Čo Melbourne dal, čo vzal: Gem s 15 zhodami, suverén Nadal a absolutórium pre Karloviča

by Michal Pokrivka

MELBOURNE – Tretie kolo Australian Open sa rozohralo vo veľkom štýle. Diváci videli strhujúce maratóny a Rafael Nadal vyslal smerom k súperom jasný signál, že o jeho forme nemožno pochybovať.

Muži:

Španiel Rafael Nadal (1. nasadený) je v Melbourne zatiaľ neohroziteľný. Na jeho strojovo presnú hru dnes nenašiel Bosniak Damir Džumhur (28.) žiadnu odpoveď a utrpel debakel 1:6, 3:6, 1:6. To napriek veľkej bojovnosti a takmer dvom hodinám vzdoru.

Veľmi dobrú formu ukazuje aj Marin Čilič (6.). Chorvátsky dlháň si v súboji s Američanom Ryanom Harrisonom počínal skúsene, počkal si na svoje šance a využíval ich. Pri víťazstve 7:6(4), 6:3, 7:6(4) nevyplytval veľa síl a treba s ním počítať.

O poznanie viac sa nadrel Grigor Dimitrov (3.). Bulhar absolvoval proti mladému Rusovi Andrejovi Rubľovovi (30.) poriadne divoký zápas. Vyhral 6:3, 4:6, 6:4, 6:4. Zaujímavá je skutočnosť, že v prvých troch setoch vždy uspel hráč, ktorý ako prvý stratil podanie. Spoločný súčet 34 brejkbalov a 28 dvojchýb tiež nie je medzi dvoma špičkovými tenistami štandardný.

Darilo sa aj štvrtému hráčovi top 10. Španiel Pablo Carreňo Busta (10.) zdolal Gillesa Müllera (23.) 7:6(4), 4:6, 7:5, 7:5. Stačili mu štyri brejkbaly, z ktorých polovicu využil, a Luxemburčanovi bolo razom nanič skvelých 40 es.

Za šláger dňa bol považovaný austrálsko-francúzsky súboj medzi Nickom Kyrgiosom (17.) a Jo-Wilfriedom Tsongom (15.). Kvalita hry i zápletka učinili odhadom zadosť. Búrlivák Nick potvrdil, že dozrel tenisovo i osobnostne a po sústredenom výkone zvíťazil 7:6(5), 4:6, 7:6(6), 7:6(5). V poslednom tajbrejku pritom prehrával 2:5. Duel si nenechali ujsť ani slávny Rod Laver či herec Will Smith.

Negatívom zápasu bola len Tsongova ostrá výmena názorov s fanúšikom. V zápale boja reagoval na pokriky z hľadiska výzvou, aby si to s ním divák prišiel vybaviť na kurt. Od rozhodcu prišlo varovanie.

Ak sa o ďalších zápasoch toľko nehovorilo pred ich začiatkom, teraz je to inak. Platí to najmä pre taliansko-chorvátsku bitku medzi Andreasom Seppim a Ivom Karlovičom. V spaľujúcej horúčave totiž čochvíľa 39-ročný Dr. Ivo vstal z mŕtvych a takmer sa postaral o veľký austrálsky zázrak. Zápas, ktorý priniesol len dva brejky, a v ktorom nastrieľal 52 es, stratil po setoch 3:6, 6:7(4), 7:6(3), 7:6(5), 7:9.

Na pravé poludnie museli bojovať na dvorci Brit Kyle Edmund a Gruzínec Nikoloz Basilašvili. Hoci si obaja prešli fázami letargie a duel neponúkol veľkú kvalitu, pre milovníkov „päťseťákov“ mal svoje čaro. Britský mladík uspel po výsledku 7:6(0), 3:6, 4:6, 6:0, 7:5. A ako bonus, druhý gem štvrtého setu priniesol 15 zhôd. Rekord? Ani náhodou. Keith Glass a Anthony Fawcett si dopriali v máji 1975 v Surbitone gem s 37 zhodami!

Postup zaknihoval aj húževnatý Argentínčan Diego Schwartzman (24.). Ukrajinca Alexandra Dolgopolova porazil 6:7(1), 6:2, 6:3, 6:3.

Piaty hrací deň v číslach:

  • trojsetové zápasy: 2
  • štvorsetové zápasy: 4
  • päťsetové zápasy: 2
  • najviac es: Ivo Karlovič (52)
  • najviac dvojchýb: Nikoloz Basilašvili (17)

Osemfinálové dvojice v hornej časti „pavúka“:

(1) Rafael Nadal – (24) Diego Schwartzman

(6) Marin Čilič – (10) Pablo Carreňo Busta

(3) Grigor Dimitrov – (17) Nick Kyrgios

Kyle Edmund – Andreas Seppi

Ženy:

Po klinickej smrti z 2. kola si dala Caroline Wozniacka (2. nasadená) veľký pozor na prípadnú stratu koncentrácie. Dánska favoritka zdolala suverénne 6:4, 6:3 Holanďanku Kiki Bertensovú (30.). Stále tak môže snívať o zisku grandslamového titulu po tom, čo čelila mečbalom. Stala by sa len desiatou ženou v tzv. otvorenej ére, ktorej sa to podarilo.

V ženskej časti sa vypadávalo aj medzi elitnou desiatkou. Lotyšku Jelenu Ostapenkovú (7.) trápi slabšia forma a bolo otázkou času, kedy na ňu niekto nájde recept. V pobaltskom derby sa to podarilo po výsledku 6:3, 1:6, 6:3 Estónke Anett Kontaveitovej (32.). Súčet 17 brejkov a 34 brejkbalov je veľavravná štatistika vypovedajúca o kolorite duelu.

Mohol to byť estónsky deň v Melbourne. To by však nesmela prehrať Kaia Kanepiová napriek výbornému úvodu 6:3, 1:6, 3:6 so Španielkou Carlou Suárezovou-Navarrovou.

Česť kvalifikantiek háji stále Češka Denisa Allertová. Vrátane kvalifikácie vyhrala už 12 setov za sebou. Dnes si poradila po výsledku 6:1, 6:4 s Magdou Linettovou z Poľska.

Ďalšie dve tenistky svoje účinkovanie tiahnuce sa od eliminácie skončili. Thajčanka Luksika Kumkhumová po prehre 3:6, 6:3, 5:7 s Chorvátkou Petrou Martičovou. Rodáčka zo Splitu si dala víťazstvo ako darček k dnešným 27. narodeninám. Tribúny jej po zápase zaspievali „Happy birthday“.

Pätnásťročný ukrajinský zázrak Marta Kosťuková dostal lekciu od skúsenejšej krajanky Jeliny Svitolinovej (4.). Kráska z Odessy zvíťazila 6:2, 6:2; no ak turnaj nevyhrá, nezatieni Kosťukovej neuveriteľný úspech. Od US Open 1997 totiž nikto taký mladý v 3. kole Grand Slamu nebol. Vtedy sa to podarilo Chorvátke Mirjane Lučičovej-Baroniovej.

Ukrajinskú vlajku nepozdvihla Kateryna Bondarenková. Naša Magdaléna Rybáriková ju zdolala v trojsetovej bitke 7:5, 3:6, 6:1. Stratiť v prvom sete vedenie 5:3, 40:0; to tenisová bohyňa osudu neodpúšťa. (viac: Fantastická Rybáriková po ďalšej dráme do osemfinále Australian Open)

V tichosti, no presvedčivo, prechádza turnajom Belgičanka Elise Mertensová. Vykľuť sa z nej môže zaujímavý čierny kôň. Dnes porazila 7:5, 6:4 Francúzku Alizé Cornetovú. Až 12 z 22 gemov získala hráčka na príjme.

Piaty hrací deň v číslach:

  • dvojsetové zápasy: 4
  • trojsetové zápasy: 4
  • najviac es: Magdaléna Rybáriková (9)
  • najviac dvojchýb: Alizé Cornetová (11)

Osemfinálové dvojice v dolnej časti „pavúka“:

Elise Mertensová – Petra Martičová

(4) Jelina Svitolinová – (Q) Denisa Allertová

(32) Anett Kontaveitová – Carla Suárezová-Navarrová

(2) Caroline Wozniacka – (19) Magdaléna Rybáriková

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

6 − 1 =