Home Správy Čo Londýn dal, čo vzal: Druhý najdlhší zápas histórie, kuriozita v zápase Nadala s Djokovičom

by Jana Sedláková

LONDÝN – V jedenásty hrací deň na Wimbledone sme videli ďalší maratónsky zápas Kevina Andersona. Bývalá najlepšia singlistka sveta je už len krôčik od dobytia Wimbledonu vo štvorhre.

John Isner je vo Wimbledone mužom veľkých zápasov. Na jeho súboj s Nicolasom Mahutom z roku 2010 sa asi nikdy nezabudne. Dnes sa však s Kevinom Andersonom tomuto stretnutiu priblížili. Zápas skončil so skóre 26:24 v piatom sete v prospech Juhoafričana. Aktéri na kurte strávili 6 hodín a 36 minút. Výhra Andersona je nezabudnuteľná i tým, že je to jeho jubilejné tristé víťazstvo na tour.

Prepísal aj ďalší rekord, stal sa prvým Juhoafričanom od roku 1921, ktorý postúpil do finále v All England Clube (takže v„otvorenej ére” je vôbec jediný).

Dnešný zápas bol tiež druhým najdlhším v histórii Wimbledonu. Zrejme nie je ťažké uhádnuť ten, ktorý trval dlhšie. Ako sme už v predchádzajúcich riadkoch naznačovali, viac trval iba Isnerov zápas s Nicolasom Mahutom v roku 2010 (11 hodín a 5 minút). Už v čase 5 hodín a 32 minút sa dnešný súboj stal druhým najdlhším singlovým zápasov v histórii All England Clubu.

Súboj dvoch tenisových obrov bol bohatý aj na esá. V tejto štatistike vyhral Isner 53:49. A je až neuveriteľné, že hráči dovedna nakopili iba 10 dvojchýb! Američan dokopy nastrieľal na turnaji 213 es. Aj toto je nový wimbledonský rekord.

Zápas Novaka Djokoviča Rafaelom Nadalom sa tak začal s obrovským oneskorením až o 21. hodine nášho času, teda o 20 hodine v Londýne. Djokovič vyhral prvý set, potom však Nadal vyrovnal. Bolo pred 22. hodinou londýnskeho času a tak sa pomaly začalo uvažovať, čo bude so zápasom. Wimbledonské pravidlá a tradície, ktoré si organizátori mimoriadne ctia, jasne hovoria, že zápasy v All England Clube musia skončiť najneskôr o 23. hodine miestneho času.

Nastala tak kuriózna situácia. Už po dvoch setoch bolo takmer isté, že za približne 70 minút, ktoré ešte zostávali, sa jednoducho dva sety medzi týmito mužmi nedohrajú. Ale problémom je, že duel sa hrá na Centrálnom kurte, tam sa teda musí aj dohrať. Ale o 14. hodine miestneho času sa už musí začať finále žien medzi Serenou Williamsovou a Angelique Kerberovou. A to sa, pochopiteľne, musí udiať práve na najväčšom dvorci. A tak si mnohí kládli otázku, či tentokrát organizátori neprehliadnu pravidlo o prerušovaní zápasov.

Po tom, čo Novak Djokovič krátko po 23. hodine premenil v tajbrejku setbal však prišla rýchla odpoveď. Hlboko ctené wimbledonské tradície zostanú neporušené (ak samozrejme neberieme do úvahy približne tri minúty naviac, počas ktorých sa dohrával tajbrejk). Tenisti tak budú musieť prísť na kurt aj zajtra. Dohrávka sa začne o jednej hodine pod zatiahnutou strechou.

Ak teda Srb nezvládne expresne dohrať duel, zrejme budú organizátori predsalen musieť jedno pravidlo porušiť. Nie je totiž zvykom, aby sa finálové zápasy na grandslamoch odkladali na neskoršiu hodinu, pokiaľ nezasiahne do hry počasie. V Londýne je však nad dvorcom možné zatiahnuť strechu. Preto by za bežných okolností nemala šancu ani nepriazeň prírody. Už teraz je však v programe na zajtra pri zápase dámskej dvojhry poznámka: „nie skôr ako o 14:00″.

Do zápasu však pôjde Djokovič s veľmi zaujímavou výhodou. Vo vzájomných dueloch týchto dvoch tenistov ešte nikdy nedokázal žiaden hráč otočiť zo skóre 0:2 či 1:2 na sety.

Šampiónky French Open sú vo finále aj v Londýne. Češky Barbora Krejčíková Kateřina Siniaková dnes zdolali pár Alicja Rosolská Abigail Spearsová.

Finále bude takmer čisto českou záležitosťou. Ich súperkami totiž budú Květa Pescheková Nicole Melicharová, ktorá síce reprezentuje USA, ale má české korene. Tie dnes zdolali pár Gabriela Dabrowská Su Ji-fan.

Viktoria Azarenková sa po pôrode a následných problémoch s bojom o opatrovníctvo syna ako singlistka stále hľadá. Bývalá svetová jednotka sa však presadzuje v zmiešanej štvorhre po boku Jamieho Murraya – brata Andyho. Dnes deklasovali pár Jay Clarke a Harriet Dartová.

Bieloruske sa vo štvorhre mimoriadne darilo v začiatkoch kariéry. Ako 19-ročná bola na 7. mieste v deblovom renkingu. V mixe dokonca vyhrala v tom istom období French Open a ešte o rok skôr sa tešila na US Open. Potom sa však naplno začala sústrediť na dvojhru, v ktorej dosiahla ešte lepšie výsledky.

Už spomínaná Nicole Melicharová môže z Wimbledonu odchádzať až s dvoma trofejami. Okrem ženskej štvorhry si zahrá aj finále mixu a to po boku Alexandra Peyu. V semifinále zdolali pár Katarina Srebotniková a Michael Venus.

A takýto úžasný moment sa zrodil v zápase legiend.