Silný príbeh: Dominika Cibulková – Pre výšku ju odpisovali, ona sa stala najúspešnejšou Slovenkou

by Jana Sedláková

Dominika Cibulková bola bežne zvyknutá, že nastupovala na kurty aj proti súperkám vyšším o 15 či 20 centimetrov. Napriek tomu sa vypracovala na najúspešnejšiu slovenskú singlistku. Spočiatku však len málokto veril, že hráčka s výškou 161 centimetrov sa môže stať svetovou štvorkou. 

Ako nízka hráčka nemala Dominika nikdy veľkú oporu v servise. Na kurtoch však bola známa svojou obrovskou energickosťou a agresívnou hrou. Výška ju prenasledovala celú kariéru. Pri každom úspechu sa vynorili práve poznámky o tom, že má 161 centimetrov.

„Dominika mala vždy problém s tým, že bola menšia ako rovesníčky. Tým pádom aj hráčky, proti ktorým sa postavila, a každý, jej vyhadzoval na oči, že to nemá význam, že to nemôže nikam dotiahnuť,“ povedala o Dominike jej mama Katarína Cibulková pre reláciu Reflex v roku 2014, keď sa Slovenka vrátila z Australian Open, kde si zahrala finále. Citoval ju vtedy portál sportky.sk.

Ako však vtedy povedala jej mama, práve fakt, že pri jej výške jej iba málokto veril, ju celú kariéru hnal vpred.

Najúspešnejšia Slovenka na grandslamoch

Premiéru na grandslamovom turnaji mala Dominika Cibulková ešte v roku 2007 ako 18-ročná. Kvalifikovala sa na Roland Garros a dosiahla tam hneď 3. kolo. O dva roky neskôr už bola v Paríži iba krok od finále. V semifinále vtedy podľahla svetovej jednotke Dinare Safinovej.

„Dnes som to celkovo nezvládla. Doľahlo na mňa zrejme to, že som sa dostala na takomto veľkom turnaji až do semifinále,“ povedala vtedy po prehre. V sotva 20 rokoch sa stala v tej dobe iba druhou Slovenkou v grandslamovom semifinále.

Postupne si v nasledujúcich rokoch pripísala osmičku najlepších na US Open, Wimbledone a potom sa opäť do tejto fázy dostala na Roland Garros 2012. V Paríži dokonca vyradila vtedajšiu svetovú jednotku Viktoriu Azarenkovú.

Je to pre mňa veľmi dôležité víťazstvo. Tento rok som odohrala veľa zápasov, v ktorých som bola blízko k úspechu, no nezvládla som koncovku. Som šťastná, že teraz to vyšlo. Mohol by to byť zlom v mojej kariére,“ povedala po zápase. Od tohto úspechu už však na Roland Garros nikdy viac neprešla 3. kolom.

Do určitej miery to, ako povedala, zlom skutočne bol. Jediný grandslamový turnaj, kde jej ešte chýbalo štvrťfinále, bol Australian Open. V roku 2014 však melbournskú smolu zlomila. Nielen, že prešla po výborných výkonoch do štvrťfinále, ale šla ešte ďalej. V semifinále hrala so svojou veľkou rivalkou Agnieszkou Radwaňskou. Tentokrát nečakane hladko zvíťazila. Súperke povolila iba štyri hry a prebojovala sa ako historicky prvá slovenská tenistka do finále grandslamového turnaja. V ňom síce podľahla Li Na, no i tak sa nezmazateľne zapísala do histórie slovenského tenisu.

V marci sa už premiérovo v kariére pozrela do elitnej desiatky. Vtedy prešla do semifinále prestížneho turnaja v Miami, kde opäť nestačila na Li Na.

Pri finálovej obhajobe prešla o rok do štvrťfinále, v ňom neúspešne čelila vtedajšej absolútnej suverénke Serene Williamsovej, ktorá v predmetnom roku 2015 vyhrala tri grandslamy.

Úžasný rok 2016

Najúspešnejšia sezóna 2016 sa začala nenápadne. Finále na menšom turnaji v Acapulcu a triumf na ďalšom menšom podujatí v Katoviciach. Antuková sezóna ju naštartovala k skvelým výsledkom. Bola v prestížnom madridskom finále, kde podľahla Simone Halepovej. Už v 1. kole pritom vyradila svoju večnú rivalku Agnieszku Radwaňskú.

Na tráve od nej priveľké očakávania nemal nik. Možno aj preto mala symbolicky v deň wimbledonského finále naplánovanú svadbu. V Eastbourne však nečakane dokráčala k prvému titulu na tráve v kariére. Na ceste doň vo štvrťfinále opäť zdolala kedysi neobľúbenú Agnieszku Radwaňskú.

Darilo sa jej aj vo Wimbledone. Prvé tri prekážky zvládla bez problémov a v osemfinále ju opäť čakala Radwaňská. Hráčky vtedy zviedli neuveriteľnú bitku. Nakoniec sa po výsledku 9:7 v treťom sete z postupu tešila Cibulková. WTA tento duel dokonca nominovala na cenu zápas roka. Začalo sa tak vo veľkom riešiť, či nie je na mieste odložiť svadbu. Odpoveď však nakoniec dalo ďalšie kolo. Očividne unavená Slovenka nedokázala vzdorovať Jelene Vesninovej a jej cesta sa skončila vo štvrťfinále.

V tom čase Cibulková stále nepatrila stabilne do elitnej desiatky. V lete sa do nej na jeden týždeň pozrela, no definitívne sa medzi elitu zaradila až v úplnom závere roka. Po skvelých výkonoch a postupe do finále prestížneho turnaja vo Wu-chane, kde podľahla Petre Kvitovej, sa stala svetovou osmičkou. Pomaly sa o nej začalo hovoriť ako o možnej adeptke na MS WTA Tour. Ešte však potrebovala nejaké body, aby svoju účasť potvrdila.

A to sa jej podarilo. Vyskúšala si menšie podujatie v rakúskom Linzi. Vedela, že potrebuje uhrať čo najlepší výsledok, ak si chce zahrať medzi elitou. Predviedla neuveriteľnú jazdu. Nestratila ani jeden set, celkovo iba v dvoch prišla o viac ako štyri gemy a dokráčala nielen k tretiemu titulu v sezóne, ale aj k postupu na záverečný turnaj sezóny.

Tam sa ako s prvou stretla so suverénkou sezóny Angelique Kerberovou. Hoci prehrala, predviedla bojovný výkona a získala set. Proti Madison Keysovej v druhom zápase síce nemala nárok, no aj do tretieho duelu proti Simone Halepovej išla s teoretickou nádejou na postup zo skupiny. Práve vďaka suverénnym výkonom Angelique Kerberovej Slovenka, ktorá jej ako jediná vzala set, bojovala o semifinále. Potrebovala však presvedčivo zdolať Halepovú. A podarilo sa. Triumf 6:3, 7:6(5) a zvyšné okolnosti zariadili, že práve ona postúpila z trojice jednobodových hráčok.

V semifinále ju preverila Svetlana Kuznecovová. Po veľkom boji sa z postupu tešila naša hráčka. Senzácia bola na svete. Slovenka mala hrať o titul majsterky sveta.

Opäť ju čakala Angelique Kerberová. Vtedy svetová jednotka. Teraz to bol úplne iný zápas. Mal dva sety, oba v prospech Cibulkovej. Po víťazstve 6:3, 6:4 sa iba 161 centimetrov vysoká rodáčka z Bratislavy dočkala historického úspechu pre Slovensko. Dobyla koncoročný šampionát pre osem najlepších. Po ňom sa stala svetovou päťkou.

Náročné obhajoby a ústup

Hoci sa v marci Slovenka dostala na svoje kariérne maximum v podobe štvrtého miesta, žiaden výraznejší výsledok nepridala. Okrem finále v New Havene nedokázala vyhrať viac ako dva zápasy za sebou, často končila v 1. kole. Zatiaľ čo rok 2016 ukončila ako päťka, sezónu 2017 uzatvárala na 26. mieste. Vo svojej biografii priznala, že obhajoby ju skľučovali. Trpela depresiami. Hoci bola na vrchole kariéry, práve úspech, v ktorý zrejme ani nedúfala, spôsobil, že trpela.

V roku 2018 sa jej výkony stabilizovali. Hoci nevyhrala žiaden turnaj, mala niekoľko finálových účastí. V Budapešti nestačila na van Uytvanckovú. V Štrasburgu prežila jednu z najkrutejších prehier svojej kariéry. Proti Anastasii Pavľučenkovovej si zahrala tri tajbrejky, bojovala, zvrátila takmer stratený stav, mala dokonca dva mečbaly, no nakoniec z kurtu odchádzala ako porazená. Po tejto prehre mohli diváci na jej tvári vidieť aj slzy.

Dominika Cibulková ešte predviedla dva dobré grandslamové turnaje. Vo Wimbledone skončila vo štvrťfinále na rakete výborne hrajúcej Jeleny Ostapenkovej. Na US Open v 3. kole zaskočila niekdajšiu víťazku podujatia Angelique Kerberovú, vtedy svetovú štvorku. Podobne ako v preslávenom Singapure, ani tentokrát však nenašla recept na Madison Keysovú.

Vo Wu-chane potom dokonca uštedrila „kanára“ svetovej jednotke Halepovej a prešla do štvrťfinále. V Pekingu zdolala vtedajšiu svetovú deviatku Sloane Stephensovú a prešla opäť medzi osem najlepších. Bol to prakticky posledný väčší úspech v kariére Dominiky Cibulkovej.

Sezónu 2019 takmer celú premaródovala s achilovkou. Na hlavnom okruhu vyhrala iba dva zápasy. Pridala dva triumfy vo Fed Cupe proti Brazílii, kde sa rozlúčila s reprezentáciou. Jej posledným zápasom v kariére vo dvojhre tak zostane prehra v 1. kole Roland Garros s Arynou Sabalenkovou. Na rovnakom podujatí potom ešte hrala s lúčiacou sa Luciou Šafářovou štvorhru. Prehrali tiež v 1. kole.

Kariéra Dominiky Cibulkovej v kocke

Vyhrala osem turnajov na okruhu WTA. Medzi nimi vyčnieva titul z MS WTA Tour 2016. Stala sa iba štvrtou hráčkou v histórii, ktorá vyhrala pri svojom debute. Zahrala si ďalších 13 finále. Získala jeden titul vo štvorhre. Osem sezón ukončila v elitnej tridsiatke. Najvyššie bola na štvrtom mieste sveta. Má na konte šesť grandslamových štvrťfinále, jedno semifinále a jedno finále. Ako jediná Slovenka v histórii sa nielen pozrela do grandslamového finále, ale, čo je taktiež jedinečné, bola minimálne medzi elitnou osmičkou na každom z Grand Slamov.

Slovenská tenistka päťkrát zdolala svetové jednotky. Dvakrát Caroline Wozniacku a po jednom raze Simonu Halepovú, Angelique Kerberovú a Viktoriu Azarenkovú.

Často sa hovorí o jej výške, skutočne je v tomto smere rekordérkou. Je historicky najnižšou víťazkou Turnaja majsteriek. Vyššie ako na Cibulkovej štvrté miesto sa v renkingu dostala jedna hráčka nižšia ako Slovenka – Amanda Coetzerová, ktorá meria 158 centimetrov a bola svetovou trojkou.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

6 + eighteen =