Ázijský tenis napreduje v posledných rokoch raketovou rýchlosťou. Najmä rozvinuté krajiny ako Japonsko, Čína, Južná Kórea či Taiwan získali pevné miesto na tenisovej mape. A práve z Taiwanu je Ceng Ťun-sin, ktorého si dnes predstavíme.
Tenisové začiatky a výnimočný novomiléniový talent
Ceng Ťun-sin sa narodil 8. augusta 2001 v Tchaj-čchungu. Ostrieľaní tenisoví fanúšikovia vedia, že v rovnaký deň oslavuje narodeniny aj švajčiarsky velikán Roger Federer. V piatich rokoch sa chlapec na popud otca Eda začal venovať tenisu. Ako je na Taiwane zvykom, hráči používajú okrem svojich čínskych mien aj anglické verzie. Ťun-sin je známy ako Jason.
Chýry o jeho talente sa rýchlo rozšírili a v Ázii sa začalo hovoriť o budúcnosti miestneho tenisu. Nečudo preto, že už v 13 začal hrávať juniorské podujatia v kategórii do 18 rokov. Neskôr ho začala podporovať luxemburská nadácia Champseed, čo mu na jeseň 2016 umožnilo absolvovať mesačný tréningový kemp v slávnej akadémii Patricka Mouratoglouho v Nice.
„Jason nám bude chýbať. Tešíme sa na jeho návrat. Tréningu dával deň čo deň 100 percent. Celý náš tím si prácu s ním užil a tešíme sa na jeho najbližší príchod v apríli (2017),“ uviedol vtedy Benny Ebrahimzadeh, technický koordinátor akadémie. Jasonovi pobyt vo Francúzsku pomohol. Vlani sa zaradil medzi širšiu juniorskú špičku. Najlepší výsledok dosiahol postupom do 3. kola Roland Garros.
V aktuálnej sezóne dominuje. Na Australian Open prehral až vo finále s Američanom Sebastianom Kordom, na Roland Garros mu v semifinále vyšla odveta a vo finále zdolal aj Argentínčana Sebastiána Báeza. „Som veľmi šťastný a vzrušený,“ stručne okomentoval zisk titulu.
Finále Australian Open (zostrih prvého setu):
Následne sa vyšplhal až na čelo rebríčka. Z Taiwanu to pred ním dokázal iba Jang Cung-chua. Za zmienku stojí aj fakt, že ostatní členovia top 5 sú narodení v roku 2000.
Profesionálne skúsenosti
Medzi profesionálmi začal Ceng zbierať skúsenosti na jeseň 2015. Prvý výraznejší výsledok prišiel v decembri 2016, keď postúpil do štvrťfinále futures podujatia v Hongkongu. Vlani mužské turnaje v podstate úplne ignoroval. Aktuálna sezóna je už o inom. V máji zaujal prienikom do semifinále v Antalyi. V apríli si odkrútil v Tchaj-peji challengerovú premiéru, a hoci prehral v 1. kole s Japoncom Jusukem Takahašim, skúsenosti zúročil naplno.
O dva týždne triumfoval na ITF Futures akcii vo vietnamskom Thuá Thien-Hué. V šialených 38-stupňových horúčavách, znásobených vysokou vlhkosťou, ukázal proti skúsenejším súperom skvelú fyzickú pripravenosť. Stal sa prvým šampiónom narodeným v roku 2001! Dostal sa tak do elitnej spoločnosti tenistov, ktorí sa stali prvovíťazmi v rámci svojho ročníka.
Ceng Ťun-sin vs Lý Hoáng Nam (finále v Thuá Thien-Hué):
https://www.youtube.com/watch?v=jrqKt7cr1TY
Zoznam prvovíťazov z jednotlivých ročníkov:
- 1982 – David Nalbandian
- 1983 – Jan Hájek
- 1984 – Mario Ančič
- 1985 – Jimmy Wang
- 1986 – Richard Gasquet
- 1987 – Novak Djokovič
- 1988 – Jevgenij Koroľov
- 1989 – Kei Nišikori
- 1990 – Ričardas Berankis
- 1991 – Rhyne Williams
- 1992 – Juki Bhambri
- 1993 – Roberto Carballés Baena
- 1994 – Thiago Monteiro
- 1995 – Kyle Edmund
- 1996 – Borna Čorič
- 1997 – Andrej Rubľov
- 1998 – Lee Duck-hee
- 1999 – Denis Šapovalov
- 2000 – Félix Auger-Aliassime
- 2001 – Ceng Ťun-sin
Profil hráča
Ceng Ťun-sin je subtílny pravák využívajúci obojručný bekhend. Zatiaľ čo väčšina východoázijských tenistov je odchovaných na tvrdom povrchu, Jason je výnimka. Hoci trénoval v detstve doma na Taiwane, otec ho vodil predovšetkým na antukové kurty. Tehlová drť je pre taiwanského mladíka dodnes najobľúbenejším povrchom, i keď sa dokáže veľmi úspešne presadzovať aj na harde.
Otec Ed, čínskym menom Ju-te, je dodnes Jasonovým trénerom a cestuje s ním po svete. Tím dopĺňa Čen I-ta, ktorý oficiálne vystupuje ako asistent. Nezanedbateľné slovo však má aj spomínaný Mouratoglou, ku ktorému sa chodí pripravovať. „Podporuje ma už dlhé roky. Chce, aby som hral agresívne od základnej čiary,“ hovorí o svojom francúzskom tútorovi 16-ročný Taiwančan.
Exhibícia v Mouratoglouho akadémii so Serenou Williamsovou a Novakom Djokovičom:
Práve razantné a technicky veľmi čisto hrané údery od základnej čiary sú jeho najväčšou devízou. Nechýba ani dobrý pohyb. Ako bonus, čím je starší, tým je komplexnejší. Snaží sa zapájať skrátenia hry a vo vhodných momentoch prechody na sieť. Slabina je podanie. Nevysoká postava mu neumožňuje pomáhať si častými esami, ale priestor na zefektívnenie určite má.
Predikcia Tenisového sveta: Ceng Ťun-sin sa javí po Augerovi-Aliassimem (tiež narodený 8. augusta!) ako najväčší talent narodený po roku 2000. Prienik do top 100 mu zrejme potrvá ešte 2-3 roky, keďže je to typický ázijský pracant bez výrazného servisu. Práve to môže byť v budúcnosti limitujúci faktor, ktorý ho pripraví o Grand Slamy. Zároveň je však veľmi pravdepodobné, že sa stane prvým taiwanským tenistom v top 20 a možno aj top 10. Jang Cung-chua, ktorý bol taktiež juniorský líder, však nikdy neprerazil, čo je pre Jasona jasné memento.
Pridajte komentár