Home Najdôležitejšie Čo Paríž dal, čo vzal: Anderson nedotiahol zápas, ďalšia favoritka končí

Čo Paríž dal, čo vzal: Anderson nedotiahol zápas, ďalšia favoritka končí

PARÍŽ – Dnešný 9. hrací deň na Roland Garros rozhodol o všetkých štvrťfinalistoch. Ženský program po dvoch odstúpeniach, jednej superrýchlej dohrávke a dvoch expresných zápasoch nepriniesol príliš veľa zaujímavostí pre tradičnú rubriku „Naj z dnešného hracieho dňa“. No páni svojimi dychberúcimi zápasmi skvele zastúpili ženské kolegyne.

Muži:

Podľa očakávaní postupuje Rafael Nadal. Jeho súper, mladý Nemec Maximilian Marterer,vstúpil do zápasu veľmi dobre, keď viedol 2:0, no v ďalšom priebehu to bol už najmä „Rafa“, kto zbieral gemy. Druhý set bol najjednoznačnejší v prospech svetovej jednotky. V treťom opäť Marterer začal výborne, keď viedol 3:1, no „Rafa“ sa opäť vrátil. Šanca obrať superfavorita o set prišla v podobe tajbrejku, no v skrátenej hre opäť dominoval Nadal. Postupuje po setoch 6:3, 6:2, 7:6(4).

Súperom 10-násobného šampióna bude prekvapenie Diego Schwartzman. Ten v prvých dvoch setoch nemal väčší nárok proti 6. nasadenému Kevinovi Andersonovi. No v treťom sa pomaly začal chytať a zápas senzačne obrátil. Zatiaľ čo v 1. a 2. dejstve spravil Juhoafričan 18 nevynútených chýb, od tretieho setu do konca ich nakopil neuveriteľných 75. Argentínec si tak po výsledku 1:6, 2:6, 7:5, 7:6(0), 6:2 zahrá svoje druhé grandslamové štvrťfinále v kariére a prvé na Roland Garros.

O obrat sa v zápase s turnajovou trojkou Marinom Čiličom pokúšal aj Fabio Fognini. Talian prehrával 0:2 na sety, vyrovnal na 2:2, no v rozhodujúcom dejstve zabral opäť favorit. Už vo štvrtom sete mal Chorvát mečbal, no nevyužil ho. Čilič po víťazstve 6:4, 6:1, 3:6, 6:7(4), 6:3 potvrdil, že na Fogniniho to vie a zvýšil vo vzájomnej bilancii na 4:1.

Chorvát si vo štvrťfinále zahrá proti Juanovi Martínovi del Potrovi. Ten zdolal amerického bombardéra Johna Isnera po setoch 6:4, 6:4, 6:4. V prvom aj v druhom sete rozhodol Argentíncov brejk v 7. hre, v treťom síce prelomil súperov servis skôr, no za stavu 5:3 mal na riterne mečbal, no nakoniec si zápas musel dopodávať. Američan spoliehajúci sa najmä na servis dnes nastrieľal najmenej es zo všetkých zápasov (12) a tiež dokázal vyhrať po 2. servise iba 45 % výmen. V prvých troch  kolách mal priemerne toto číslo na úrovni 71 %. Tiež mal najslabšie zapojenie prvého podania zo všetkých zápasov.

Ženy:

Simona Halepová potvrdila, že jej suverénna výhra 6:0, 6:3 nad Elise Mertensovou v Madride nebola náhodná a na Belgičanku vie hrať. Bola dominantná a vyhrala za menej ako hodinu. Parížsky zápas sa síce neskončil „kanárom“, no bol ešte rýchlejší. Svetová jednotka postupuje hladko 6:2, 6:1.

Vo štvrťfinále si proti Rumunke zahrá Angelique Kerberová. Tá hladko zdolala poslednú domácu nádej Caroline Garciovú.  V Paríži tak pokračuje vo veľmi suverénnych výkonoch a po druhý raz v kariére si tu zahrá štvrťfinále po výhre 6:2, 6:3. Robila omnoho menej nevynútených chýb a na riterne získala viac ako polovicu výmen.

Turnajová dvojka Caroline Wozniacka odchádzala včera z kurtu za nepriaznivého stavu v súboji s Dariou Kasatkinovou 0:1 na sety a 3:3 v druhomSkúsená Dánka nepredviedla zlepšenie ani pri dohávke, ktorá trvala menej ako 20 minút. Ruska suverénne dokončila zápas, v ktorom dnes neprehrala ani gem. Kasatkinová si tak zahrá svoje prvé grandslamové štvrťfiále po víťazstve 7:6(5), 6:3.

Ďalšiu štvrťfinálovú dvojicu utvoria hráčky, ktoré prakticky postúpili bez boja. Garbine Muguruzovej síce na zápas nastúpila premožiteľka Magdalény Rybárikovej Lesia Curenková, no tá už za stavu 2:0 v prvom sete pre Španielku skrečovala pre zranenie, ktoré si spôsobila pri riterne. Na zápas nemusela nastúpiť ani Maria Šarapovová, ktorej súperka Serena Williamsová sa odhlásila z turnaja pre problém s prsným svalom, ktorý jej znemožňuje servis. Šláger sa tak nekonal. Veľmi zaujímavé však bude štvrťfinále, v ktorom sa stretnú dve bývalé šampiónky z Roland Garros. Šarapovová porazila Muguruzovú vo všetkých troch predchádzajúcich dueloch.