Nick Kyrgios
Nick Kyrgios (Foto: TASR/AP - Shuji Kajiyama)

FOTO Zmenený Kyrgios ako jeden z favoritov Australian Open: Dávam si pozor na jedlo, spánok a tvrdo trénujem

MELBOURNE – Čakanie na austrálsky triumf z domáceho grandslamu prelomila minulý rok Ashleigh Bartyová, ktorá o dva mesiace neskôr šokujúco ukončila kariéru. Nick Kyrgios má rovnaké plány, ak raz vyhrá grandslam, okamžité skončí. Na Australian Open 2023, ktoré v pondelok štartuje, vstúpi wimbledonský finalista po životnej sezóne ako jeden zo spolufavoritov.


V minulosti častokrát navštevoval rôzne krčmy a bary, dnes je vegánom, ktorý dbá na svoju životosprávu. Minuloročný úspech, ktorým bolo finále Wimbledonu, mu rozhodne zachutil. Ešte počas US Open prehlásil: “Myslel som, že po Wimbledone zo mňa všetko opadne, ale chcem od seba ešte viac. Každý deň si dávam pozor na jedlo, spánok a trénujem tvrdo. Ani sa nespoznávam,” krútil hlavou.

Už v New Yorku bol považovaný za jedného z najväčších favoritov, v osemfinále vyradil obhajcu titulu Medvedeva, aby o kolo neskôr prehral s ďalším Rusom Chačanovom. Mal všetkého dosť, doma v Austrálii nebol štyri mesiace, prišiel o narodenie synovca a jeho matka mala zdravotné problémy.

Často hovorí o tom, aký nespravodlivý je tenisový život voči Austrálčanom. Z turnajov nemajú šancu vrátiť sa domov, väčšinu času trávia na cestách po Európe a Severnej Amerike. Život zabalený v taškách. Ale teraz, keď je už niekoľko mesiacov doma, sa napriek menším zdravotným problémom cíti svieži a odhodlaný. Nový rok, nová energia. “Som pripravený vyhrať grandslam,” vyhlásil opakovane počas sezóny 2022. Teraz má ďalšiu šancu.

Generačný talent Kyrgios nemá žiadneho trénera a s obľubou tvrdí, že by s ním žiadny nevydržal. Hoci sa počas zápasov správa ako hulvát a mrzutý človek, jeho kolegovia vedia, aké bystré tenisové myslenie má. Tí, s ktorými sa priatelí, si k nemu vraj dokonca chodia po rady pred zápasmi.

On sa zasa spolieha na svojich najbližších. Renesancia jeho kariéry sa zhoduje s jeho zoznámením s Costeen Hatzi, tvárou sociálnych médií. Zoznámili sa koncom roka 2021 na Instagrame, keď si Kyrgios vyberal zrkadlo do svojho domu. Pozrel si jej profil a potom jej prišiel zaklopať na dvere. Hatzi hovorí o láske na prvý pohľad, okamžite s ním začala obchádzať svetové turnaje. Spočiatku nemala o tenise ani poňatia a pýtala sa, ako sa vlastne počíta skóre. “Môže mu zdvihnúť náladu, motivovať ho a inšpirovať. Zatiaľ čo predchádzajúce vzťahy mu priniesli pravý opak,” povedal tenistov agent Stuart Duguid.

Kyrgios otvorene hovorí o svojej minulosti. Ako najmladší z troch súrodencov mal ťažké detstvo kvôli tmavšej farbe pleti a nadváhe. Ako mu otec vo veku 14 rokov proti jeho vôli vzal sen o veľkej basketbalovej kariére a rozhodol sa, že zostane pri tenise. Ako sa po prelomovom triumfe nad Rafaelom Nadalom vo Wimbledone v roku 2014 stal skutočne slávnym a život v žiari reflektorov ho ubíjal.

Cesta k náprave počas koronavírusu

Cesta k náprave sa pre neho začala pandémiou koronavírusu, ktorá ochromila svet. V sezónach 2020 a 2021 odohral Kyrgios len 24 oficiálnych zápasov a zostal doma v Canberre s gréckym otcom Giorgosom a malajzijskou mamou Nill. Rozhodol sa pomáhať iným, chodil po susedoch a roznášal im nákupy, aby nemuseli chodiť von. S deťmi v nemocnici sa rozprával prostredníctvom videa. A uvedomil si, že hoci tenis často nenávidí, je to jediná vec, v ktorej je naozaj dobrý. A ak chce niečo zmeniť, musí sa zmeniť. Zanechal alkohol a večierky, začal sa správať ako profesionálny športovec.Nebol to šprint, bol to proces, ktorý fungoval. Sezónu 2022 ukončil s bilanciou 37 víťazstiev a 10 prehier. Získaním bodov do wimbledonského finále by zaútočil na prvú desiatku rebríčka. “Ale na tom nezáleží. Každý vie, aký som dobrý,” chvastá sa rád.

Australian Open vyhral už dvakrát

V roku 2013 porazil vo finále juniorského turnaja svojho priateľa Thanasiho Kokkinakisa. V minulom roku spolu dosiahli veľkolepý úspech a získali titul vo štvorhre. Tento rok si len napísali – ideme do toho znovu? Odpoveď bola ÁNO. “Minulý rok to bola skvelá jazda, tento rok si ju užijeme znovu. Ale nepreháňajme to. Obaja sme srdcom singlisti a ak sa nám bude dariť, radšej sa rozhodneme pre štvorhru,” povedal Kyrgios fanúšikom.

Zdroj: ts

About Roderik Pastier

Check Also

Viktória Kužmová

VIDEO Hrunčáková opäť bojovala, ale nestačilo to: Naša lucky loserka si v Číne o finále nezahrá

KANTON – Slovenská tenistka Viktória Hrunčáková neuspela vo štvrťfinále dvojhry na turnaji WTA v Kantone. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

13 − one =