Home Najdôležitejšie Davis Cup – sumár 1. dňa: Taliani prehrali dvojhry, Goffin set

Davis Cup – sumár 1. dňa: Taliani prehrali dvojhry, Goffin set

MADRID – Finálový turnaj Davis Cup 2019 v Madride rozohrali reprezentácie Belgicka, Chorvátska, Kolumbie, Kanady, Ruska a Talianska. Prinášame súhrn prvého hracieho dňa, ktorý vyplnili úvodné zápasy skupín B, D a F.

Skupina B

Chorvátsko – Rusko 0:3

Chorváti mali od úvodu problémy v zápase s favoritmi. Borna Gojo v zápase proti Andrejovi Rubľovovi prišiel o servis až štyrikrát, sám bol na riterne úspešný len raz. Napokon 280. hráč rebríčka prehral 3:6, 3:6.

Do ďalšej dvojhry nastúpila dvojica Borna Čorič – Karen Chačanov. Tento zápas bol podstatne vyrovnanejší, prvý set ukoristil Chorvát. Chačanov ale v ďalšom priebehu prebral opraty zápasu. Čorič kapituloval po trojsetovej bitke a výsledku 7:6(4), 4:6, 4:6.

V záverečnej štvorhre sa proti páru Ivan Dodig/Nikola Mektič postavili úspešní singlisti Chačanov s Rubľovom. Ruskí tenisti mali lepšiu koncovku oboch hraných setov, v prvom ovládli tajbrejk a v druhom využili prvý ponúknutý brejkbal, ktorý bol zároveň mečbalom. Výsledok 7:6(3), 6:4.

Skupina D

Belgicko – Kolumbia 2:1

Steve Darcis otvoril vynovený Davis Cup dvojhrou proti Santiagovi Giraldovi. Od úvodu bol lepším tenistom. Kolumbijčana nepúšťal k brejkbalom, sám si pomáhal skvelým servisom aj efektivitou pri brejkových príležitostiach. Giraldovi povolil päť gemov a zvíťazil 6:3, 6:2.

Následne na kurt nastúpila belgická jednotka David Goffin. Jeho súperom bol Daniel Elahi Galán – 194. hráč rebríčka ATP. Priebeh prvého setu nezodpovedal rebríčku – Goffin uhral len tri gemy a bod pre Belgicko musel vybojovať v troch setoch. Nakoniec triumfoval 3:6, 6:3, 6:3.

Do záverečnej štvorhry nastúpila na belgickej strane dvojica Sander Gillé/Joran Vliegen, Kolumbiu reprezentoval skúsený pár Juan Sebastián Cabal/Robert Farah. Belgičania vyhrali prvý set v skrátenej hre. O náskok však prišli a účastníci Turnaja majstrov vďaka lepším koncovkám v druhom a treťom sete zvíťazili 6:7(5), 6:4, 7:6(3).

Skupina F

Taliansko – Kanada 1:2

Taliansko reprezentoval v úvodnej dvojhre Fabio Fognini. Za Kanadu nastúpil Vašek Pospíšil. Temperamentný Talian v úvodnom sete rýchlo stratil servis a prehrával 1:3, ale manko včas vymazal. Skrátenú hru nezvládol a prehral 5:7. Druhý set bol dlho vyrovnaný, za stavu 5:5 čelil 12. hráč sveta trom brejkbalom a poslednú možnosť neodvrátil. Pospíšil po zmene strán zápas dopodával a vyhral 7:6(5), 7:5.

Diváci v Madride sa následne mohli tešiť na jeden zo šlágrov úvodného dňa – Matteo Berrettini vyzval mladú superhviezdu Denisa Šapovalova. Maratónsky zápas trval takmer tri hodiny. Hráči nepremenili žiadny z brejkbalov. Vyrovnanosť podčiarkli tri tajbrejky. Kanadský mladík mal v závere pevnejšie nervy a po výsledku 7:6(5), 6:7(3), 7:6(5) zabezpečil druhý bod.

Taliansky kapitán na poslednú chvíľu zmenil aktérov na štvorhru. Bolelliho a Sonega nahradili neúspešní singlisti. Tento ťah bol úspešný. Berrettini s Fogninim dokonale zaskočili pár Vašek Pospíšil/Denis Šapovalov. Kanaďania uhrali v prvom sete len dva gemy. V druhom zlepšili svoju hru a vyrovnali stav. Taliani predviedli vynikajúci záver rozhodujúceho setu, keď od stavu 3:3 nekazili. Celkovo zvíťazili 6:2, 3:6, 6:3.