Ilustračné foto (Foto: TASR/AP)

Doping mladej Rusky na druhom turnaji medzi dospelými: Kvôli nízkemu veku nezverejnili jej meno

LONDÝN – Medzinárodná agentúra pre bezúhonnosť tenisu (ITIA) pozastavila činnosť ešte len štrnásťročnej ruskej tenistke.


Pripomenula Šarapovovú

Tá s pozitívnym dopingovým testom skončila hneď na svojom druhom profesionálnom turnaji, keď sa v jej vzorke našlo meldónium, teda látka, s ktorou v minulosti mala problémy aj bývalá ruská svetová jednotka Maria Šarapovová.

K pozitívnemu nálezu podľa oficiálnej správy ITIA došlo pri náhodnej kontrole. „Po priznanom porušení pravidiel antidopingového programu potvrdzujeme deväťmesačný zákaz hrania,“ píše sa vo vyhlásení Medzinárodnej agentúry pre bezúhonnosť tenisu, ktorá kvôli nízkemu veku nezverejnila hráčkino meno.Dopingový nález na druhom turnaji medzi ženami

„Má len 14 rokov a v januári tohto roku hrala ešte len svoj druhý turnaj ITF medzi dospelými. Práve počas neho bola vybraná na náhodný antidopingový test. Vzorka bola zaslaná do akreditovaného laboratória WADA, ktoré v ňom detekovalo prítomnosť meldónia. Tá bola následne potvrdená aj v druhej vzorke,“ uvádza sa na webe ITIA.

„Vzhľadom k veku, tenisovej úrovni a nedostatočnej antidopingovej informovanosti bol trest stanovený na deväť mesiacov s účinnosťou od 5. marca, kedy bola hráčkina činnosť dočasne pozastavená. Dovtedy sa nesmie zúčastniť akýchkoľvek tenisových akcií organizovaných či schválených riadiacimi orgánmi tohto športu,“ uviedla Medzinárodná agentúra pre bezúhonnosť tenisu, čo znamená, že dištanc mladej Ruske skončí 4. decembra.Šarapovová sa dočkala zníženia trestu

Meldónium je metabolickým modulátorom, ktorý je zaradený na zoznam zakázaných látok. V roku 2016 naň bola pozitívne testovaná aj Maria Šarapovová, ktorá po pôvodnom dvojročnom teste dostala skrátený dištanc na 15 mesiacov. Bývalá svetová jednotka a päťnásobná grandslamová víťazka sa bránila tým, že užívala látku po konzultácii s lekárom kvôli nedostatku horčíka a proti cukrovke, ktorá je v jej rodine dedičná.

Zdroj: ts

About Majo Malinovský

Check Also

Alex Molčan, ATP Miami Open

Obidvaja sa dali ošetrovať: Fantastický Molčan v Miami vyradil aj nasadenú japonskú prekážku

MIAMI – Slovenský tenista Alex Molčan zvládol na prestížnom podujatí Miami Open na Floride aj …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

15 + ten =