Home Najdôležitejšie Federer prezradil kľúč k tenisovej dlhovekosti

Federer prezradil kľúč k tenisovej dlhovekosti

by Michal Pokrivka

ŠANGHAJ – Po včerajšom postupe do 3. kola ATP Masters 1000 turnaja v Šanghaji odpovedal Švajčiar Roger Federer na niekoľko zaujímavých otázok.

Kľúč k dlhovekosti

„Momentálne som veľmi spokojný s úrovňou svojej hry. Kedysi končili hráči vo veku 29 – 32 rokov, dnes je to, dajme tomu, vo veku 31 – 35 rokov. Ale každý hráč sa musí rozhodnúť. Musí zohľadniť, ako je na tom jeho telo, v akej životnej etape sa nachádza, či má rodinu, či ho unavuje cestovanie. Odmeny sa stále zvyšujú, možno je to ďalšia motivácia zostať na okruhu dlhšie,“ myslí si 36-ročný rodák z Bazileja.

„Myslím si tiež, že sú dnes hráči zdravší. Viac investujeme do cestovania s masérmi, fyzioterapeutmi, viac sa venujeme rehabilitáciám. Aj organizátori nám poskytujú lepšie služby počas turnajov,“ pokračoval tok Federerových myšlienok.

„Cestovanie je dnes jednoduchšie ako pred 30 rokmi. Môžeme lietať do viacerých miest priamo, bez prestupovania. Všetky tieto aspekty prispievajú k tomu, že môžeme hrať dlhšie. A keď mladí hráči vidia, že je tu ‚Rafa‘, ja, alebo v minulosti Agassi, inšpiruje ich to pokúsiť sa zotrvať na vrchole minimálne rovnako dlho,“ dodal na tému dlhovekosti švajčiarsky velikán.

Tenis v Ázii

Keďže sa hrá v Šanghaji, novinári nemohli vynechať ani otázky týkajúce sa „Fedexovho“ názoru na budúcnosť ázijského tenisu. „Úprimne, je pre mňa ťažké povedať, ako to tu napreduje. Nikdy som nebol v Národnom tenisovom centre tu, v Japonsku alebo inej podobnej krajine. Neviem, ako to funguje. Zdá sa, že Čína má momentálne viac hráčov ako v minulosti,“ odpovedal 19-násobný grandslamový šampión.

„Myslím, že dnes je v tomto regióne širšia základňa hráčov, čo je dobrý začiatok. Z toho, čo som počul, usudzujem, že víťaz juniorského US Open (Wu Ji-ping) má potenciál dostať sa do top 100 a možno aj top 50,“ spomenul najväčšiu nádej čínskeho mužského tenisu a pokračoval, „bola by to veľká vec. Inšpirácia pre mladých hráčov. Niečo podobné ako dosiahol Kei Nišikori, ktorý prekonal všetky japonské rekordy. Myslím, že vidíme viac ázijských hráčov.“

„Samozrejme, nehrá už Thajčan Paradorn Srichaphan, ale v budúcnosti uvidíme ešte viac ázijských tenistov. Tenis ale nie je len vytrvalostný šport, je to skôr hra. Takže potrebujete veľa hráčov, vášeň a správny tréning. Samozrejme, priviesť sem zahraničných trénerov je kvôli jazykovej bariére vždy výzva. Schopnosť komunikovať s hráčmi môže byť problém,“ dodal Federer.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

5 − 2 =