Home Správy ATP Cup – sumár 1. dňa: Nórsko šokovalo, šláger pre Austráliu

ATP Cup – sumár 1. dňa: Nórsko šokovalo, šláger pre Austráliu

BRISBANE/PERTH/SYDNEY – Úvodnými šiestimi zápasmi dnes odštartoval v Brisbane, Sydney a Perthe ATP Cup 2020.

Skupina C (Sydney)

Belgicko – Moldavsko 3:0

V dueli dvojok zdolal Steve Darcis Alexandra Cozbinova 6:4, 6:7(4), 7:5. V prvom sete zmazal trikrát manko brejku a od stavu 4:4 dominoval. V druhom stratil náskok 4:1, v skrátenej hre 4:0 a pokračovalo sa. V tretej časti nechal súpera vyrovnať z 3:5 na 5:5, ale senzáciu nedopustil. David Goffin vyhral nad Radum Albotom 6:4, 6:1. V prvom dejstve rozhodol brejkom na 3:2, v druhom pustil Moldavčanovi jediný gem za stavu 4:0. V debli zvíťazili Sander Gillé a Joran Vliegen nad moldavskými singlistami 6:7(5), 7:6(4), 11:9. V prvej časti dokázali okamžite odpovedať na stratu servisu z deviatej hry, ale nevyšiel im tajbrejk. V druhej pre zmenu sami nepotvrdili brejk na 3:2, no v skrátenej hre dominovali. V supertajbrejku otočili hrozivé skóre 2:6.

Bulharsko – Veľká Británia 2:1

Bitka dvojok bola v britskej réžii. Cameron Norrie si poradil po setoch 6:2, 3:6, 6:2 s Dimitarom Kuzmanovom. V prvom sete brejkol súpera na 1:0 a 4:1, ale v druhom rýchlo prehrával 0:3 a situáciu už nezachránil. V tretej časti sa vrátil k dominancii. Obe hry stratil na servise. Grigor Dimitrov vyrovnal po výhre 2:6, 6:4, 6:1 nad Danielom Evansom. V prvej časti prišiel až trikrát o podanie. V druhej síce nechal Brita znížiť z 2:5 na 4:5, no brejkom si vynútil tretí set, v ktorom kraľoval. Vzápätí zvládol Grigor DimitrovAlexandarom Lazarovom debla, keď zdolali 7:6(5), 6:7(2), 11:9 Jamieho Murrayho a Joea Salisburyho. Prvý set dospel bez brejku do skrátenej hry, v ktorej mali pevnejšie nervy Bulhari. Na začiatku druhej časti prišli o podanie, ale v poslednej chvíli vyrovnali a napokon prišiel na rad druhý tajbrejk. V ňom uspeli britskí favoriti, ktorý však v supertajbrejku premrhali náskok 9:7.

Skupina D (Perth)

Nórsko – Spojené štáty americké 2:1

Senzácii dňa spočiatku nič nenasvedčovalo. V dueli tímových dvojok deklasoval Američan Taylor Fritz Viktora Durašoviča 6:2, 6:2. V celom zápase nestratil podanie a outsidera zlomil vždy už na začiatku setu. V bitke suverénnych servisov vyrovnal Casper Ruud vďaka víťazstvu 6:7(3), 7:6(10), 7:5 nad Johnom Isnerom. Jediný brejk zaknihoval v poslednom geme zápasu. V tajbrejku druhej časti odvrátil dva mečbaly. Viktor Durašovič s Casperom Ruudom potom dokonale prekvapili elitných deblistov Austina Krajicka s Rajeevom Ramom. Po obrate vyhrali 4:6, 6:3, 10:5. Prvý set síce stratili vinou prehraného podania za stavu 2:2, no v druhom si jediný brejk pripísali pri skóre 2:1 oni a v supertajbrejku favoritov prevalcovali.

Rusko – Taliansko 3:0

Rus Karen Chačanov začal proti talianskej dvojke Stefanovi Travagliovi pri víťazstve 7:5, 6:4 veľmi zle. Na manko 2:5 s dvoma brejkmi však odpovedal piatimi získanými hrami za sebou a v druhom sete mu už s prehľadom stačil brejk na 4:2. Daniil Medvedev spečatil úspech favoritov, keď zdolal 1:6, 6:1, 6:3 Fabia Fogniniho. Do stavu 0:5 bol v hlbokej kríze, postupne však preberal iniciatívu a pomerne suverénny bol aj v najvyrovnanejšom treťom sete. Brejky zaknihoval pri skóre 2:1 a 5:3. Karen Chačanov a Daniil Medvedev zvládli po výsledku 6:4, 6:3 aj štvorhru proti Simonemu Bolellimu a Paolovi Lorenzimu. V prvom dejstve rozhodol brejk na 4:3, v druhom udreli na príjme pri skóre 2:2 a neskôr i 5:3.

Skupina F (Brisbane)

Kanada – Grécko 3:0

Favoritov naštartovala tímová dvojka Félix Auger-Aliassime víťazstvom 6:1, 6:3 nad Michailom Pervolarakisom. V prvom sete bodoval outsider až pri skóre 0:4, v druhom držal sprvu krok, no strata podania zo šiesteho gemu sa mu stala osudnou. V singlovom šlágri porazil Denis Šapovalov 7:6(6), 7:6(4) Stefanosa Tsitsipasa. Duel nepriniesol žiadny brejk, v tesných skrátených hrách vyšli Kanaďanovi lepšie koncovky. V debli vyhrali Félix Auger-Aliassime a Denis Šapovalov nad Michailom Pervolarakisom s Petrosom Tsitsipasom 6:2, 6:3. Trikrát sa presadili na príjme a v celom stretnutí boli neomylní na podaní.

Austrália – Nemecko 3:0

Domácich nasmeroval za výhrou úspechom v súboji dvojok Nick Kyrgios, ktorý zvíťazil 6:4, 7:6(5) nad Janom-Lennardom Struffom. V zápase neponúkol žiadny brejkbal, sám svoj jediný v piatom geme prvého dejstva využil. V druhej časti ukázal pevné nervy v skrátenej hre, keď mu stačil jediný získaný bod na riterne. Alex de Minaur následne vydrel po setoch 4:6, 7:6(3), 6:2 skalp Alexandra Zvereva. V úvodnej časti síce skóre 2:5 s mankom dvoch brejkov neotočil, v druhej sa však dostal zo stavu 2:4, 15:40. V tajbrejku kraľoval a v treťom sete zlomil rozhodeného súpera rýchlou šnúrou štyroch získaných hier.Víťazný návrat po troch rokoch zažil Chris Guccione. S Johnom Peersom zdolali Kevina Krawietza a Andreasa Miesa 6:3, 6:4. Oba sety rozhodol jediný brejk. V prvom prípade na 5:3, v druhom na 4:3.