zvolení do parlamentu?
„Do volieb idem s tým, aby som prilákal hlasy. Ľudia, čo ma poznajú, však vedia, že som na tenisovom dvorci v NTC od rána do večera a rovnako tak vedia, že chcem aj naďalej pomáhať tímu, ktorý tam je. Musel by som obe aktivity rozumne zladiť. Ak by to však nešlo, mandát odovzdám ďalšiemu kandidátovi. Zatiaľ si ani neviem predstaviť, že by som každodenne zasadol do poslaneckej lavice, v dôsledku čoho by som zrejme ani nemohol do tenisového diania veľmi zasiahnuť.“
Ako by ste zareagovali, ak by vám ponúkli post v exekutíve?
„Ak by som vedel byť nápomocný v oblasti športu, ale možno aj v kultúre alebo vo sfére domáceho cestovného ruchu, ponuku by som zvažoval. Samozrejme, v závislosti od toho, v akom rozsahu, ale v zásade som tejto možnosti otvorený.“
Dokázali by ste predstúpiť pred kamery v ostrej predvolebnej diskusii?
„Záležalo by to na diskutovanej téme. Ak by ma niekto zavolal vyjadriť sa k problémom zdravotníctva, veľa by som toho asi nepovedal. Ale, ak mám byť úprimný, momentálne by som takúto ponuku odmietol.“
V súvislosti s vašou kandidatúrou na vás bulvárna tlač vytiahla nie jednoznačne akceptovanú stavbu športového zariadenia vo viniciach nad Svätým Jurom. Skúste nám objasniť, o aký projekt ide.
„Je to športovo-rekreačné polyfunkčné zariadenie s rozlohou 400 metrov štvorcových uprostred ktorého je tenisový dvorec s decoturfovým povrchom, na ktorom sa hrá aj US Open. Snažili sme sa vybudovať zázemie napríklad aj pre prípravu mojich zverencov, ktorí tam už niekoľkokrát boli v rámci sústredenia pred letnou sériou hardových turnajov na americkom kontinente. Priestory nie sú vybavené tak, aby z toho mohol byť tenisový klub. Poskytujú však súkromie s možnosťou bývania v dvoch izbách pre hostí.“
Vraj ide o haciendu, ktorej výstavbu by dnes už nepovolili.
„Nie je to však nič prestrelené. Projekt len pôsobí mierne rozťahaným dojmom preto, že ide o bungalov. Bulvár to nafukuje, skutočne to nie je žiadna hacienda. Akurát vonku je veľa priestoru v komplikovanom teréne na svahu, o ktorý je nutné sa starať. Mesto by nám ani žiadnu megalomanskú zástavbu stavať nedovolilo. Dali nám striktné podmienky, ktoré sme museli dodržať. Je to však občianska zástavba a preto sme museli tri roky vybavovať podstatne viac povolení, než na rodinný dom.“
Zdroj: ts – Igor Uher
Pridajte komentár