Domov Najdôležitejšie Daviscupový finalista Michal Mertiňák: Vedenie STZ to malo šancu zmeniť, ale…

Daviscupový finalista Michal Mertiňák: Vedenie STZ to malo šancu zmeniť, ale…

od Igor Uher
Michal Mertiňák

BRATISLAVA – Anketa o stave slovenského tenisu a jeho príčinách vznikla ako spontánna reakcia tenisovej verejnosti na katastrofálne výsledky Slovákov na tohtoročnom Bratislava Open, ktoré mali za následok množstvo negatívnych komentárov a telefonátov očakávajúcich reakciu z našej strany.


V priebehu posledných týždňov nás oslovili nielen prispievatelia do diskusie, ale aj viacerí tréneri a bývalí reprezentanti, ktorých príspevky priebežne spracovávame. Po tréneroch a funkcionároch Vladimírovi Pláteníkovi, Jánovi Solčánimu, Petrovi Lajkepovi a Dominikovi Šprochovi vám v najbližších dňoch ponúkneme vyjadrenia našich bývalých reprezentantov. Ako prvý z nich nám poslal do redakcie svoje odpovede Dominik Hrbatý. Dnes vám ponúkame vyjadrenie dlhoročnej slovenskej daviscupovej opory vo štvorhre Michala Mertiňáka.

Mertiňák sa do histórie slovenského tenisu najvýraznejšie zapísal ako člen daviscupového výberu, ktorý sa v roku 2005 prepracoval až do finále tejto najprestížnejšej kolektívnej tenisovej súťaže. Vo svojej kariére rodák z Považskej Bystrice zaknihoval úctyhodných 13 turnajových titulov vo štvorhre z hlavného okruhu ATP. V rebríčku štvorhry sa najvyššie dostal v decembri 2009 na 13. priečku. Po zavŕšení svojej profesionálnej kariéry sa dnes už štyridsaťšesťročný Považan venuje trénovaniu mladých talentov. V NTC viedol okrem iných Rebeccu Šramkovú a Viktóriu Hrunčákovú, ktorú doviedol v roku 2019 na 43. priečku v ženskom rebríčku.     

1. Ako vnímate názorovú zhodu Branislava Stankoviča s Milošom Mečířom na tom, že to so slovenským tenisom nevyzerá ružovo?

„Aktuálny stav slovenského tenisu najlepšie vystihuje postavenie Slovákov v rebríčkoch ATP a WTA. Máme hráčov, ktorí už prekročili tridsiatku, sú za zenitom svojej najlepšej výkonnosti a každú chvíľu s tenisom skončia. Či je to Norbert Gombos, Jozef Kovalík, alebo Andrej Martin. Najúspešnejší z nich, Martin Kližan, už aj skončil. Ako je na tom slovenský mužský tenis v súčasnosti? Aktuálne je najlepším Slovákom v rebríčku Lukáš Klein, ktorý je 186. A ostatní až v štvrtej stovke. Takže úprimne, nemáme nejakú perspektívu do budúcna a o štvorhre ani nehovorím.

A položme si rovnakú otázku ohľadom juniorov. Ako sme na tom? Najvyššie je Leon Sloboda na 114. mieste. A ostatní opäť až niekde v štvrtej stovke. Takže keď to zhrniem, žiadna mladá nádej, na kom by sa dalo do blízkej budúcnosti stavať.

V ženách máme jedinú hráčku v prvej stovke, Rebecca Šramková je na 33. mieste, čo je jej doterajšie kariérne maximum. Ostatné sú v tretej stovke a hlbšie. O niečo optimistickejšie sú na tom naše juniorky. Mia Pohánková triumfovala v juniorskej kategórii vo Wimbledone a perspektívna je samozrejme aj Renáta Jamrichová. Juniorky sme však mali vždy dobré. Otázne je, koľké z nich sa presadia aj následne medzi ženami.“

3. Ako dospieť k žiadúcej náprave?

„Stále dokola sa točiť okolo tej istej veci považujem za zbytočné. Vedenie STZ to malo šancu zmeniť. A keď to vo voľbách odmietli, tak nech si bačujú, ako len chcú. Je to vyložene už len na nich. A keď si myslia, že je všetko super nastavené, tak paráda. Držím im palce.“

2. Skúste zhrnúť v niekoľkých bodoch príčinu tohto stavu

„Zväz by sa mal sústrediť na budovanie menších tenisových centier vo väčších krajských mestách po celom Slovensku s tým, že v nich aj podporí najlepších hráčov z týchto lokalít. Namiesto toho však radšej postaví jedno predražené NTC Košice, kde ani nemá kto hrávať. Náklady na košické NTC sú cca 600-tisíc eur ročne, na čo zväz za chvíľu ani nebude mať peniaze.“

4. Ak by ste dostali pozvanie od Miloša Mečířa za okrúhly stôl, prijali by ste ho?

„Pozvanie by som prijal, ale nevidím v tom žiadny zmysel. Ako som už spomínal, túto možnosť mali už pred niekoľkými rokmi a nevyužili ju.“

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

Zanechajte komentár

one × two =