Home Najdôležitejšie Halepová sa konečne dočkala. Dobyla Paríž a má 1. Grand Slam

Halepová sa konečne dočkala. Dobyla Paríž a má 1. Grand Slam

by Jana Sedláková

PARÍŽ – Svetová jednotka Simona Halepová zvíťazila vo finále Roland Garros (39 200 000 USD, antuka vonku) nad 10. nasadenou Američankou Sloane Stephensovou po setoch 3:6, 6:4, 6:1.

Američanka pôsobila od úvodu pokojnejšie a najmä skvele podávala. Naviac za stavu 2:1 pridala brejk. Aj Rumunka však bola na servise až na 4. hru spoľahlivá. Jedinú šancu na servis súperky dostala svetová jednotka za stavu 3:5, no Stephensová brejkbal zmarila a šla do vedenia 1:0 na sety.

V druhom dejstve rýchlo Američanka odskočila na 2:0, no Rumunka ešte zabojovala o zvrat a vôbec po prvý raz v zápase viedla 3:2. Vzápätí po brejku aj 4:2. Sloane sa opäť vrátila a vyrovnala na 4:4, no záver setu jasne patril Halepovej. Podržala si servis, skvele zohrala hru na riterne a vynútila si rozhodujúci set.

V ňom sa dostala po vynikajúcej hre už do vedenia 5:0 a bolo jasné, že nechce prísť o triumf. Stephensová potom aspoň odvrátila „kanára“ znížením na 1:5. No Rumunka si za prvým titulom jasne išla aj naďalej. Dokazuje to aj fakt, že pri podaní na víťazstvo strelila prvé eso v zápase a o niekoľko minút premenila prvý mečbal. Neubránila sa slzám.

• Sloane Stephensová po prvý raz v kariére prehrala vo finále
  • Simona Halepová sa po Mauresmovej, Clijstersovej a Wozniackej stala 4. líderkou svetového rebríčka, ktorá sa najskôr stala jednotkou a potom vyhrala grandslam, odpútala sa tak od Karolíny Plíškovej, Dinary Safinovej a Jeleny Jankovičovej, ktoré sa takéhoto titulu nikdy nedočkali