Home Audio/video Je to tam! Famózna Jamrichová dobyla Australian Open a historickým zápisom rozjasala Slovensko

Renáta Jamrichová, Trofej, Juniorský Australian Open 2024, Melbourne,

MELBOURNE – Slovenská tenistka Renáta Jamrichová vyhrala finále dvojhry junioriek na grandslamovom Australian Open v Melbourne.

Renáta Jamrichová, Trofej, Juniorský Australian Open 2024, Melbourne
Renáta Jamrichová s víťaznou trofejou (Foto: TASR/AP – Louise Delmotte)

V pozícii turnajovej jednotky zvíťazila v boji o juniorský grandslamový titul nad šiestou nasadenou domácou Emerson Jonesovou za 62 minút hladko 6:4, 6:1.

Stále iba 16-ročná Jamrichová si cenným triumfom ešte viac vylepšila svoje singlové maximum na podujatiach veľkej štvorky. Zverenkyňa trénera Jána Matúša sa stala iba treťou slovenskou tenistkou s triumfom v grandslamovom juniorskom singli v ére samostatnosti, keď napodobnila poslednú úspešnú Terezu Mihalíkovú, ktorá zvíťazila na Australian Open v roku 2015. Kristína Kučová v roku 2007 nenašla premožiteľku na US Open, Martin Kližan zdvihol v júni 2006 nad hlavu cennú trofej na Roland Garros.

Jamrichová nevstúpila do finále ideálne, keď si hneď v druhej hre zápasu stratila podanie a už po pár minútach prehrávala s domácou hráčkou 0:3 a až v štvrtej hre si vďaka udržanému servisu pripísala na konto prvú získanú hru. Následne za stavu 1:4 na vlastnom podaní čelila ďalšiemu brejkbalu súperky, ale práve jeho odvrátenie a získanie vyrovnanej hry mladú Slovenku nakoplo. Od stavu 2:4 vyhrala Jamrichová štyri hry po sebe a obidve podania súperky získala čistou hrou. V desiatej hre síce pri vlastnom servise čelila jednému brejkbalu, ale úspešne ho odvrátila a po 32 minútach na zisk setu premenila hneď prvý ponúknutý setbal – 6:4.

Renáta Jamrichová, Finále, Juniorský Australian Open 2024, Melbourne
Oslavujúca Renáta Jamrichová (Foto: TASR/AP – Louise Delmotte)

Druhé dejstvo otvorila vyrovnaná hra na podaní domácej hráčky, ktorá síce viedla už 40:15, ale Jamrichová zabojovala a zobrala Jonesovej servis hneď v úvodnej hre a to momentum otočilo opäť na stranu slovenskej jednotky. Jamrichová následne získala aj ďalšie tri hry a v piatej na podaní súperky mala za stavu 40:15 dva brejkbaly, takže bola veľmi blízko nadelenia nepopulárneho kanára, ale obidva brejkbaly zahodila a Jonesová sa znížením stavu na 1:4 udržala v hre. To ale bolo zo strany domácej finalistky všetko, Jamrichová za rovných 30 minút vyhrala druhý set hladko 6:1 a dočkala sa vytúženého a mimoriadne cenného titulu.

Titul v debli neobhájila

Šestnásťročná talentovaná Slovenka obhajovala v Melbourne Parku vlaňajší titul v juniorskom debli, no v 2. kole prehrali s Britkou Isabelle Lacyovou s rusko-austrálskou dvojicou Kristiana Sidorovová, Maya Jointová 2:6, 4:6.

juniorky – dvojhra – finále: Renáta JAMRICHOVÁ (SR-1) – Emerson Jonesová (Aus.-6) 6:4, 6:1