Home Najdôležitejšie Goran Ivaniševič vysvetľoval, čo stojí za dlhovekosťou súčasných hráčov

Goran Ivaniševič vysvetľoval, čo stojí za dlhovekosťou súčasných hráčov

by Jaroslav Šípkar
Novak Djokovič

BELEHRAD – Tréner Novaka Djokoviča Goran Ivaniševič hovoril o tom, čo stojí za dlhovekosťou súčasnej generácie tenistov.


Novak Djokovič sa vo veku 35 a pol roka stal historicky najstarším víťazom Turnaja majstrov. Vyhlásil, že ani zďaleka nekončí a stále má hlad po veľkých triumfoch a prepisovaní histórie. Na konte má 21 grandslamových titulov, na rekordéra Rafaela Nadala stráca jeden triumf.

Nadal má 36 rokov a v tejto sezóne dokázal vyhrať dva grandslamové tituly – Australian Open aj Roland Garros. Roger Federer hral v podstate do štyridsiatky.

To všetko je v ostrom kontraste s predošlou generáciou tenistov. 14-násobný grandslamový víťaz Pete Sampres ukončil kariéru ako 31-roočný. Boris Becker zavesil raketu na klinec vo veku 32 rokov a Stefan Edberg mal len tridsať, keď skončil s tenisom.

Goran Ivaniševič o dlhovekosti súčasných tenistov

Goran Ivaniševič, súčasný tréner Novaka Djokoviča, si nemyslí, že za súčasnou dlhovekosťou hráčov stojí fakt, že by boli viac fit ako jeho generácia.

„Skončil som pre problémy s ramenom. Mal som operáciu, už som sa nemohol vrátiť,” spomínal wimbledonský šampión z roku 2001. „Nepovedal by som, že sú viac fit ako my. S tým nesúhlasím. Nie sú v lepšej forme. Začínal som hrávať s drevenými raketami, keď som bol dieťa. A hra s drevenou raketou ti zoberie veľa.”

„Teraz sa viac starajú o svoje telo. Majú väčšie tímy. Predtým sme cestovali len s trénerom. Teraz majú v tíme veľa ľudí. Majú veľa možností, ako sa postarať o svoje telo,” cituje Ivaniševiča Tennis365.

„Materiály, z ktorých vyrábajú rakety, sú neuveriteľné. Výplet, všetko. Sú pomalšie kurty, trénujú odlišne, zápasy trvajú dlhšie. Napríklad, Novak je v tomto génius. Je to chlap, ktorý sa chce neustále zlepšovať. Stará sa o svoje telo, pozrite, ako sa pohybuje po kurte, ako robí sklzy. Je úžasný,” chválil Chorvát svojho zverenca.

„Vždy sa nájde niečo, čo teraz svet ponúka, aby si sa zlepšoval. Myslím, že práve pre to tenisti hrajú do omnoho vyššieho veku a hrajú dobre. Niektorí z nich dokonca hrajú svoj najlepší tenis. Vyzerajú neuveriteľne. Je to otázkou všeobecnej zmeny, všetko v športe sa mení a dáva to viac príležitostí na zotavenie, na starostlivosť o telo. V našich časoch sme toho príliš veľa nerobili,” dodal Goran Ivaniševič.Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

5 × three =