Sieň slávy: Li Na – Ikona ázijského tenisu žiariaca najmä na Australian Open

by Michal Pokrivka

Tenis získal v krajinách východnej Ázie obrovskú popularitu až v 21. storočí. Leví podiel na tom má predovšetkým Číňanka Li Na, ktorej je venované dnešné vydanie rubriky Sieň slávy.

Detstvo a tenisové začiatky

Li Na sa narodila 26. februára 1982 vo Wu-chane, metropole stredočínskej provincie Chu-pej. Ako šesťročná začala hrávať vo svojej vlasti mimoriadne populárny bedminton. K tomuto športu mala ešte bližšie vďaka tomu, že sa mu profesionálne venoval jej otec Li Šeng-pcheng. Tesne pred ôsmymi narodeninami presedlala na popud kouča Sia Si-jaa z wuchanského tenisového klubu na tenis.

Keď mala 14, prišla o milovaného otca, ktorý podľahol zriedkavej chorobe kardiovaskulárneho systému. Jej matka Li Jan-pching jej jeho smrť tajila niekoľko týždňov, pretože sa bála, že to negatívne ovplyvní jej hru. V 15 rokoch sa stala Li Na členkou čínskeho národného tenisového tímu. Neskôr strávila desať mesiacov v tenisovej akadémii Johna Newcomba v Texase a po návrate do vlasti sa stala v sezóne 1999 profesionálkou.

Štyri sezóny a koniec kariéry

V období rokov 1999 – 2002 vyhrala talentovaná Číňanka úctyhodných 14 ITF turnajov vo dvojhre a 13 vo štvorhre. V debli navyše pridala aj titul z WTA podujatia v uzbeckom Taškente (2000). V roku 2002 napriek tomu opustila čínsky národný tím a začala študovať na univerzite vo Wu-chane žurnalistiku.

?bn=23516932;srctype=4;ord=[timestamp]

Čínske médiá uvádzali rôzne dôvody tohto rozhodnutia. Jednou z možností boli nezhody medzi Li Na a vedením národného tímu, druhou autoritatívne správanie kouča Jü Li-čchiaa, ktorý si odmietal vypočuť požiadavky svojej zverenkyne. Hovorilo sa aj o zdravotných problémoch. New York Times dokonca prišiel s teóriou, že tréneri chceli, aby mladá tenistka užívala hormonálne lieky, čo odmietla a opustila tím.

Všetko bolo možno oveľa jednoduchšie. Wuchanská rodáčka sa podľa ďalších zdrojov chcela len sústrediť na štúdium. Po ukončení bakalárskeho stupňa ju to začalo opäť ťahať medzi profesionálky.

Návrat do tímu a reforma športu

Pred sezónou 2004 sa čínska tenistka do národného tímu vrátila. Od mája do augusta vyhrala 26 zápasov za sebou. V októbri získala doma v Kuang-čou svoj prvý singlový WTA titul. Nielen to. Bol to dokonca prvý titul pre Čínu! Zároveň prenikla premiérovo do top 100 hodnotenia WTA. V januári 2006 sa vydala za Ťiang Šana, bývalého tenistu, ktorého poznala z národného tímu.

li na manzel

Li Na s manželom

Manžel sa stal zároveň jej novým osobným koučom a na Wimbledone 2006 postúpila pod jeho vedením po prvý raz do grandslamového štvrťfinále. V roku 2008 zaviedli v Číne tenisovú reformu. Tá hráčom umožňovala fungovať nezávisle od štátu. Mohli si najímať trénerov podľa vlastného uváženia a do rozvojového programu Čínskeho tenisového zväzu odvádzali už len osem percent z odmien namiesto dovtedajších horibilných 65 percent.



Postupná cesta medzi špičku

Voľnosť rodáčke z Wu-chanu evidentne pomohla. V roku 2008 spravila ďalšie kroky vpred. V austrálskom Gold Coaste získala svoj druhý singlový titul, v nasledujúcej sezóne sa dokonca usadila v elitnej svetovej dvadsiatke. Na US Open 2009 postúpila do štvrťfinále, čím vyrovnala na tejto úrovni tri roky staré maximum z Londýna.

Li Na vs Viktoria Azarenková (zostrih finále v Goald Coaste 2008):

Progres sa ani náhodou nekončil. Na Australian Open 2010 prenikla Číňanka premiérovo medzi elitné kvarteto na grandslamovom podujatí, čo jej zaručilo, že sa stala po turnaji prvou reprezentantkou svojej krajiny v top 10. Rok zakončila na krásnom 11. mieste, čo bola predzvesť toho, čo príde v ďalších mesiacoch.

Grandslamové tituly a príslušnosť k elite

Rok 2011 začala wu-chanská rodáčka titulom zo Sydney a na Australian Open dokráčala ako prvá Číňanka do grandslamového finále. S Belgičankou Kim Clijstersovou v ňom prehrala 6:3, 3:6, 3:6. Všetko si vynahradila na Roland Garros, kde zdolala v boji o titul 6:4, 7:6(0) výbornú taliansku antukárku Francescu Schiavoneovú.

Zostrih finále Roland Garros 2011:

Rok 2012 sa niesol v znamení slabších grandslamových výsledkov. Ani raz neprešla Li Na cez 4. kolo, napriek tomu však zostala v top 10. Pozitívnou správou pre ňu bola ďalšia zmena legislatívy v Číne. Požiadavka na odvádzanie časti peňazí z odmien do rozvojového programu bola úplne zrušená. V roku 2013 prišlo druhé neúspešné melbournské finále. Tentokrát sa o to postarala Bieloruska Viktoria Azarenková, ktorá vyhrala 4:6, 6:4, 6:3.

Zostrih finále Australian Open 2013:

Najlepšia čínska hráčka všetkých čias sa napokon u „protinožcov“ predsa len dočkala a Australian Open, ktorý je označovaný ako Grand Slam Ázie a Pacifiku, predsa len dobyla. Vo finále v roku 2014 si poradila po výsledku 7:6(3), 6:0 s našou Dominikou Cibulkovou.

Zostrih finále Australian Open 2014:

Nečakaný koniec kariéry

Li Na hrala po tridsiatke svoj najlepší tenis. Po víťazstve v Austrálii sa s ňou počítalo aj na ďalších turnajoch. Vystupňovali sa však u nej problémy s kolenom, ktoré ju po Wimbledone vyradili z hry. Po dlhom uvažovaní oznámila 19. septembra koniec kariéry. Jej poslednou premožiteľkou tak zostala v 3. kole v All England Clube Češka Barbora Strýcová.

„Po štyroch operáciách a stovkách injekcií do kolena každý týždeň na zmiernenie bolesti a opuchnutia sa moje telo začalo brániť nadmernej záťaži a dávalo mi stále najavo, že už nebudem schopná súťažiť na najvyššej úrovni. Rozhodnutie ukončiť kariéru bolo náročnejšie ako vyhrať sedem zápasov na austrálskom Grand Slame vo veľkom teple. Mám za sebou náročné a bolestivé mesiace,“ uviedla vtedy populárna tenistka.

Rozlúčkový ceremoniál v Pekingu 2014:

Úspechy v kocke

Počas svojej bohatej kariéry získala Li Na deväť singlových a dva deblové tituly z turnajov hlavného okruhu. Okrem toho bola aj vo finále MS WTA Tour (2013) a na pekinskej olympiáde roku 2008 skončila na 4. mieste. Sedemnásteho februára 2014 to dotiahla na 2. miesto v rebríčku WTA. Na odmenách zarobila 16,7 milióna amerických dolárov.



Bohatý je zoznam primátov, ktoré dosiahla na národnej úrovni – prvá víťazka WTA turnaja, prvá grandslamová štvrťfinalistka, finalistka i šampiónka a prvá členka top 10. Tento rok sa stala prvou ázijskou členkou Medzinárodnej tenisovej siene slávy. Rozhodlo sa o tom v januári počas jej zasľúbeného Australian Open.

„Nie som hrdinka alebo vzor. Som len obyčajná a usilovná čínska tenistka. Prešla som dlhú cestu, aby som bola čo najlepšia a žila život, o akom som snívala,“ komentovala neskôr skromne poctu, ktorej sa dočkala.

Li Na, Mary Piercová a Jevgenij Kafeľnikov – uvedenie do Medzinárodnej tenisovej siene slávy:

Obdobie po ukončení kariéry

Koniec aktívnej kariéry vonkoncom neznamenal koniec pôsobenia v tenisovom prostredí. Li Na sa stala ambasádorkou prestížneho podujatia v rodnom Wu-chane, kde sa po skončení kariéry spolu s manželom usadila. Tretieho júna 2015 sa dvojici narodila dcéra Alisa. Druhá radostná novina zo života tenisového páru prišla 27. novembra 2016. Na svet prišiel syn Sapajou.

V auguste 2019 mal v Pekingu premiéru dokument mapujúci kariéru najlepšej čínskej tenistky histórie. V ňom sa vyjadrila aj k smrti otca: „Ak by bol nažive, asi by som na sebe tak tvrdo nepracovala a nesnažila sa tak zúfalo presadiť. Sužovaná nešťastím som pochopila, že iba ak budem hrať dobre, podporím svoju rodinu.“

Momentálne má legendárna Číňanka ešte jeden veľký sen. Chce si otvoriť vo svojej vlasti vlastnú tenisovú akadémiu, v ktorej by bol okrem športových výkonov kladený dôraz aj na vzdelávanie.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

two × 4 =