Home Najdôležitejšie Federer vs Nadal: Kto je najlepší v histórii?

Federer vs Nadal: Kto je najlepší v histórii?

by Marek Vaňous

Najlepší tenista všetkých čias. Titul, o ktorý sa hádajú fanúšikovia po celom svete. Pre niektorých patrí Federerovi, iní ho posúvajú „Rafovi“. Komu teda patrí?

Federer

Je viac než dosť argumentov na jednu aj druhú stranu. V prospech Rogera hovorí ten najprestížnejší – počet grandslamových titulov. K tomu vyhral šesťkrát Turnaj majstrov, teda priamy súboj absolútnej špičky o neoficiálny titul majstra sveta. Nadalovi sa to nepodarilo ani raz. No a nezabúdajme na post svetovej jednotky. Nikto ho nedržal v rukách tak dlho ako Švajčiar a už vôbec nie v takom veku. Jeho dominancia trvá už neuveriteľných 15 rokov a fakt, že aj pred 37-kou dokáže nielen držať krok, ale vládnuť celej tour, z neho robí absolútny unikát.

Nadal

No a potom je tu druhý pohľad na vec. Fanúšikovia Nadala pravidelne argumentujú predovšetkým vzájomnou bilanciou. A tú má stále na svojej strane Španiel. Vyhral 23 z 38 súbojov, v ktorých sa stretli a ako jediný svojho soka dokázal zdolať aj na jeho posvätnej grandslamovej pôde. Federerovi sa parížska odveta za Wimbledon 2008 nikdy nepodarila. Okrem toho má „Rafa“ viac titulov na úrovni Masters 1000, olympijské zlato v singli a, samozrejme, tých neuveriteľných 11 trofejí z Roland Garros. To všetko za oveľa kratšiu dobu. Má totiž o päť rokov menej ako Roger.

Stačilo!

Federerov fanklub zvyčajne rýchlo reaguje Švajčiarovou päťzápasovou víťaznou šnúrou z posledných rokov, „Nadalisti“ zas povrchom, na ktorom sa hralo. „Rogerovci“ vytiahnu argument o počte turnajov, ktoré môže hrať Rafa na antuke v porovnaní s trávou a tak ďalej a tak ďalej.

K čomu je však táto debata dobrá? Samotní hráči ju nikdy neriešili a ich nekonečný vzájomný rešpekt či dokonca priateľstvo by mohli inšpirovať aj všetkých fanúšikov. Prestaňme teda konečne riešiť, kto je lepší. Prestaňme znevažovať úspechy toho druhého. Máme šancu sledovať dvoch či dokonca troch najlepších tenistov všetkých čias v priamych súbojoch, a to je privilégium, ktoré nám môžu priaznivci iných športov iba závidieť.

Užívajme si to teda naplno. Druhú podobnú šancu zrejme nikdy nedostaneme.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

six + nine =