NEW YORK – Rozdiel medzi mužmi a ženami na profesionálnom okruhu je stále obrovský. Hoci na niekoľkých turnajoch už dostávajú rovnaké finančné odmeny, na väčšine turnajov to tak nie je. Ženský okruh WTA zaostáva najmä v kategórii WTA 250, čo doslova šokovalo Denisa Shapovalova. Podľa neho je nemožné, aby sa profesionálky za takýchto podmienok skutočne uživili a zabezpečili.
Napriek tomu, že Shapovalov má len 23 rokov, o svoju budúcnosť má po finančnej stránke vystarané. Bývalá svetová desiatka si len na prize money zarobila viac ako desať miliónov dolárov, k tomu je potreba pripočítať sponzorské zmluvy.
Už dlhé roky sa hovorí o potrebe rozdeliť prize money rovnako medzi mužov a ženy. Na spoločných turnajoch sa to relatívne darí, ale na ostatných podujatiach je situácia oveľa horšia. Po tom, čo ho jeho priateľka Mirjam Bjorklundová (145. hráčka sveta) oboznámila so situáciou na okruhu WTA, rozhodol sa napísať esej s názvom „Rodové rozdiely by nemali existovať“, ktorú uverejnil na webovej stránke The Players Tribune.
„Bol som naivný, čo sa týka tenisu. Keď som začínal, tak trochu som predpokladal, že s mužmi a ženami profesionálmi sa zaobchádza rovnako. Jednoducho to dávalo zmysel, viete? Prečo by to malo byť inak?“ napísal Shapovalov v úvode.
Oči mu vraj otvorila jeho 24-ročná priateľka Mirjam Bjorklundová. Švédskej tenistke sa vlani podarilo kvalifikovať do hlavnej súťaže turnaja WTA 250. „Povedal som jej, že je skvelé, že len za účasť v hlavnej súťaži dostane sedemtisíc dolárov. Nikdy nezabudnem na výraz jej tváre,“ priznal.
Keď mu Bjorklundová povedala, že za úspešnú kvalifikáciu dostane sotva pätinu toho, čo si Shapovalov myslel, neveril vlastným ušiam. „Nie som si istý, či si všetci uvedomujú, že to poškodzuje tenis,“ pokračoval Kanaďan, ktorý si urobil prieskum, ktorý ho veľmi znepokojil.
„Veľké hviezdy sa nemusia obávať, ale pre nás ostatných ide o prežitie,“ napísal. „Zdá sa, že ak ste tenistka, vaše šance na prežitie medzi profesionálmi sú veľmi malé. A to len preto, že ste žena,“ poznamenal a pridal ďalšie príklady.
„Minulý rok sa vo Washingtone konal spoločný turnaj, muži hrali päťstovku, ženy dvestopäťdesiatku. Víťaz prvého kola medzi mužmi dostal 14 280 dolárov, ženy len 4100 dolárov. Turnaj, na ktorom hrala aj Jessica Pegulová z TOP 10, mal pre šampiónku pripravených 33 200 dolárov. Keď som ja postúpil na turnaji v Soule na ATP 250 do finále, ako porazený som zinkasoval 100 tisíc dolárov. Myslím si, že to je obrovský rozdiel,“ opísal šokovane.
Víťaz zatiaľ jediného turnaja ATP v Štokholme (2019) verí, že tento prístup by sa mal zmeniť. Veď aj ženy musia tvrdo pracovať, aby sa dostali na určitú úroveň, a veľa tomu obetujú, pričom majú menšie šance uživiť sa v porovnaní s tenistami. „Možno práve to môže byť dôvodom, prečo sa talentované dievča nestane profesionálkou, a to len preto, že sa so ženami zaobchádza nespravodlivo. Dajme všetkým rovnakú šancu a vyplácajme im rovnaké odmeny,“ povedal.
„Prestaňme hovoriť o potrebe znižovať rozdiely medzi pohlaviami. Ak chceme, aby bol tenis spravodlivý, nemali by byť žiadne rozdiely,“ dodal.
Zdroj: ts
Pridajte komentár