Home Najdôležitejšie Čo Paríž dal, čo vzal: Zverev opäť päťsetový, veľké talianske prekvapenie

Čo Paríž dal, čo vzal: Zverev opäť päťsetový, veľké talianske prekvapenie

PARÍŽ – V 8. hrací deň sa rozdávali prvé miestenky do štvrťfinále. Videli sme očakávané výhry, ale aj veľké prekvapenie. Jeden zápas prinesie víťazku až zajtra, opäť zaúradovala tma.

Muži:

Na postup sa opäť poriadne nadrel Alexander Zverev. Už po tretí raz za sebou potreboval na výhru až päť setov. Jeho súperom bol tentokrát Karen Chačanov. Dvadsaťjedenročný tenista sa stal najmladším parížskym štvrťfinalistom za posledných 8 rokov. Tiež mal vo štvrtom sete problémy, keď ho napomenuli za nepovolený koučing. Po zápase sa vyjadril, že vie, kto je a nemá sa teda príliš čo učiť z tejto výhry, skôr je to o tom, aby vždy našiel spôsob ako vyhrať. Ale je rád, že je schopný hrať na vysokej úrovni aj dlhé zápasy. Po výhre 4:6, 7:6(4), 2:6, 6:3, 6:3 si zahrá svoje prvé grandslamové štvrťfinále v kariére.

Dominic Thiem si po prvý raz v kariére vybojoval výhru nad Keiom Nišikorim. Rakúšan nastrieľal viac winnerov a postupuje 6:2, 6:0, 5:7, 6:4. Dominic a Alexander sa tak stretnú v boji o prvú miestenku do semifinále.

V dobrej forme zatiaľ turnajom pokračuje aj Novak Djokovič. Ten zdolal Fernanda Verdasca, premožiteľa Grigora Dimitrova. Španiel omnoho viac kazil a Srb postupuje hladko 6:3, 6:4, 6:2. Djokovič dosiahol svoje 200. víťazstvo na antuke.

Parížsky šampión spred dvoch rokov si zmeria sily s obrovským prekvapením turnja. Talian Marco Cecchinato pred Roland Garros nikdy nevyhral na grandslame ani zápas. Dnes zdolal 8. nasadeného Davida Goffina. Aby toho nebolo málo, nadelil favoritovi aj „kanára“. Mal celkovo lepšie čísla na servise i na riterne a najmä menej kazil. Postupuje tak po setoch 7:5, 4:6, 6:0, 6:3.

Naj 8. hracieho dňa:

• Najdlhší zápas: 3 hodiny 29 minút – Alex Zverev zdolal Karena Chačanova 4:6, 7:6(4), 2:6, 6:3, 6:3
  • Najkratší zápas: 2 hodiny 25 minút – Novak Djokovič zdolal Fernanda Verdasca 6:3, 6:4, 6:2 (zvyšné dva boli dlhšie max. o 6  minút)

Ženy:

Ako prvá si postup vybojovala Madison Keysová. Na parížskej antuke dosiahla svoje prvé štvrťfinále. Môže sa tak popýšiť tým, že už bola minimálne medzi 8 najlepšími na každom grandslame. Poradila si s premožiteľkou Jeliny Svitolinovej Mihaelou Buzarnescuovou. Tá omnoho viac kazila a tiež sa menej presadzovala na riterne. Aj preto výsledok 6:1, 6:4 hovorí jasne v prospech Američanky.

V zápase dvoch mimoriadne temperamentných tenistkej zdolala Julia Putincevová Barboru Strýcovú 6:4, 6:3. Češka až príliš kazila a zatiaľ čo Kazaška mala po druhom servise dokonca viac vyhraných výmen ako po prvom, Strýcová sa po druhom podaní presadzovala ťažko. Mladá Kazaška tak dosiahla svoje grandslamové maximum. O semifinálovú miestenku si Putincevová zahrá proti Keysovej.

Po veľkom skalpe Petry Kvitovej končí Anett Kontaveitová už v osemfinále. Proti rozbehnutej Sloane Stephensovej nenašla odpoveď. Ich prvé stretnutie po 52 minútach strhla na svoju stranu Američanka 6:2, 6:0. Stephensová po zápase so smiechom povedala, že rozhodne nie je typickou antukárkou, a hoci si hru na antuke užíva, lebo je iná ako ostatné povrchy, určite nie je ženská verzia „Rafu“. Zrejme šlo najmä o narážku na to, ako okrem súboja 3. kola s Camilou Giorgiovou všetky zvyšné stretnutia vybavila expresne za približne jednu hodinu.

Súperkou Stephensovej bude víťazka súboja medzi Caroline Wozniackou a Dariou Kasatkinovou. Ten bol pre tmu prerušený za stavu 1:0 na sety pre Rusku a v druhom je stav 3:3.

• Najdlhší zápas: 1 hodina 30 minút – Julia Putincevová zdolala Barboru Strýcovú 6:4, 6:3 (nedohraný zápas medzi Wozniackou a Kasatkinovou už teraz trvá 1 hodinu a 43 minút)
  • Najkratší zápas: 52 minút – Sloane Stephensová zdolala Anett Kontaveitovú 6:2, 6:0
  • Najviac es: 4 – Madison Keysová
  • Najviac dvojchýb: 5 – Mihaela Buzarnescuová, Daria Kasatkinová (nedohrala)
  • Najmenej dvojchýb: 0 – Madison Keysová, Julia Putincevová, Sloane Stephensová
  • Najviac winnerov: 20 – Daria Kasatkinová (nedohrala)
  • Najviac nevynútených chýb: 33 – Barbora Strýcová
  • Najmenej nevynútených chýb: 11 – Sloane Stephensová
  • Najrýchlejší servis: 190 km/h – Madison Keysová