František Babej otvorene o pozadí odvolávania členov BTZ: Palácový prevrat v réžii STZ!

by Igor Uher
BTZ, Logo, Bratislavský tenisový zväz

BRATISLAVA – Vo večerných hodinách 24. októbra zverejnila tlačová agentúra nasledujúcu správu: „Mimoriadne zasadnutie Valného zhromaždenia Bratislavského tenisového zväzu odvolalo z funkcie jeho predsedu Mgr. Petra Miklušičáka, všetkých členov VV BTZ a členov Rady Slovenského tenisového zväzu za BTZ…“

Bez výraznejšieho rozruchu, úplne potichu a v najvhodnejšom možnom čase, keď bol odvolaný predseda BTZ Peter Miklušičák na plánovanej sérii turnajov v Egypte so svojimi zverencami. Pre istotu, bez možnosti obhajoby, za zavretými dverami a samozrejme bez prítomnosti médií…  

Vzhľadom k tomu, že novozvolený predseda BTZ Mojmír Mihal napriek svojmu prísľubu našu redakciu nekontaktoval, požiadali sme o názor na vývoj udalostí a na priebeh zasadania Valného zhromaždenia dnes už bývalého člena bratislavského BTZ Františka Babeja. Obsiahly rozhovor sme vzhľadom k jeho dĺžke a pre jeho komplexnosť rozdelili na dve časti. 

PRVÝ DIEL

Aký máte názor na minulotýždňové mimoriadne Valné zhromaždenie bratislavských klubov, na ktorom prišlo ku kompletnej výmene vedenia BTZ?

“Mám z toho zmiešané dojmy. Na jednej strane nám funkcionári STZ neustále prízvukovali, že je dôležité rešpektovať výsledky volieb. Na druhej strane kluby, ktoré v tých istých voľbách neuspeli, pracovali v úzadí na získaní hlasov niektorých ďalších zástupcov klubov len preto, aby v čo najkratšom možnom čase došlo k výmene nepohodlného vedenia bratislavského regiónu.”

Akú mali podľa vás motiváciu k zmene v tak krátkom čase?

“Osobne som presvedčený, že ich konanie súvisí s nevyjasnenými finančnými záležitosťami, ktoré sme prostredníctvom Petra Miklušičáka ako člena dozornej rady STZ Marketing s.r.o. dlhodobo žiadali objasniť. K tomuto záveru ma vedie úvaha nad prierezom udalostí, ktoré tejto mimoriadnej rade predchádzali.” (Vývoj udalostí mapujeme v druhej časti rozhovoru.)

Pri pohľade na súpis novozvolených členov BTZ sa nedá ubrániť dojmu, že šlo o opätovné pretláčanie neúspešných kandidátov z predchádzajúcich regulárnych volieb.

“Samozrejme, že ide o tých istých kandidátov. Šlo však zároveň aj o zväzovú nomináciu. Napriek tomu, že to boli voľby do bratislavských regionálnych štruktúr, celé valné zhromaždenie bolo organizované sekretariátom zväzu. Už len samotný fakt, že pri vstupe do sály robili prezenciu administratívne pracovníčky sekretariátu pani Kašová, Gocalová a Šuhajová, o niečom svedčí. Nehovoriac o tom, že za predsedníckym stolom v sále sedel projektový manažér STZ pán Greguška, ako pravá ruka Igora Mošku. Čerešničkou na torte tohto kabaretu bolo, že celé zasadnutie riadil pán JUDr. Lukáš Garčár, člen dozornej rady TK Slávia, ktorý osobne zastupuje STZ Marketing s.r.o. v súdnom spore s nami o vydanie účtovných výpisov. Takže osobne si už neviem predstaviť, že by niekto po týchto zisteniach ešte pochyboval o tom, že tento palácový prevrat bol v réžii samotného vedenia STZ. Aj hlavná postava celého tohto kabaretu, kandidát na predsedu BTZ Mojmír Mihal tam pôsobil iba ako človek do počtu, ktorý na úvod zasadnutia povinne vyriekol pár viet.”

Myslíte si, že osoba Mojmíra Mihala bola len zásterkou k úplnej výmene Bratislavského zväzu?

“Aj keď bol oficiálnym iniciátorom zvolania Valného zhromaždenia bratislavských klubov, personálne obsadenie v sále svedčilo o niečom úplne inom. Mimoriadnu radu on sám neviedol. Navyše spomínaný pán Ivan Greguška za predsedníckym stolom nie je ani funkcionárom žiadneho klubu, bol však v pozícii zväzového funkcionára, ktorý dostal splnomocnenie od jedného menšieho klubu, konkrétne Grand šport tenis. Okrem toho boli na zasadnutí prítomní aj ďalší piati funkcionári zväzu, ktorí dostali splnomocnenia od malých klubov. Okrem pána Gregušku to boli Michaela Hončová, Rudolf Horváth, Juraj Nemček a pán Páleník. Kluby, ktoré im odovzdali poverenia, boli Leon Zlaté piesky, Grand šport tenis, TK One, TK Tennis One a SAPT. Splnomocnenia sú legitímne a nie sú ničím výnimočné, ak sa porady nemôže zúčastniť klubový funkcionár osobne. Úsmevné je akurát to, že až päť funkcionárov STZ si muselo vypýtať splnomocnenia od piatich malých klubov len preto, aby tesne pred sedemnástou naplnili kvótu uznášaniaschopnosti.”

Vyplýva z toho, že sa na organizácii klubovej rady rovnocenne a priamo podieľal sekretariát STZ?

“V podstate je to tak. Len sa potrebovali dohodnúť s pánom Mojmírom Mihalom a nájsť potrebný počet klubov, aby to budilo dojem, že sa jedná o väčšinu klubov v bratislavskom kraji. Nemôžu však zaprieť, že iniciátormi celej akcie boli Slávia STU a Slovan Bratislava, ktoré vedú Igor Moška a Miloš Mečíř, takže toto je ich dielo.”

Predstaviteľom Slovana a Slávie STU sa však podarilo zozbierať dostatočný počet mandátov.

“Stálo ich to určite veľa času a energie, ale zhromaždenie bolo napokon uznášaniaschopné. To znamená, že získali tesnú nadpolovičnú väčšinu zo všetkých hlasov od klubov v regióne a preto sú jeho výsledky platné. Napriek tomu aj na základe týchto počtov sú obidva názorové prúdy takmer úplne vyrovnané. Na jednej strane ide o staré kádre z prostredia STZ, na druhej sú kluby, ktoré toto hrdzavejúce vedenie jednoducho neakceptujú.”

Hlavným dôvodom zvolania zhromaždenia malo byť upokojenie vypätej situácie medzi klubmi a vedením STZ…

“Celé to utíšenie rozbúrenej atmosféry, ako to oni prezentovali na schôdzi, samo o sebe nastoľuje otázku: Upokojenie čoho? Preto som na zasadaní vystúpil s poznámkou, že ak má funkcionár vedomosť alebo podozrenie o porušení akéhokoľvek ustanovenia stanov alebo zákona, z titulu výkonu svojej funkcie má povinnosť podávať podnety na prešetrenie. Inak by sa on sám dopustil porušenia stanov preto, že zatvára oči pred možným porušením zákona. Preto som presvedčený o tom, že v žiadnom prípade nešlo o upokojenie situácie, ale iba o to, aby sa o niekom, kto vedome pácha priestupky voči stanovám, jednoducho nerozprávalo.”

Na čo konkrétne narážate?

“Stále sme poukazovali na vážne podozrenia, ktoré sa bohužiaľ stupňujú úmerne s pretrvávajúcou neochotou STZ sprístupniť podklady, ktoré sme od sekretariátu požadovali od začiatku plynutia nášho mandátu. A to napriek ich tvrdeniu, že s účtovníctvom je všetko v poriadku. Ak by tomu tak bolo, tak by nemali mať problém so sprístupnením týchto dokumentov a určite by nemali potrebu organizovať minulotýždňový kabaret.”

Prečo podľa vás nedokázali vydržať v opozícii až do oficiálnych volieb? Takto predsa sami na seba uvrhli veľmi výrazný tieň pochybností o ich úmysloch. Čo za tým máme vidieť?

“Prakticky je vždy výhodnejšie zbaviť sa celej opozície akýmkoľvek spôsobom a predovšetkým v čo najskoršom termíne. A garantujem vám, že čokoľvek, čo sa bude od najbližšieho Výkonného výboru BTZ, alebo na Rade STZ prejedávať, bude schválené jednohlasne bez náznaku akéhokoľvek iného názoru. A to z jednoduchého dôvodu. Prijmú sa stanovy, na základe ktorých akýkoľvek iný názor bude môcť vedenie STZ potlačiť a trestať. Navyše, nové stanovy zabezpečia navýšením počtu hlasov pre Slovan a Sláviu STU taký pomer síl, na základe ktorého už nikdy v budúcnosti tieto dva kluby voľby neprehrajú.”  



Napriek tomu menšie kluby splnomocnili funkcionárov STZ k tomu, aby boli tieto zmeny uvedené do praxe?

“A práve preto by som chcel varovať všetky bratislavské kluby, či je práve toto zdravé a prirodzené. A či je skutočne v ich záujme, aby dva veľkokluby za vďačnej podpory ďalších troch držali v šachu svojou nadpolovičnou väčšinou mandátov pri každom jednom hlasovaní ďalších 48 klubov? Osobne si myslím, že takéto rozloženie síl určite nemá nič spoločné s normálnym nastavením regionálnej organizácie.”

V prospech navrhovaných kandidátov hlasovali aj tí funkcionári, ktorí predtým aktívne spolupracovali s BTZ. Ako vám zdôvodnili zmenu ich postoja?

“Zmenu postoja evidujem iba v kluboch TK Petržalka, Tenis Bedminton Lužná a Tenisová škola Petržalka, ktoré vlastní rodina Kratochvílovcov. Ostatné kluby hlasujúce v prospech kandidátov STZ sa doposiaľ na valných zhromaždeniach nezúčastňovali. O tom, čo ich k zmene názoru viedlo, môžem iba špekulovať,  pričom mi neprináleží hodnotiť ich konanie. Peter Kratochvíla mi to vysvetlil tým, že si musí hľadieť vlastné záujmy a to, čo je pre jeho klub najlepšie. Viem o tom, že petržalské kluby riešia situáciu s končiacimi sa nájomnými zmluvami a možnosťou ich predĺženia. Je to dôležitá a pre nich existenčná otázka. Pán Kratochvíla sa rozhodol podporiť staré kádre a my ostatní sa môžeme len domnievať prečo. Myslím si, že tenisová verejnosť nájde odpoveď sama.”

Zdroj: ts – Igor Uher

 

 

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

12 + 6 =