Home Správy Čo New York dal, čo vzal: Dojemné gesto Osakovej, veľký deň v 33 rokoch

Čo New York dal, čo vzal: Dojemné gesto Osakovej, veľký deň v 33 rokoch

by Jana Sedláková

NEW YORK – V šiesty hrací deň sme na US Open spoznali kopletnú osemfinálovú zostavu. Vedeli by ste, kto okrem Djokoviča a Nadala ešte na turnaji nestratil ani set?

Ženy:

Bianca Andreescuová (15.) síce na US Open debutuje, ale vychádza jej to skvele. Zdolala dvojnásobnú miestnu finalistku Caroline Wozniacku (19.) 6:4, 6:4.

O prekvapenie sa postarala Julia Görgesová (26.), ktorá porazila Kiki Bertensovú (7.) po setoch 6:2, 6:3. Bez straty setu zas postupuje už do osemfinále Donna Vekičová (23.), ktorá zdolala premožiteľku Aryny Sabalenkovej Juliu Putincevovú 6:4, 6:1. Ďalej postupuje aj Elise Mertensová (25.) po výhre nad Andreou Petkovičovou 6:3, 6:3. Belinda Benčičová (13.) postupuje bez boja, Anett Kontaveitová (21.) nenastúpila pre vírusové ochorenie.

Kvalifikantka Taylor Townsendová, ktorá porazila Simonu Halepovú, si poradila teraz so Soranou Cirsteovou 7:5, 6:2. Ďaleko tak prekonáva svoj najlepší grandslamový výsledok, ktorým bolo 2. kolo.

Kristie Ahnová získala voľnú kartu do turnaja vďaka svojmu pôsobeniu na turnajoch z US Open series. Americká tenisová asociácia každoročne udelí niekomu voľnú kartu na US Open na základe výsledkov z týchto prípravných podujatí. A Američanka sa im odvďačuje ďalším skvelým výsledkom. Zdolala Jelenu Ostapenkovú 6:3, 7:5 . Zaujímavé pritom je, že nikdy predtým nevyhrala na grandslame ani zápas.

Obhajkyňa titulu Naomi Osaková (1.) vyhrala svoj desiaty zápas na US Open za sebou a na grandslamoch má na tvrdom povrchu 17-zápasovú víťaznú sériu. Za svoje dnešné pozápasové výstúpenie si však získala srdcia fanúšikov možno najviac zo všetkých doterajších 16 stretnutí. Zdolala Cori Gauffovú 6:3, 6:0.

Američanka bola po zápase očividne dojatá a plakala. Naomi za ňou prišla a povedala jej, že jej dáva priestor, aby čokoľvek povedala fanúšikom a tiež ju slovne podporila. Mladá tenistka sa tak včetkým poďakovala a povedala, že ju zápas s Naomi veľa naučil.

Šiesty hrací deň v číslach:

• dvojsetové zápasy: 7*
  • trojsetové zápasy: 0*
  • najdlhší zápas: 1 hodina 48 minút (Jelena Ostapenková vs Kristie Ahnová)
  • najkratší zápas: 1 hodina 5 minút (Naomi Osaková vs Cori Gauffová)

*jedno odstúpenie pred zápasom

Muži:

Rafael Nadal (2.) dosiahol svoje 60. víťazstvo na US Open, keď zdolal Čchunga Hjeona 6:3, 6:4, 6:2. Jeho súperom bude v atraktívnom osemfinále Marin Čilič (22.), ktorý zdolal Johna Isnera (14.) 7:5, 3:6, 7:6(6), 6:4. V zápase dokopy padlo 61 es.

Alexander Zverev (6.) je po prvý raz v kariére v osemfinále US Open. Opäť stratil set, no na tretí pokus mu stačilo ísť do štvorsetového zápasu a nie päťsetového stretnutia. Zdolal Aljaža Bedeneho 6:7(4), 7:6(4), 6:3, 7:6(3). Jeho súperom bude Diego Schwartzmann (20.)ktorý je spolu s Nadalom a Djokovičom tretím do partie, kto ešte na turnaji nestratil ani set. Dokopy prišiel iba o 23 hier. Zdolal  Tennysa Sandgrena 6:4, 6:1, 6:3.

Ďalej postupuje aj Gael Monfils (13.), ktorý zdolal po veľkom boji Denisa Šapovalova 6:7(5), 7:6(4), 6:4, 6:7(6), 6:3. Mladý Kanaďan mal pomer víťazných úderov a nevynútených chýb 75:64. Skvelú sezónu prežíva aj Andrej Rubľov, ktorý tentokrát vyradil Nicka Kyrgiosa (28.) 7:6(5), 7:6(5), 6:3.

Matteo Berrettini (24.) ide ďalej po výhre nad Alexejom Popyrinom 6:4, 6:4, 6:7(3), 7:6(2). Pablo Andújar zdolal Alexandra Bublika 6:4, 6:3, 6:2. Vo veku 33 rokov je tak po prvý raz v kariére v grandslamovom osemfinále.