Ukrajinský ženský tenis zažíva obrovský boom. Popri stálej mladej Eline Svitolinovej neustále napredujú aj Dajana Jastremská či Marta Kosťuková. Pozornosť však treba upriamiť ešte na jedno meno – Daša Lopatecká.
Juniorská kariéra, ktorá sa stále rozbieha
Daša Lopatecká sa narodila 23. apríla 2003 na severovýchode Ukrajiny v Charkove. O svojom ohromnom talente presviedčala už v žiackych kategóriách. Medzi 12-ročnými dievčatami mala v sezóne 2015 bilanciu 44 výhier, 4 prehry! V decembri ovládla aj prestížny floridský Orange Bowl, zatiaľ čo kategóriu do 14 rokov si podmanila jej krajanka a kamarátka Marta Kosťuková.
Záver finále a objatie s Kosťukovou:
Daša si nikdy nerobila ťažkú hlavu s tým, že by mala čeliť starším súperkám. V roku 2016 mixovala turnaje dievčat do 14 rokov s tými do 18. Už druhý štart na najvyššej juniorskej úrovni pretavila vo veku 13 rokov do zisku deblového titulu vo francúzskom Dijone. Vlani napredovala veľmi systematicky. Menšie juniorské podujatia vyhrávala a postupne skúšala väčšie a väčšie. Okrem toho si odskočila na ME dievčat do 14 rokov, ktoré jej priniesli zlatú medailu.
Pred aktuálnou sezónou nemala žiadne iné ciele ako postupne vylepšovať svoj rebríček. Na juniorskom okruhu môže hrať na základe veku ešte aj v roku 2021. V posledných mesiacoch však prichádzal jeden titul za druhým a na US Open ju čaká premiérová grandslamová kvalifikácia. V kombinovanom juniorskom renkingu je aktuálne na svojom maxime v podobe 72. pozície.
Bezprecedentné profesionálne výsledky, aké nemohol čakať nik
Dievča nemôže hrať turnaje medzi ženami pred dovŕšením 14. roku života. Mladučká rodáčka z Charkova si dala predsa len ešte o rok viac času a zoznamovať sa s úskaliami profesionálnych turnajov sa rozhodla až v tejto sezóne. Prvé skúsenosti zbierala vo februári, keď sa ocitla v nominácii kapitána Michaila Filimu na fedcupový súboj 1. kola II. svetovej skupiny na pôde Austrálie. Do hry nakoniec nezasiahla, ale možnosť trénovať s tímom určite mala svoj význam.
Skúsiť ostré zápasy medzi profesionálkami sa rozhodla ukrajinská nádej v júni na 15-tisícovom ITF turnaji v tureckej Antalyi. Nik od nej nič nečakal, no ona absolútne šokovala. Spolu s kvalifikáciou zvládla šesť zápasov, stratila jediný set a ako prvé dievča narodené v roku 2003 získala titul medzi ženami. Napodobnila tak Kosťukovú, ktorá je zas prvá v rámci ročníka 2002.
Zoznam „prvovíťaziek“ turnajov z jednotlivých ročníkov (v zátvorke najvyššie umiestnenie; kurzívou hráčky, ktoré ukončili kariéru):
- 1981 – Anna Kurnikovová (#8)
- 1982 – Justine Heninová (#1)
- 1983 – Jelena Bovinová (#14)
- 1984 – Lina Krasnorucká (#25)
- 1985 – Kaia Kanepiová (#15)
- 1986 – Sie Šu-wej (#23)
- 1987 – Maria Šarapovová (#1)
- 1988 – Magdalena Kiszczyňská (#293)
- 1989 – Timea Bacsinszká (#9)
- 1990 – Madison Brengleová (#35)
- 1991 – Anastasia Pavľučenkovová (#13)
- 1992 – Karolína Plíšková (#1)
- 1993 – Nicole Gibbsová (#68)
- 1994 – Laura Robsonová (#27)
- 1995 – Madison Keysová (#7)
- 1996 – Valeria Patiuková (#640)
- 1997 – Belinda Benčičová (#7)
- 1998 – Tornado Alicia Blacková (#404)
- 1999 – Ines Ibbouová (#613)
- 2000 – Claire Liuová (#153)
- 2001 – Iga Šwiateková (#294)
- 2002 – Marta Kosťuková (#129)
Aby toho nebolo málo, o dva týždne neskôr napísala ďalšiu kapitolu svojho úžasného príbehu na inom 15-tisícovom podujatí v maďarskej Baji. Tentokrát sa predstavila priamo v hlavnej súťaži, všetkých päť zápasov vyhrala 2:0 na sety, pričom v žiadnom nestratila viac ako štyri gemy. Druhý titul bol na svete a Daša sa doteraz pýši neskutočnou profesionálnou bilanciou 11:0. Najcennejším skalpom bolo víťazstvo vo finále v Turecku nad vtedy 586. Bulharkou Juliou Stamatovovou. Bude zaujímavé sledovať, ako dopadne jej tretí štart.
Rebríček WTA eviduje jednu z najtalentovanejších hráčok súčasného tenisu na 748. mieste. Na konci júla svietilo pri jej mene číslo 739, čo je zatiaľ kariérne maximum. V jej prípade sú však tieto čísla zatiaľ úplne irelevantné.
Profil hráčky
Daša Lopatecká je vysoká praváčka hrajúca obojručný bekhend. Napriek výbornej tenisovej postave má na podaní zatiaľ značné rezervy, čo je však vzhľadom na jej vek úplne normálne. Ako najväčšia úderová zbraň sa momentálne javí forhend. Najmä ak má naň dostatok času, dokáže ním určovať charakter výmen. Spomedzi povrchov preferuje antuku, ale dobré výsledky si už pripísala aj na hardoch.
Tréningy absolvuje striedavo doma na Ukrajine a vo Francúzsku v akadémii legendárneho kouča Sereny Williamsovej Patricka Mouratoglouho. Okrem tejto americkej ikony má v najslávnejšom francúzskom tenisovom centre okolo seba aj ďalšie vzory. Rusku Anastasiu Pavľučenkovovú, Francúzku Alizé Cornetovú, jej krajana Jérémyho Chardyho či Gréka Stefanosa Tsitsipasa.
Lopatecká s Mouratogloum hrajú „vedomostnú“ tenisovú hru:
Predikcia Tenisového sveta: Čím mladšia hráčka, tým ťažšie sa odhaduje potenciál. Momentálne bude zaujímavé sledovať ako dopadne jej juniorská grandslamová premiéra na US Open. V budúcej sezóne nie je vôbec vylúčené, že zaútočí v tejto kategórii aj na grandslamové vavríny a do štyroch rokov by mohla byť bez problémov v top 100 medzi ženami. Ak sa pozrieme, do akej spoločnosti sa svojím „prvovíťazstvom“ (navyše hneď aj zdupľovaným) dostala, je jasné, že méta top 10 je a musí byť reálnym cieľom.
Pridajte komentár