Home Najdôležitejšie Francúzi ešte v daviscupovom finále žijú – vo štvorhre znížili na 1:2

Francúzi ešte v daviscupovom finále žijú – vo štvorhre znížili na 1:2

LILLE – Tenisti Francúzska doma v Lille (antuka v hale) znížili vo finálovom stretnutí proti Chorvátsku na 1:2. Vo štvorhre sa o to postarali Pierre-Hugues Herbert s Nicolasom Mahutom po výhre 6:4, 6:4, 3:6, 7:6(3) nad dvojicou Mate Pavič a Ivan Dodig.

O prvom dejstve rozhodol jeden brejk. Získali ho tenisti Francúzska pri servise Ivana Dodiga a šli do vedenia 4:3. Bez problémov dotiahli prvý set do víťazného konca.

Aj druhý set rozhodol jediný brejk. Francúzi sa k nemu opäť dostali cez servis Ivana Dodiga a šli do vedenia 5:4. V predchádzajúcej hre museli aj domáci riešiť jeden brejkbal, keď Herbert zaváhal a spravil dvojchybu. Chorváti ho však zužitkovať nedokázali. Francúzi sa však šance chopili a následne šli do vedenia 2:0 na sety, keď zvládli aj podanie.

Tretie dejstvo odštartovali Francúzi brejkom. Hneď v prvom geme po prvý raz prelomili podanie Mateho Paviča. Problémy mali hostia aj v ďalšej hre na podaní, keď museli pri Dodigovom servise pri takmer desať minút trvajúcom boji odvracať štyri brejkbaly, ale zvládli to. Chorváti ešte neskôr získali nádej na obrat, keď po prvý raz v zápase zlomili servis Herberta a vyrovnali na 3:3. Nabudení Chorváti už v ďalšej hre na riterne opäť zaútočili, brejkli aj Mahuta a za stavu 5:3 šli servovať na víťazstvo v treťom sete a zvládli to bez problémov.

Štvrtý set bol dlho bez brejku, hoci Chorváti boli po získanom sete očividne nabudení. Za stavu 5:4 pre domácich sa aj vďaka dvojchybe Paviča dostali Francúzi k mečbalom pri vedení 40:0.

Domáce publikum začalo skandovať, kričať, až Pavič ich začal ironicky povzbudzovať a Mahut iba neveriacky krútil hlavou a prosil ich o ticho. Po netrafení prvého servisu chorvátskym hráčom sa začala ďalšia vlna skandovania. Pavič si však s tlakom poradil a odvrátil mečbal. Nemiestne povzbudzovanie zo strany domácich pokračovalo a servujúcemu tenistovi praskli nervy a šiel sa sťažovať rozhodcovi, ktorý divákov utíšil.

Chorvát napriek nepriazni publika gem zvrátil a vynútil si vyrovnanie na 5:5. Oba tímy zvládli aj nasledujúce gemy na podaní a tak o víťazovi rozhodoval tajbrejk. V ňom si už Francúzi nenechali ujsť triumf, keď sa dostali do vedenia 6:3 a premenili hneď prvý tajbrejkový mečbal.

• Francúzi odvrátili sedem v deviatich brejkbalov
  • videli sme 111 víťazných úderov – 61 na strane domácich a 50 predviedli hostia
  • Herbert s Mahutom vyhrali 143 výmen, Pavič s Dodigom o štyri menej
  • zápas trval tri hodiny a 38 minút

Francúzi odvrátili hrozbu prehry v celom stretnutí. Zajtra sa stretnú od 13:00 Jérémy Chardy a Marin Čilič. Chorvátsky dlháň tak bude mať ďalšiu šancu rozhodnúť, keďže stav stretnutia je momentálne 2:1 pre jeho krajinu.