Home Najdôležitejšie Krst ohňom hneď na úvod

Krst ohňom hneď na úvod

by redakcia tenisovysvet.sk

BRATISLAVA – 116. ročník French Open na dvorcoch Rolanda Garrosa v 16. parížskom obvode je suverénnou tenisovou dominantou pre nasledujúce dva týždne. Diváci uvidia mužskú i ženskú tenisovú elitu na najvýznamnejšom antukovom podujatí sezóny. Chýbať nebudú ani naši.

Stále čakáme a dúfame, že zostava šiestich slovenských zástupcov sa rozrastie na číslo sedem. Norbert Gombos je prvým čakateľom. Jediná odhláška ho posunie k premiérovej účasti v hlavnej súťaži grandslamového turnaja. Čisto štatisticky sú z tohto pohľadu šance veľké. Avšak veľká finančná odmena za účasť v prvom kole je lákavá aj pre zranených tenistov. Úvodné duely v Paríži sú už v plnom prúde. V dnešnom programe je zo slovenských farieb v hre len Dominika Cibulková. Aktuálne siedma hráčka svetového poradia nastúpi približne od 18:00 proti Španielke Lare Arruabarrenovej. Doposiaľ sa tieto ženy nestretli. Rodáčka zo San Sebastiána nevyznáva typicky pasívnu hru, ale nedisponuje ani príliš veľkými ranami. Dominike by jej poňatie preto mohlo vyhovovať. Určite však nejde o jednoduchú súperku na prvé kolo. Ešte náročnejšie oponentky pripravil žreb pre ostatné Slovenky. Protivníčku najzvučnejšieho mena má Jana Čepelová. Simona Halepová je však trocha „mačkou vo vreci“. Minulý týždeň si v Ríme natiahla väz v členku a svoj štart odhaduje na 50 percent. Keď si uvedomíme, aký je pohyb pre hru svetovej štvorky dôležitý, mohol by to byť citeľný hendikep. Nezanedbateľným je aj ten fakt, že Janka Halepovú pred dvomi rokmi vo Wimbledone zdolala. Vzájomná zápasová bilancia je 1:1. Na antuke sa doposiaľ nestretli. Nepríjemná súperka čaká aj na Kiku Kučovú. Po prvý raz v kariére si zmeria sily so Samanthou Stosurovou. Tá je vo vynikajúcej forme. Včera triumfovala v generálke na WTA podujatí v Štrasburgu. Kika by už mala byť zdravotne fit. Konfrontácia s vysokým odskokom lôpt zo strany súperky bude mimoriadne náročným sústom pre jej obojručné držanie rakety. Ak chce Kristína uspieť, musí diktovať hru a tlačiť sa prevažne cez bekhend Austrálčanky. Zaujímavá výzva stojí aj pred Magdou Rybárikovou. Súperkou jej bude ďalšia nasadená tenistka. S Coco Vandeweghovou má aktívnu bilanciu 1:0. Pred šiestimi rokmi ju deklasovala na tráve vo Wimbledone. Tak pre Američanku, ako aj pre piešťanskú rodáčku, nie je antuka najobľúbenejším povrchom. Ak sa u Magdy neobjavia zdravotné problémy, mohla by využiť to, že je oddýchnutá a hrať uvoľnene. Nemá čo stratiť. Neobhajuje žiadne body. Kvalitný servis, ritern a dobré nohy by mohli byť kľúčmi aj k prípadnému prekvapeniu. Martina Kližana čaká domáci držiteľ voľnej karty Laurent Lokoli. „Kliža“ sme teraz dlhšiu dobu na kurtoch nevideli. Je preto ťažko odhadnúť, v akej je pohode. Proti súperovi, ktorý sa pohybuje medzi challengerovými podujatiami a turnajmi Futures, je ale určite favoritom. Ak vyhrá, môže vyzvať svetovú jednotku Murrayho. Joja Kovalíka čaká superhviezda už v prvom kole. Po zvládnutej kvalifikácii mu žreb prisúdil vari toho najnáročnejšieho možného súpera. Stan Wawrinka prichádza do Paríža ako čerstvý víťaz zo Ženevy. Proti Jojovi doposiaľ ešte nehral. Ak zo seba Borgulov zverenec vyžmýka to najlepšie, môžu byť diváci svedkami veľmi pekného tenisu.

Ostatné tenisové udalosti budú v ústraní. Nášmu oku ale neuniknú. Andrej Martin je nasadenou jednotkou na jedinom challengerovom podujatí tohto týždňa. V talianskej Vicenze ho v prvom kole preverí Čech Jan Šátral. V „pavúku“ sú samí zdatní súperi. Priamu účasť mali zaistenú len hráči druhej svetovej stovky.

Zopár želiezok v ohni budeme mať aj na menších turnajoch ITF. V českom Jablonci si v kvalifikácii kliesnia cestu Tomáš Líška, Michal MarkoDominik Šproch. Andrej Glváč má podobnú úlohu v bosnianskom Brčku. Kaja Schmiedlová sa vybrala na 25-tisícový turnaj do talianskeho Grada. Na menšom podujatí v srbskom Niši si zahrá jej sestra Kristína SchmiedlováSandra Jamrichová, v kvalifikácii ešte bojuje Viktória Surová. Tereza Mihalíková, Barbora KötelesováTimea Pavličková budú zbierať body v tuniskom Hammamete.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

one + twelve =