Home Správy Čo Londýn dal, čo vzal: Železná profesionálka v slzách, rekord v rivalite Djokoviča s Nadalom

Čo Londýn dal, čo vzal: Železná profesionálka v slzách, rekord v rivalite Djokoviča s Nadalom

by Jana Sedláková

LONDÝN – V dvanásty hrací deň na wimbledonskej tráve sme spoznali mená prvých šampiónov. V dámskej štvorhre dnes mladé Češky písali históriu. 

Dnes sa dohrával semifinálový duel medzi Novakom Djokovičom a Rafaelom Nadalom. Včera ho prerušili za stavu 2:1 na sety pre Srba. Do dnešnej dohrávky skvele vstúpil Španiel a vyrovnal na 2:2. Rozhodujúce dejstvo bolo úžasnou prehliadkou geniality oboch hráčov. Nakoniec ho za stavu 9:8 v dramatickej koncovke strhol na svoju stranu Djokovič.

Vo vzájomnej bilancii viedol víťaz pred dnešným duelom 26:25. Nadal mal vyrovnanie takpovediac „na dostrel“, no Srb sa opäť vzdialil.

Duel mal dovedna 59 hier a už pri 55. geme sa stal najdlhším súbojom týchto dvoch velikánov, čo sa týka počtu hier.

Napriek obrovskej rivalite oboch tenistov (najväčšia v tzv. „otvorenej ére“) išlo len o tretí duel, ktorý sa rozhodoval až v piatich setoch.

Srb si zahrá prvé grandslamové finále od US Open 2016. Ak získa titul, bude to jeho prvý primát od historického víťazstva na French Open 2016, ktorým zaklincoval kariérny grandslam. Rafa vôbec po prvý raz prehral v semifinále Wimbledonu.

Zajtra sa teda vo veľkom finále Djokovič stretne s víťazom včerajšieho maratónskeho zápasu Kevinom Andersonom.

Finálový duel medzi Angelique Kerberovou Serenou Williamsovou bol plánovaný na 15. hodinu nášho času. Kvôli dramatickej dohrávke Djokoviča s Nadalom sa však dámy dostali do zápasu o štvrť na šesť.

Nemka má na kurte povesť večne pokojnej až chladnej hráčky. Hoci mimo kurtu patrí k obľúbeným, na dvorcoch neprejavuje emócie. Či vyhráva 6:0 5:0 a 40:0, alebo takým skóre prehráva, stále je ľadovo pokojná. Dnešný triumf nad Serenou po setoch 6:3, 6:3 za 1 hodinu 7 minút by nenechal chladným zrejme nikoho. Na jej tvári sa objavili aj slzy.

Stala sa iba druhou Nemkou po Steffi Grafovej, ktorá dobyla Wimbledon. Táto krajina sa ďalšej víťazky dočkala po 22 rokoch.

Angelique Kerberová je tak dnes už trojnásobnou grandslamovou šampiónkou. Po Venus Williamsovej je zároveň iba druhou ženou, ktorá v grandslamovom finále zdolala Serenu viac ako raz. (Porazila ju už aj na Australian Open 2016.)

Legendárna Američanka tak dnes prehrala iba svoje tretie wimbledonské finále v kariére. Pred Kerberovou ju o titul pripravili v roku 2008 jej sestra a roku 2004 iba 17-ročná Maria Šarapovová.

Pred chvíľou sme hovorili o 17-ročnej Marii Šarapovovej, ktorá kedysi zdolala vo finále Serenu. Dnes v tomto veku zrejme dievčatá na veľkú trofej, Pohár Venus Rosewaterovej ani nepomyslia. V tomto veku dnes Poľka Iga Šwiateková zdolala rovesníčku Leonie Kungovú po setoch 6:4, 6:2.

Triumfu Angelique Kerberovej prišli zatlieskať aj členky kráľovskej rodiny Meghan a Kate.

Prvý pár v histórii, ktorý vyhral aj dievčenskú (2013) aj dámsku štvorhru (2018) vo Wimbledone. Aj taký prívlastok majú po dnešku mladé češky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková. Tie dnes zdolali v takmer čisto českom finále Květu Peschkeovú a Američanku s českými koreňni Nicole Melicharovú.

Dvadsaťdvaročné tenistky sú tak v tejto sezóne mimoriadne úspešné a po French Open dobyli aj Wimbledon.

Mike Bryan je oddnes najúspešnejším deblistom všetkých čias. Po boku Jacka Socka dobyl Wimbledon. So 17 titulmi sa tak dostal na prvé miesto v počte grandslamových triumfov vedľa Johna Newcomba, a tak predbehol brata Boba. Ten je po operácii a Mike musel hľadať narýchlo náhradného spoluhráča.

Dnes zdolali v piatich setoch dvojicu Michael Venus a Raven Klaasen. Pre Socka ide o druhý wimbledonský titul. Svoj prvý triumf zaznamenal po boku Vaška Pospíšila v roku 2014. Paradoxom je, že vo finále vtedy porazili práve Mika Bryana s bratom Bobom.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

four × 5 =