Home Najdôležitejšie Djokovič po štvorsetovej bitke do šiesteho wimbledonského finále

Djokovič po štvorsetovej bitke do šiesteho wimbledonského finále

LONDÝN – Najvyššie nasadený Srb Novak Djokovič zdolal v prvom semifinále grandslamového Wimbledonu (38 000 000 GBP, tráva vonku) španielsku turnajovú 23-ku Roberta Bautistu Aguta 6:2, 4:6, 6:3, 6:2.

Svetová jednotka začala zápas impozantne. Na servise aj na riterne stratila po jednom fiftíne a aj opticky na kurte dominovala. Bautista sa dostal do hry až vo štvrtom geme, ktorý získal cez zhodu – 1:3. Djokovič bol na svojom podaní nezastaviteľný a súpera nepustil k žiadnemu brejkbalu, naopak, sám využil aj druhú brejkovú možnosť, ktorá bola zároveň setbalom.

V druhom sete bol lepší Španiel. Zlepšil kvalitu servisu a aj na príme si si počínal odvážnejšie. Zrazu to bol práve zverenec Mariána Vajdu, kto musel hrať servisgemy cez zhody a odvracať brejkbaly. Hneď pri tom prvom nebol úspešný a Bautista sa ujal vedenia 2:1, ktoré si postrážil až do konca.

To najhlavnejšie z tretieho setu sa odohralo v šiestom a siedmom geme. Djokovič mal k dispozícii prvý brejkbal v sete a vďaka smeču ho premenil. V ďalšej hre sa k dvom príležitostiam na ribrejk dostal španielsky tenista. Srb sa na rozdiel od súpera ubránil – 5:2. Ďalšie šance už Bautista nedostal.

Záverečný set sa niesol plne v réžii Djokoviča. Keď výmeny neukončoval víťaznými údermi, trpezlivo čakal na chyby rozladeného súpera. Na servise aj na sieti bol neomylný, na príjme nútil Španiela k riskantnej hre. Z piatich šancí na brejk využil dve a vstupenku do finále získal víťazným ôsmym gemom – premenil piaty mečbal.

• Djokovič urobil len o jednu nevynútenú chybu menej ako Bautista Agut (29:30)
  • zaknihoval prvú výhru nad Španielom v prebiehajúcej sezóne po dvoch porážkach
  • pomer es 9:5 z pohľadu Srba
  • pomer víťazných úderov 42:34

Vo svojom 25. grandslamovom finále, šiestom wimbledonskom, narazí zverenec Mariána Vajdu na víťaza očakávaného šlágru medzi dvojkou žrebu Švajčiarom Rogerom Federerom a tretím nasadeným Rafaelom Nadalom zo Španielska.

„Plním si ďalší z mojich snov. Musel som však o to tvrdo bojovať, Roberto sa postupne adaptoval na podmienky. Duel sa zlomil v treťom sete, teší ma, že som ho rozhodol v môj prospech. Aj ja rád sledujem rivalitu Federera s Nadalom, aspoň časť stretnutia si pozriem,“ uviedol v prvom rozhovore šťastný víťaz.