Home Najdôležitejšie Koniec rozprávky – Kovalík v Hamburgu po dráme bez finále

Koniec rozprávky – Kovalík v Hamburgu po dráme bez finále

by David Pavlik

HAMBURG – Slovenský tenista Jozef Kovalík neuspel v semifinále turnaja kategórie ATP 500 v nemeckom Hamburgu (1 619 935, antuka vonku).

Úspešný kvalifikant (113. v poradí ATP) v ňom nestačil na favorizovaného obhajcu titulu Leonarda Mayera z Argentíny (36. v poradí ATP). Po veľkom boji mu podľahol 7:6(6), 4:6, 6:7(7). V tajbrejku rozhodujúceho setu nevyužil pri vlastnom podaní mečbalovú šancu.

Zverenec Borisa Borgulu sa tak neprebojoval do svojho premiérového finále na hlavnom okruhu. Súperom Mayera bude v nedeľu s určitosťou nenasadený protivník. Jeho meno vzíde z druhého semifinále medzi Čiľanom Nicolásom Jarrym a Gruzíncom Nikolozom Basilašvilim.

Úvodné hamburské semifinále bolo od úvodu postavené na kvalitnom podaní oboch hráčov. Aj preto sa v otváracom dejstve nezrodil ani jeden brejkbal. Práve vďaka výbornému servisu si Kovalík poradil aj s mankom 0:30 pri skóre 4:5. Rozhodovala skrátená hra. Mayer v nej viedol 4:1 i 6:3, ani to mu ale na zisk setu nestačilo. Kovalík ustál kritický stav a sériou piatich získaných bodov dokonale otočil priebeh.

Možno i uspokojenie sa po zisku dejstva stálo Kovalíka druhý set. Na podaní zaváhal hneď v jeho úvode. Mayer si náskok bez problémov strážil až do samotného záveru. Za stavu 5:4 premenil hneď prvý setbal.

O prvom finalistovi tak musel rozhodnúť tretí set. Kovalík sa za stavu 2:1 dočkal vôbec prvých zápasových brejkbalov, z náskoku 40:15 ale brejk nevyťažil. Koncovka duelu bola maximálne vyrovnaná. V najdlhšom zápasovom geme za stavu 4:4 odvrátil Kovalík brejkbal, zvládol tiež nepríjemné skóre 30:30 v jedenástom geme. Rozhodnúť musela ďalšia skrátená hra. Slovák v nej viedol nádejne 2:0, ďalšie štyri výmeny ale bral súper. Drámu vystupňovala aj oprava empajrového po siedmej výmene. Namiesto 2:5 to bolo z pohľadu Kovalíka 3:4. Slovák sa v dráme dokonca dostal k mečbalu, pri vlastnom podaní a skóre 6:5 ale neuspel. Naopak, Mayer sa radoval po využití druhej takejto možnosti.