Jana Jánošíková je najúspešnejšia slovenská nepočujúca tenistka. A nielen slovenská. Prečítajte si jej blog o tom, ako to dotiahla až na vrchol.
Som Janka Jánošíková, mám 21 rokov a bývam v Rovinke pri Bratislave. Som tenisová svetová jednotka medzi nepočujúcimi. Moje tenisové začiatky boli veľmi krásne. Bola som hyperaktívne dieťa, venovala som sa rôznym športom. Vybrala som si však tenis. Je mi srdcu veľmi blízky a bez tenisu si neviem predstaviť život. Začínala som v Trenčianskych Tepliciach, kde som aj študovala na športovom gymnáziu. S rodičmi sme sa presťahovali do Bratislavy a hľadali sme najlepšie podmienky pre môj ďalší tenisový vývoj.
Krok do veľkého sveta
Prestúpila som do klubu Slávia Agrofert a pripravovala sa na svoj prvý vážny turnaj – Majstrovstvá sveta nepočujúcich v Nottinghame. Bolo to všetko pre mňa úplne nové a nevedela som, ako to všetko funguje. Hrala som veľmi bojovne, dostala som sa medzi juniorkami až do finále vo dvojhre aj štvorhre. Medzi dospelými mi pomohol dobrý žreb a zastavila ma až vo štvrťfinále svetová jednotka z Nemecka.
Až na vrchol
Úspešný turnaj ma správne namotivoval. Po návrate domov som sa rozhodla zmeniť klub a prešla som do Love4Tennis. Hneď na to ma čakal európsky šampionát v Portoroži. Vtedy sme menili techniku, tak som sa bála, ako to všetko dopadne. Opäť som sa dostala do štvrťfinále a opäť ma zastavila svetová jednotka. Ale môj tenis bol už oveľa lepší. Cítila som opäť veľkú túžbu zlepšovať sa. Už o rok ma čakala prvá deaflympiáda v Turecku. Mala som tam veľkú trému, dostala som blok v hlave a nemohla som zo seba vydať to najlepšie. A opäť som skončila vo štvrťfinále. Ani to mi však nezobralo motiváciu a túžbu byť ešte lepšia.
U nás v nepočujúcom tenisovom svete máme veľmi málo turnajov. Každé štyri roky deaflympiáda, každé dva roky majstrovstvá sveta a Európy. Okrem toho sa konajú aj medzinárodné a národné turnaje. Rozhodla som sa zúčastňovať na všetkých, ktoré sú v mojich možnostiach a vďaka tomu som získala nielen množstvo skúseností, ale aj bodov do rebríčka. Výsledkom bol post svetovej jednotky.
Kľúč k úspechu nepočujúcej – koordinácia a rýchla reakcia
Mojím osobným trénerom je Peter Jurík, ktorý ma naučil veľmi veľa techniky, taktiky aj o prístupe na tenisovom dvorci. Mojím kondičným trénerom je Pavel Šmela. Keď som začala uňho naberať kondičku, veľmi veľa mi toho chýbalo – výbušnosť, sila, rýchlosť a to najhlavnejšie – rýchla reakcia a koordinácia na kurte. Veľmi veľa sme si toho spolu prešli. Naučil ma aj veľa týkajúceho sa zdravia a správneho stravovania. Bez neho by som nebola tam, kde som dnes.
Koordinácia a reakcia je pre nepočujúcich tenistov dôležitá. Keďže ja pri hre vôbec nepočujem loptičku, nedokážem odhadnúť, akou rýchlosťou loptička letí a nastaviť si správny tajming, aby som ju dobre zahrala. Všetko to musím vnímať očami, a preto sú koordinácia a rýchla reakcia kľúčové. Vďaka trénerom sa dokážem dnes oveľa lepšie pohybovať na dvorci.
Tenis nie je len triafať do loptičiek
Okrem tenisovej prípravy absolvujem masáže, fyzioterapiu a psychologickú prípravu pod vedením Adriany Kaplánovej. Vďaka nej som sa psychicky zmenila. Naučila ma, že v živote treba bojovať a treba ukázať sebe aj ostatným, že na to mám a môžem konkurovať vo svete tenisu nepočujúcich.
Druhý domov
Akadémia Love4Tennis Dominika Cibulkova Academy je mojím druhým domovom. Mám tu veľa kamarátov a super trénerov, ktorí pri mne stoja. Je tu skvelá atmosféra, skoro každý deň to tam veselo žije. Som neskutočne hrdá a šťastná, že môžem byť súčasťou akadémie. Najviac ma teší, že mám skvelé tréningy, dobrých sparringpartnerov a získavam nové skúsenosti na ďalšie turnaje. Ďakujem Love4Tennis Dominika Cibulkova Academy za vytvorené profesionálne podmienky, a keďže hrávam bez naslúchacieho aparátu, tak všetkým aj za pochopenie a pomoc. V októbri sa už teším na majstrovstvá sveta v tureckej Antalyi.
Pridajte komentár