Home Najdôležitejšie Federer skončil – prekvapenie roka v číslach a postrehoch

Federer skončil – prekvapenie roka v číslach a postrehoch

by redakcia tenisovysvet.sk

Predpovedalo sa, že Roger Federer bude mať trávnatú sezónu rovnako dominantnú, ako Rafael Nadal tú antukovú. Nestalo sa. Po turnaji v Halle odchádza bez titulu aj vo Wimbledone. Niečo také sa za posledných 15 rokov stalo iba trikrát. 

Federer nemal mať na trávnikoch konkurenciu. Nadal bol bez prípravy, po náročnej antukovej šnúre a s mizernými výsledkami za ostatných 5 rokov. Djokovič bol bez formy, bez sebavedomia a dlhodobo bez titulov. Murray si Wimbledon po Queense dokonca rozmyslel.

Do ďalšej vlny vyzývateľov sa zaraďovali Zverev, Čilič, Kyrgios, Raonič, prípadne Dimitrov. Nikto z nich však nemal potrebné rozpoloženie a samotný turnaj to potvrdil. Mladé pušky opäť nestrieľali, znovu to ťahali staré známe tváre. Priemerný vek štvrťfinalistov bol 31 rokov. V semifinále to bude ešte o rok viac.

Ale späť k Federerovi. Počítať budeme od roku 2003, keď vyhral svoj prvý Wimbledon a odkedy zaznamenával fantastické štatistiky. Prvých sedem rokov prehral na tomto povrchu jediný zápas. Tento rok je iba štvrtý, počas ktorého na tráve prehral viac ako raz. Kevin Anderson je 13. tenista, ktorý ho počas týchto 15 rokov porazil. Bilancia sa v tejto chvíli zastavila na hodnote 158:15.

Že sa to podarí práve Bornovi Čoričovi a Kevinovi Andersonovi sa rozhodne nečakalo. Ani omylom. Najmä spôsob, akým to dokázal Juhoafričan, robí z tohto zápasu najväčší šok doterajšej sezóny. Väčší obrat sa proti Federerovi podaril už iba Djokovičovi na US Open v sezóne 2011 (6:7(7), 4:6, 6:3, 6:2, 7:5).

Práve to bol jeden z dvoch zápasov, ktoré Federer v kariére stratil z vedenia 2:0. Tým druhým bol Tsonga, ktorý s ním v rovnakom roku otočil zápas vo Wimbledone (3:6, 6:7(3), 6:4, 6:4, 6:4).

Sezóna 2018, rovnaké dejisko, vedenie 2:0 na sety a za stavu 5:4 v treťom dokonca mečbal pre Švajčiara. V tomto momente mal Federer na konte 34 vyhratých wimbledonských setov za sebou. Vyrovnal tak vlastný rekord z rokov 2005/2006. Ale neprekonal.

Už predtým prišiel počas zápasu o inú sériu. Od minuloročného semifinálového zápasu s Tomášom Berdychom si udržal 85 servisov. Šnúru pretrhol Anderson v druhom sete a nakoniec Federera brejkol štyrikrát.

Z pohľadu toho, koľko spálil Švajčiar možností – či už na uzavretie zápasu alebo na návraty do setov – bol zápas s Andersonom unikátny.

Toto je ich krátky prierez: 

 1. Mečbal na príjme za stavu 2:0 5:4 A:40*
 2. Tri brejkbaly za stavu 2:0 5:6 40:0*
 3. Brejkbal za stavu 2:1 4:5 A:40*
 4. Vedenie za stavu 2:2 3:2 30:0*
 5. Brejkbal za stavu 2:2 4:3 A:40*
 6. Vedenie za stavu 2:2 6:5 30:0*
 7. A napokon vedenie za stavu 2:2 7:6 30:15*

Toto sú presne tie situácie, ktoré Federer využíva na záverečný knokaut. Často pri nich býva stopercentný, no tentoraz skončil s bilanciou 0:7. Kevin Anderson pri nich ukázal ohromnú mentálnu silu a viackrát si pomohol vlastnoručne.

Výsledné postrehy:

 • Videli sme prvú kariérnu prehru Federera z mečbalu v treťom sete
 • Kevin Anderson prvýkrát zdolal nielen Federera, ale celkovo hráča postaveného takto vysoko
 • Odohrá vďaka tomu s Johnom Isnerom najvyššie semifinále v histórii (203 cm vs 208 cm)
 • Obaja dlháni si po Wimbledone urobia rebríčkové maximum
 • Roger Federer vypadol takto skoro prvýkrát od prehry so Sergejom Stachovským v sezóne 2013
 • Wimbledonská decima je už pravdepodobne z hry von

Uvidíme buď Djokovičov štvrtý, Nadalov tretí miestny titul alebo senzačného prvovíťaza.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

eighteen + twelve =