Home Najdôležitejšie Federer presvedčivo zdolal na Turnaji majstrov Andersona, postupujú obaja

Federer presvedčivo zdolal na Turnaji majstrov Andersona, postupujú obaja

by Jana Sedláková

LONDÝN – Roger Federer zdolal v záverečnom zápase skupiny Lleytona Hewitta na Turnaji majstrov v Londýne (8 500 000 USD, tvrdý povrch v hale) Kevina Andersona po setoch 6:4, 6:3.

V prvej polovici úvodného setu obaja hráči poľahky zvládali hry na servise. Po dvojchybe však Kevin Anderson poslal Rogera Federera do brejkového vedenia 4:3. O podanie prišiel Juhoafričan čistou hrou. Vzápätí sa vrátil, keď Švajčiarovi nevyšiel gem na servise a taktiež po vlastnej chybe daroval súperovi podanie. Nemuselo ho to mrzieť, následne opäť zlomil podanie Andersona čistou hrou a šiel servovať na víťazstvo. Juhoafričan mal sľubný náskok 40:0, ale šance nezužitkoval a Federer mohol oslavovať zisk prvého setu.

V druhom dejstve sa zdal byť Federer ešte istejší. Získal tiež brejk na 4:3 a vzápätí ho čistou hrou potvrdil. Na príjme si následne vybudoval náskok 40:15, Anderson oba mečbaly vymazal.  Pre Federera prišla ešte jedna šanca, ktorou už nepohrdol a zvíťazil.

• po druhom servise získal Anderson osem bodov z 25
  • Anderson doteraz na turnaji neponúkol ani jediný brejkbal, dnes ich bolo dovedna šesť a odvrátil dva
  • Federer zvýšil vo vzájomnej bilancii na 5:1

„Som veľmi šťastný. Mal som dobrý plán ako proti Thiemovi tak proti Andersonovi. Každý hráč v skupine bol špecifický. Som rád, že som to zvládol. Hovoril som si, že budem rád, ak to semifinále vyjde, ak nie, nič sa nedeje. Kevin mal už istotu kvalifikácie, mohol byť o čosi uvoľnenejší. Nemyslel som príliš na to, koľko hier potrebujem vyhrať, ak chcem postúpiť. Pomohla mi aj prestávka v lete, vďaka nej teraz hrám lepšie. Nie, nemám žiadne šťastné trenky, nie som poverčivý,“ zasmial sa po zápase Federer.

Víťazom skupiny sa s dvoma bodmi stal práve švajčiarsky tenista. Dva triumfy má na konte aj Anderson, ale lepší vzájomný zápas posiela na líderskú pozíciu práve Federera. Na treťom mieste skončil Dominic Thiem a na poslednej priečke Kei Nišikori. Obaja majú na konte jednu výhru. Federer sa v semifinále stretne s postupujúcim z druhej priečky v skupine Gugu Kuertena. Anderson vyzve víťaza.